Sedmica je počela burno na društvenim mrežama kada su krenule da kruže poruke uznemirujućeg sadržaja o mogućim slučajevima trovanja pićem. Nije trebalo dugo da iste te mreže počnu da zbijaju šale, ali je situacija dobila ozbiljniju notu kada je prvi slučaj trovanja u utorak potvrdio ministar zdravlja Vili Beroš.
U KBC-u Rijeka u utorak su potvrdili da su na bolničko odeljenje primili jednu osobu zbog sumnje na hemijsku povredu jednjaka. Coca-Cola HBC Hrvatska potvrdila je za Bloomberg Adriju da su upoznati sa slučajem i da je povezan sa jednom staklenom bocom Romerquelle Emotion Blueberry Pomegranate od 330 mililitara.
DORH (Državno odvjetništvo Republike Hrvatske) i MUP preuzeli su slučaj trovanja vodom iz flaše koja je poslužena u restoranu i sprovode dalju istragu, dok je sanitarna inspekcija Državnog inspektorata uzela uzorke vode radi utvrđivanja činjenica, izvestilo je Ministarstvo zdravlja za Jutarnji list.
Opširnije
Hrvatski inspektorat naredio povlačenje Coca-Cole iz prodavnica
Povlače se Coca-Cola (Original taste) u PET ambalaži od 0.5 l i Romerquelle Emotion Blueberry Pomegranate 330 ml u staklenoj ambalaži.
08.11.2023
Coca-Cola očekuje bolje rezultate, uprkos većim cenama
Cene akcija su porasle 2,5 odsto pre početka trgovanja u Njujorku.
24.10.2023
Samo dan kasnije, ministar Beroš je potvrdio da su u KBC-u Zagreb još četiri pacijenta, jedan je u Vinogradskoj bolnici, a jedan u Varaždinu, te da treba utvrditi da li je sve to povezano sa konzumacijom različitih pića.
Sve više potencijalnih slučajeva trovanja
Čini se da nijedan hrvatski grad nije pošteđen, pa je tako Policijska uprava splitsko-dalmatinske u saopštenju za "Slobodnu Dalmaciju" obavestila o mogućem trovanju u Splitu. Takođe, naveli su da postoji sumnja da jedan slučaj trovanja postoji još od 20. oktobra.
"U ovom trenutku imamo informaciju da je danas oko 13.15 sati u ugostiteljskom objektu u Splitu muškarac osetio tegobe u grlu nakon što je popio bezalkoholno piće. Muškarac je prevezen na pružanje lekarske pomoći i u toku je preduzimanje mera i radnji kako bi se utvrdilo činjenično stanje. Nadalje, jedan slučaj smo evidentirali 20. oktobra, te Vas obaveštavamo da su policijski službenici (…) preduzeli sve potrebne mere i radnje kako bi se utvrdile činjenice i pripremila dokumenta i Državnom inspektoratu uputio izveštaj kako bi preduzeo mere i radnje iz svoje nadležnosti. O događaju ćemo obavestiti i nadležno opštinsko državno pravobranilaštvo", navodi policija.
Kako HRT neslužbeno saznaje, rezultati istrage HZJZ su potpuni i utvrđene su određene nepravilnosti u 16 izuzetih boca.
Direktor HZJZ Krunoslav Capak potvrdio je da se radi o dva kompozitna uzorka "koja se sastoje od 16 bočica, ukupno osam litara tečnosti". Capak je naglasio da je verovatno reč o korozivnim agensima i da je ključno utvrditi da li u piću ima stranih elemenata, jer samo piće i njegov sadržaj ne bi trebalo da izazovu takve povrede.
Zvanični rezultati analize biće poznati u sredu.
Inspektorat naredio povlačenje Coca-Cole iz prodavnica
Coca-Cola HBC Hrvatska je u sredu u saopštenju napisala da njihova interna analiza nije pokazala nepravilnosti u proizvodnji ili u proizvodima. Ipak, Državni inspektorat naredio je povlačenje određenih serija pića Coca-Cola (original taste) u PET ambalaži od 0,5 litra i Romerquelle Emotion Blueberry Pomegranate od 330 mililitara u staklenoj ambalaži.
"Nastavljamo sarađivati s nadležnim telima i preduzimamo konkretne aktivnosti kako bismo zaštitili naše potrošače. Ukoliko imate proizvod s navedenim datumima proizvodnje ljubazno vas molimo da kontaktirate naš Centar za potrošače putem imejl adrese info.hr@cchellenic.com ili pozivom na 0800 0455", stoji u saopštenju.
Fortenova je objavila da povlači sva bezalkoholna pića Coca-Cole.
"Sa osnovnim ciljem zaštite zdravlja naših kupaca i svih ostalih stejkholdera i odgovornim pristupom ukupnom poslovanju, članice Fortenova grupe – Konzum, Velpro, Tisak i Roto Dinamic, dobrovoljno i preventivno povlače sva bezalkoholna pića koja proizvodi Coca-Cola iz njihove maloprodajne i veleprodajne mreže. Privremena odluka Fortenova grupe važiće dok od nadležnih institucija i proizvođača ne dobijemo zvanične informacije o bezbednosti proizvoda i uputstva kako da postupimo", naveli su na zvaničnom sajtu.
U to smo se uverili i sami kada smo posetili Super Konzum na Radničkoj ulici u Zagrebu. Naime, ni na policama ni u frižiderima nema nijedne flaše koka-kole.
Šta dalje?
Budući da će se optužbe za trovanje prvenstveno negativno odraziti na reputaciju kompanije, dugoročno bi mogla patiti i prodaja. Naime, ako potrošači izbegavaju kupovinu Coca-Colinih proizvoda zbog straha od trovanja, to bi moglo dovesti do smanjenja potražnje i samim time prodaje. Takođe, loše vesti o sigurnosti proizvoda mogu rezultirati padom cene akcija Coca-Cole, što utiče na vrednost kompanije i akcionare.
Negativan uticaj na reputaciju i dugoročne posledice na prodaju i vrednost kompanije mogli bi biti neizbežni, međutim, konačni ishod zavisiće od službenih rezultata analiza i budućih poteza kompanije. Podsećamo, ukupni prihodi Coca-Cole HBC Hrvatska u 2022. godini iznosili su 180,15 miliona evra, što je povećanje od 23,67 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U 2022. godini poslovni subjekt ostvario je neto dobit od 11,06 miliona evra, što je povećanje od 19,64 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Prošle godine je u kompaniji bilo zaposleno 456 osoba i prosečna mesečna plata iznosila je 2.101 evro. EBITDA u 2022. godini iznosi 18,46 miliona evra.