Apple je najnovija velika tehnološka kompanija koja je smanjila zapošljavanja i planove potrošnje, što je dokaz da su čak i kompanije iz područja Silicijumske doline zabrinute zbog recesije u narednim mesecima.
Proizvođač ajfona nastoji da ograniči rashode i rast radnih mesta u nekim od svojih odeljenja, izvestio je Bloomberg na početku nedelje, iako Apple nije usvojio politiku na nivou cele kompanije. Oprezniji stav oponaša pristup njihovih tehnoloških kolega, uključujući Amazon, Alphabetov Google i Microsoft, koji su ranije preduzeli korake da uspore potrošnju.
Vest je izazvala pad akcija i povećanu strepnju oko sezone zarade u tehnološkoj industriji, koja ove nedelje kreće u punom zamahu. Kompanijama će možda biti teško da uvere nervozne investitore. International Business Machines (IBM) u ponedeljak je zabeležila rast prodaje bolji od očekivanog, samo da bi njene akcije zabeležile pad u kasnom trgovanju.
Zasad, većina najvećih tehnoloških kompanija ne govori o ukidanju radnih mesta, već samo o smanjenju stope zapošljavanja. Ukupni rast radnih mesta u SAD nije zastao. Platni spiskovi su u junu porasli za 372.000, nadmašivši procenu od 265.000, a radna mesta u proizvodnji su pomogla da se povećaju brojke.
Poslovi u informacionom sektoru porasli su u junu u SAD za 25.000, pa je ta kategorija porasla za 105.000 u odnosu na vreme neposredno pre pandemije.
Ipak, neke tehnološke kompanije idu tako daleko da eliminišu određene pozicije. To uključuje i Microsoft, koji je prošle nedelje saopštio da će to biti deo reorganizacije.
Smanjenje utiče na manje od jedan odsto radne snage kompanije od 180.000 ljudi, a Microsoft i dalje očekuje da će godinu završiti sa povećanim brojem zaposlenih. To je usledilo nakon poteza u maju da se uspori zapošljavanje u odeljenjima za Windows, Office i Teams "dok se Microsoft sprema za novu fiskalnu godinu".
Prošlog meseca, Tesla je otpustila stotine radnika i zatvorila kalifornijski objekat posvećen autopilot tehnologiji, tvrde izvori upoznati sa ovim pitanjem.
Glavni izvršni direktor Elon Musk rekao je ranije da će otpuštanja biti neophodna u sve nestabilnijem ekonomskom okruženju. On je u naknadnom intervjuu za Bloomberg pojasnio da će oko 10 odsto zaposlenih koji primaju platu izgubiti posao u naredna tri meseca, iako bi ukupan broj zaposlenih mogao biti veći za godinu dana.
Najveći dobitnici u vreme pandemije, kao što su Netflix i Peloton Interactive, takođe su poslednjih meseci otpuštali radnike. Netflix je u junu ukinuo nekoliko stotina poslova, a Peloton je upravo najavio planove da zatvori svoju proizvodnju.
Matična kompanija Facebooka, Meta Platforms, smanjila je potrošnju i usporila zapošljavanje za neke pozicije na višem nivou. U aprilu je kompanija objavila planove da ove godine smanji troškove za tri milijarde dolara. Ideja je da se timovi Mete ponovo fokusiraju na ključne prioritete, poput metaverzuma i klona TikToka, Reelsa.
Kompanija Meta je takođe zaustavila razvoj jednog od svojih ranih prototipova pametnih satova i istakla svoj kućni video-uređaj, Portal, kako bi se više fokusirala na poslovne korisnike umesto na redovne potrošače.
Prošle nedelje, izvršni direktor Googla Sundar Pichai rekao je osoblju da kompanija planira da uspori zapošljavanje do kraja 2022, što je nesvakidašnji potez za internet giganta, koji obično dodaje desetine hiljada zaposlenih svake godine. Google je saopštio da će svoje zapošljavanje fokusirati na tehničke i druge važne uloge tokom ove i sledeće godine.
"Moramo da budemo više preduzetnički nastrojeni, da radimo brže, sa oštrijim fokusom i više ambicije nego što smo pokazali u sunčanim danima", rekao je on.
Druge kompanije žele da ukinu ambiciozne planove rasta bez potrebe za velikim otpuštanjima.
Amazon je popunio osoblje tokom pandemije kako bi mogao da podnese porast potrošnje u e-trgovini, što je sada dovelo do viška zaposlenih u skladištima, ali kompanija je rekla da će rešiti taj problem postepenim opadanjem broja zasposlenih.
U nekim slučajevima, Amazon daje u zakup magacinski prostor, a već je pauzirao razvoj objekata za kancelarijske radnike, rekavši da je kompaniji potrebno više vremena da utvrdi koliko će prostora zaposlenima trebati za hibridni rad.
Izvršni direktor Amazona Andy Jassy rekao je da je kompanija u ranoj fazi pandemije donela odluku da radije zaposli previše radnika i zakupi previše skladišnog prostora umesto premalo.
"Znali smo da bi to možda značilo da bismo mogli imati više kapaciteta u nekom kratkom periodu", rekao je on.
Ključno pitanje tokom sezone zarada je da li se smanjila potražnja potrošača. Apple je u aprilu upozorio da će poslednji kvartal biti težak, ali uglavnom zbog izazova u lancu snabdevanja.
Očekuje se da će ti problemi izbrisati čak osam milijardi dolara iz Appleove prodaje u kvartalu. Investitori bi trebalo da dobiju jasniju sliku štete, kao i Appleove izglede za naredne mesece, kada kompanija 28. jula objavi rezultate.