Najveći svetski proizvođači vetroturbina i solarnih panela suočeni su sa ozbiljnijim finansijskim izazovima, čak i u godini kada postavljaju čistu energiju za godišnji rekord.
Oko 500 gigavata obnovljivih proizvodnih kapaciteta biće dodato ove godine, prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), a najmanje milijardu dolara dnevno se troši samo na nove solarne dodatke. Ipak, kompanije u sektoru su pritisnute promenljivim troškovima, neuspelim projektima, visokim kamatama i - u solarnom sektoru - žurbom da se dodaju novi kapaciteti koji su preplavili potražnju.
Xinjiang Goldwind Science and Technology, proizvođač vetroturbina broj jedan, upravo je prijavio pad profita u trećem kvartalu od 98 odsto. Šef kompanije Longi Green Energy Technology, najvećeg proizvođača solarne energije, rekao je u utorak da su cene panela na "iracionalno" niskim nivoima.
Opširnije
Srpska i kineska kompanija grade solarnu elektranu u Beloj Palanci
Srpska kompanija AVR Solar Park Istok i kineska kompanija PowerChina potpisale su memorandum o razumevanju za izgradnju solarne elektrane u Beloj Palanci.
10.10.2023
Prvi zeleni kilovati EPS-a do kraja sledeće godine
Elektroprivreda Srbije danas ne dobija niti jedan kilovat električne energije iz vetra, ali bi to uskoro trebalo da se promeni.
02.10.2023
EU u oktobru predstavlja paket za energiju vetra
Evropska unija planira da predstavi mere za pomoć sektoru energije vetra sledećeg meseca.
26.09.2023
Emiraćani koji grade vetropark u Srbiji zajme milijardu dolara
Kompanija Masdar, glavni operater solarnih elektrana u UAE, planira da prikupi čak milijardu dolara kroz svoju drugu ponudu zelenih obveznica.
26.09.2023
Emiraćani i Finci u januaru počinju gradnju vetroparka Čibuk 2
Jedna od kompanija koja je pobedila na aukciji za vetroparkove i dobila tržišnu premiju je Masdar Taaleri Generation.
22.09.2023
Srbija bi mogla da postane proizvođač opreme za OIE
Evropa je iz prošlogodišnje energetske krize naučila jednu važnu lekciju – ne sme više nikada da dozvoli da postane energetski zavisna od zemalja izvan njenih granica.
21.09.2023
Čak i kada se broj instalacija povećava, "kompanije koje se bave vetrom i solarnom opremom nisu dobro izložene ovom trendu", rekla je Vicki Chi, portfolio menadžer Robecoa sa sedištem u Hongkongu, koji od juna upravlja iznosom od približno 197 milijardi dolara na globalnom nivou i ulaže u energetske kompanije. Sektori vetra i solarne energije su veoma konkurentni i postoje "privlačnije izloženosti" u opremi i softveru za električnu mrežu, gde bi potražnja trebalo da premaši očekivanja, a barijere za ulazak su mnogo veće, rekla je ona.
Muke industrije obnovljivih izvora se ogledaju u brzom padu cena akcija kompanije. Globalni indeks čiste energije S&P je u prvoj polovini godine pao za 30 odsto, dok je širi S&P 500 energetski indeks porastao tokom tog perioda.
U ovom trenutku, sektor vetra je lošiji od solarnog. Nakon pada u 2022, prvog u četiri godine, vetroelektrane su u toku ove godine na putu da se oporave, ali će jedva premašiti nivoe iz 2021. van Kine, prema BloombergNEFu. Projekti od Njujorka do Velike Britanije su u opasnosti jer programeri traže više novca i poreske olakšice kako bi osigurali profitabilnost usred rastućih troškova.
Posebno su pogođene evropske kompanije za proizvodnju vetra, koje imaju čak 300.000 direktnih i indirektnih poslova. Orsted A/S, najveći svetski proizvođač vetroelektrana na moru, rekao je da obustavlja razvoj nekih projekata jer je najavio neto gubitak u trećem kvartalu. Siemens Energy AG je bio primoran da traži državne garancije zbog problema sa neispravnim turbinama.
Evropske kompanije se suočavaju sa povećanom konkurencijom kineskih firmi, koje ciljaju na prekomorska tržišta i nude popuste od oko 20 odsto evropskim i američkim proizvođačima, saopštio je BNEF.
U solarnom sektoru glavni problem je višak kapaciteta. Globalna potražnja za panelima je na putu da poraste za 55 odsto u 2023, prema BNEF-u. Ali oko 400 gigavata očekivanih instalacija ove godine je manji za skoro 1.000 gigavata godišnje u fabrikama modula koje rade ili su planirane za izgradnju.
Dok je porast proizvodnje uklonio pregibe u lancu snabdevanja koji su izazvali rast cena prošle godine, on je gurnuo cene panela na rekordno niske, smanjujući marže i preteći talasom bankrota i konsolidacije.
Kombinovani profit sedam velikih proizvođača u Kini u trećem kvartalu, gde se nalazi više od 80 odsto globalne proizvodnje opreme za OIE, bio je najniži od kraja 2021. Longi je upozorio da bi više od polovine firmi u sektoru moglo biti proterano iz poslovanja u naredne dve do tri godine.
Cene panela će verovatno nastaviti da padaju do kraja 2023. godine, što će čak i najboljim kompanijama otežati zdrav profit, rekao je analitičar BNEF-a Youru Tan u belešci. Manje, neintegrisane firme će se boriti da zarade bilo kakav novac, rekao je on.
Jinko Solar je optimističan da će se uslovi poboljšati sledeće godine. Veliki projekti u Kini podstakli bi potražnju, visoke zalihe u Evropi postepeno padaju, a potrošnja u SAD ostaje jaka zbog Zakona o smanjenju inflacije, rekao je Gener Miao, direktor marketinga kineske kompanije.
U SAD, proizvođač solarnih panela First Solar bio je relativno otporan, jer je njegovim izgledima pomogla IRA, koja obećava da će uložiti milijarde dolara u domaću proizvodnju čiste tehnologije. Zarada kompanije u trećem kvartalu ove godine porasla je za skoro 300 odsto.
Ipak, krovna solarna energija u SAD je pod pritiskom rastućih kamatnih stopa. Proizvođači invertera Enphase Energy i SolarEdge Technology objavili su razočaravajuće rezultate u trećem kvartalu, dok je SunPower, koja je u sredu objavila zaradu, pala za oko tri četvrtine ove godine, što ga čini najlošijim na S&P meraču čiste energije.
"Trenutne cene otežavaju svima u lancu snabdevanja da ostvare profit", rekao je predsednik kompanije Longi Li Zhenguo u razgovoru o zaradi u utorak. Neke kompanije bi uskoro mogle da počnu da napuštaju planove za izgradnju novih solarnih elektrana, rekao je on.