Hrvatski preduzetnik Pavao Vujnovac planira da pripremi Fortenova Grupu za inicijalnu javnu ponudu (IPO) čim novi većinski vlasnik ovog velikog balkanskog trgovačkog lanca refinansira skupi zajam za spas kompanije.
"Ako mene pitate, IPO je jedino ozbiljno rešenje za Fortenovu," rekao je Vujnovac u sredu intervjuu u svojoj kancelariji u Zagrebu. Pripreme za ponudu će započeti čim se osigura refinansiranje kompanijskog zajma od 1,2 milijarde evra, koji dospeva u novembru, izjavio je. "Ključni su pravi trenutak i dobra prezentacija."
Vujnovac, koji je stekao bogatstvo kroz dobavljača gasa Prvo Plinarsko Društvo, u decembru 2023. je postao većinski vlasnik najvećeg trgovca i proizvođača hrane na prostoru bivše Jugoslavije, nakon što su deoničari kompanije pristali na otkup udela sakcionisanih ruskih banaka koje su imale oko polovine vlasničkog udela kompanije.
Opširnije
Trgovci i telekomi potpuno izokrenuli stav oko vlastitih nekretnina
Model po kome maloprodajni lanci danas upravljaju nekretninama se značajno promenio u poslednjih 10 godina.
04.01.2024
Skupština Fortenove izglasala promenu vlasništva, Rusi izbačeni
Fortenova grupa u svojoj vlasničkoj strukturi neće više imati sankcionisane deoničare, čije će vlasništvo biti isplaćeno.
19.12.2023
Holandski sud Vujanovcu otvorio put za preuzimanje Fortenove
Nekažnjeni vlasnici Fortenove pokušaće da se oslobode sankcionisanih ruskih suvlasnika na današnjoj skupštini.
19.12.2023
Fortenova grupa uskoro bez sankcionisanih suvlasnika
Fortenova Group TopCo B.V. postigla je dogovor s kompanijom Open Pass.
29.11.2023
Todorić potvrdio, odbačen ključni dokaz u slučaju Agrokor
Najskuplje veštačenje u istoriji Hrvatske koje potpisuje poljska podružnica KPMG-a izbačeno je iz spisa.
06.11.2023
Naime, to što su se u vlasničkoj strukturi kompanije nalazile ruske banke pod sankcijama komplikovalo je Fortenovine pokušaje da ispregovara povoljnijim uslovima za refinansiranje duga. Taj, krajnje nepovoljni kreditni aranžman s HPS Investment Partnersom produžen je prošle godine, uz kamatnu stopu koja je iznosila Euribor plus 7,3 odsto.
"Refinansiranje tog duga bilo bi najbolje dogovoriti s segionalnim bankama. Fortenova već pregovara s nekima od njih i ne mislim da će biti problema s refinansiranjem," rekao je Vujnovac. "Mi smo najveći korporativni sistem u regionu. Nekoliko banaka je zainteresovano."
Vrednost udela koji će preuzeti Vujnovac i ostali deoničari grupa je procenila na između 500 i 660 miliona evra. Prema uslovima dogovora, novi vlasnici će sankcionisanim ruskim bankama, Sberbank i VTB Bank, isplatiti njihove udele u Fortenovi. Međutim, taj iznos će biti uplaćen na račune koje te banke neće moći da koriste sve dok su pod sankcijama Evropske unije. Očekuje se da će ta transakcija biti dovršena već u aprilu.
Nakon IPO-a, kompanija neće imati većinskog vlasnika, rekao je Vujnovac.
"Ključno je da je vlasništvo raznoliko, da vlasnici dolaze iz različitih industrija," rekao je. "Za Fortenovu bi bila najbolja grupa snažnih, strateških ulagača koji poznaju region."
Kompanija, koja je 2022. godine zapošljavala 45,000 ljudi, ranije je bila poznata kao Agrokor dok nije prošla državnu restrukturaciju 2018. godine koja je pretvorila bivše poverenike u deoničare. Grupa je izvestila o godišnjem prihodu od 5,4 milijarde evra za 2022. godinu i rekla da je prepolovila svoj udeo duga u EBITDA.
Balkanski tajkun
Četrdesetdevetogodišnji Vujnovac stekao je ugled kao uspešan preduzetnik u manje od 15 godina. Danas, imovina pod njegovom kontrolom vredi najmanje 765 miliona dolara, prema proceni Bloombergovog indeksa milijardera.
Njegovi poslovni počeci sežu u 2010. godinu kada je kupio kompaniju za prenos gasa PPD, neprofitabilno poslovanje E.ON SE, koje će kasnije imati koristi od liberalizacije hrvatskog tržišta gasa. Sve do prekida saradnje u novembru 2022. godine glavni partner kompanije bio je ruski Gazprom. Od tada, PPD uvozi prirodni gas preko terminala za tečni prirodni gas u Hrvatskoj na ostrvu Krku i zakupio je većinu kapaciteta terminala između 2030. i 2037. godine.
Vujnovac je rekao da je pokrenuo arbitražu protiv Gazproma u Beču zbog kršenja ugovora, ali nije hteo da ulazi u detalje. Gazprom nije odgovorio na upit Bloomberga za komentar.
Vujnovčeva holding kompanija Energia Naturalis uložila je u obnovljive izvore energije i transportnu logistiku, a drži i značajan udeo u teretnoj Luci Ploče. Takođe, u partnerstvu s globalnim divom pomorskog prevoza Maerskom uložio je u razvoj kontejnerskog terminala u najvećoj hrvatskoj luci u Rijeci.
Iako je Vujnovac preuzeo kormilo u Fortenovi, ne želi da se poredi s prethodnikom Ivicom Todorićem, još jednim istaknutim hrvatskim tajkunom koji je imao znatno veću prisutnost u javnosti dok je vodio Agrokor pre nego što je gotovo bankrotirao 2017. godine.
"Todorić je bio deo druge generacije, drugog doba. Ja sam deo nove generacije hrvatskog poslovanja," rekao je Vujnovac. "Uprkos tome što imam odeljenje za filantropiju, nemam ambicija biti društvena ili politička figura. Fokusiram se na svoj rad."