Hyperloop One, futuristička kompanija za transport koja je gradila obložene vakuumске cevi kako bi avionskom brzinom od grada do grada prebacivala putnike i teret sada je pred gašenjem, navode osobe upoznate sa situacijom.
Svojevremeno startap visokog potencijala, Hyperloop One je od osnivanja 2014. godine dostigao vrednost od više od 450 miliona dolara, pokazuju podaci Pitchbooka. Kompanija je pored Las Vegasa izgradila pogon za testiranje svoje transportne tehnologije i neko vreme nosila ime Virgin Hyperloop One, nakon što je u nju investirao i Virgin Richarda Bransona. Pošto je kompanija prošle godine odlučila da se koncentriše na prevoz tereta umesto ljudi, Virgin je uklonio svoje ime s projekta.
Kompanija je ovih dana otpustila većinu zaposlenih i sada pokušava da proda preostalu imovinu, uključujući pogon i opremu za testiranje, objasnio je jedan od izvora koji je zahtevao da ostane anoniman jer su informacije privatne. Početkom 2022. godine kompanija je zapošljavala više od 200 ljudi. Kompanija je zatvorila i kancelariju u Los Anđelesu. Preostali zaposleni zaduženi za prodaju ostatka imovine dobili su obaveštenje da će njihova radna mesta biti zatvorena 31. decembra.
Opširnije
Haos iz Panamskog kanala preliva se u Suecki
Nezapamćeni zastoj u Panamskom kanalu mogao bi da dovede do kašnjenja i u Sueskom kanalu, što može uticati na isporuke tečnog prirodnog gasa.
02.12.2023
Musk udario po regulatorima i poručio kompanijama da ne izlaze na berzu
Požalio se na veliko regulatorno opterećenje s kojim se suočavaju javna preduzeća, i na pritisak akcionara.
22.12.2023
SpaceX Elona Muska procenjen na 175 milijardi dolara
Kompanija SpaceX Elona Muska pokrenula je razgovore o prodaji akcija po ceni koja vrednuje kompaniju od 175 milijardi dolara.
07.12.2023
Danski radnici Tesle štrajkuju, solidarisali se sa Šveđanima
Lučki radnici i vozači u danskom sindikatu 3F će na oko dve nedelje prestati da dostavljaju automobile u Švedsku.
05.12.2023
Musk: SpaceX-ov Starlink dostigao prelomnu tačku - više ne gubi novac
Starlink usluga je dostigla prelomnu tačku u kojoj su svi prihodi kompanije dovoljni da pokriju ukupne troškove.
02.11.2023
DP World, konglomerat sa sedištem u Dubaiju, podržava Hyperloop One od 2016. godine i ima većinski vlasnički udeo u kompaniji. Preostalo intelektualno vlasništvo kompanije biće prebačeno na DP World, izjavila je osoba upoznata s namerama.
DP World je preko portparola kompanije odbio da komentariše situaciju. Raja Narayanan, aktuelni izvršni direktor Hyperloop Onea, takođe nije odgovorio na molbu za komentar.
Hyperloop One, ranije poznat pod imenom Hyperloop Technologies, spojio se sa svojom fiktivnom firmom u aprilu, pokazuju dokumenta koje je Bloomberg dobio na uvid. Vrednost deonica u većini klasa je u tom trenutku bila svedena na nulu, a deoničari matične kompanije su postali jedini vlasnici firme Hyperloop One. Zaposlenima je na sastanku rečeno da je transakcija bila ideja DP Worlda, izjavio je jedan od izvora.
Kompanija privlači interesovanje javnosti još od svog osnivanja 2014. godine, godinu nakon što je Elon Musk objavio radnu verziju članka u kojoj se opisivao koncept hajperlup (engl. hyperloop) tehnologije. U pitanju je bilo obećanje novog oblika transporta i okončavanja gužvi u saobraćaju.
Ipaak, razvoj te industrije je zaustavljen, pa Hyperloop One nikada nije uspeo da dogovoriti ni izgradnju eksperimentalne verzije hajperlupa. Kompanija je takođe privlačila pažnju iz pogrešnih razloga. Suosnivač kompanije Brogan BamBrogan jednog dana je, kada je došao na posao, na svojoj stolici pronašao omču. Još jedan suosnivač, Shervin Pishevar, odstupio je nakon što je Bloomberg objavio vest o optužbama protiv njega zbog seksualnog zlostavljanja, koje je on uspešno opovrgnuo. Nekadašnji direktor u kompaniji Ziyavudin Magomedov je u Moskvi uhapšen zbog optužbe za proneveru nepovezanu sa Hyperloop Oneom. Njegov advokat je tada izjavio da će uložiti žalbu u vezi sa hapšenjem.
Iako nakon nekoliko godina ispunjenih brojnim pokušajima pravi veliki hajperlup nije napravljen, koncept i dalje privlači preduzetnike. Nekoliko kompanija se nalazi u raznim fazama razvoja prototipa, a među njima su Hardt Hyperloop, Hyperloop Transportation Technologies i Swisspod Technologies.
Musk je promovisao novi tip transporta i tako što je organizovao nekoliko studentskih takmičenja za dizajn hajperlupa, uključujući sada već uništenu probnu stazu. Takođe, osnovao je kompaniju Boring za kopanje tunela, koja radi na razvoju slične tehnologije.