Kina je kaznila kompaniju Didi Global Inc. sa više od osam milijardi juana (1,2 milijardi dolara) nakon dvanaestomesečne istrage koja je postala simbol pokušaja zvaničnog Pekinga da pod svoju kontrolu stavi moćnu internet industriju.
Predsedavajući kompanije Cheng Wei, kao i predsednik Jean Liu, kažnjeni su sa po milion juana, Kineska uprava za sajber-prostor (CAC) saopštila je u izjavi. U presudi se navodi da je Didi prekršila tri zakona i time ugrozila nacionalnu bezbednost, navodi CAC.
Dugoočekivana presuda kompaniji, koja je rešila da za oko 4,4 milijarde dolara svoje akcije ponudi na američkim berzama protivno volji zvaničnog Pekinga, otklonila je neke od nejasnoća koje su ranije dovele do pada vrednosti kompanije od više od 80 odsto. Odluka može biti signal da je najgore prošlo, i znak da će Peking popustiti u pogledu velikog tehnološkog sektora usled krize izazvane virusom korona i inflacijom.
Sama presuda je blaža nego što se očekivalo, jer su stručnjaci koji prate dešavanja u tehnološkom sektoru očekivali da će kazne za čelne ljude Didija biti strože. Kompanija je bila jedna od najpogođenijih odlukom Pekinga iz 2020. da bliže kontroliše internet kompanije, a tom prilikom je sprečen i izlazak kompanije Ant Group Co. na strane berze. Glavne aplikacije kompanije će se, prema očekivanjima, ponovo pojaviti u ponudi, što će firmi za prevoz putnika na poziv putem mobilne aplikacije omogućiti da stekne nove korisnike.
Stanje kineske internet industrije je ove godine bilo promenljivo. Jedan od vodećih ljudi za ekonomiju u kineskoj vladiLiu He obećao je veću podršku za "digitalnu privredu," što su investitori protumačili kao znak da se stav Kine po pitanju tehnološkog sektora promenio. Ostaje nejasno pod kojim uslovima će vlasti dozvoliti kompaniji da radi na svom izlasku na berzu. Trenutno deonice kompanije trguju na berzi za rizične hartije od vrednosti.
Didi, nekada simbol uspeha koji je i kompaniju Uber Technologies Inc. primorao da napusti kinesko tržište, od tada je postala simbol spremnosti Pekinga da se direktno umeša i utiče na poslovanje najpoznatijih internet kompanija.
Problemi kompanije su počeli 2021. godine, i to par dana nakon izlaska na njujoršku berzu, kada je CAC optužila kompaniju za kršenje prava o zaštiti podataka. Tada je zabranjeno skidanje više od 12 mobilnih aplikacija, uključujuči i one za putnike i vozače, a na aplikacijama je onemogućena registracija novih korisnika. Didi, koja je primorana da odustane od izlaska na berzu u SAD, sada se priprema za inicijalnu javnu ponudu u Hongkongu.
I dalje, Didi će morati da se prilagodi novim pravilima o zaštiti podataka i dobrobiti sezonskih radnika. Zarada kompanije je pala za 13 odsto u četvrtom kvartalu, nakon što je regulatorna zbrka konkurentskoj firmi Meituan omogućila da uveća svoju zaradu. Didijeva vrednost je pre istrage iznosila 80 milijardi dolara.