Akcije francuskog Alstoma, koji u Srbiji učestvuje u izgradnji beogradskog metroa pale su u prepodnevnom trgovanju u četvrtak za više od trećine. To se dogodilo pošto je francuski proizvođač vozova smanjio svoje finansijske prognoze zbog kašnjenja ugovora u Velikoj Britaniji i povećanja zaliha. Ova kompanija je u Srbiji angažovana na izgradnji beogradskog metroa.
Ovaj pad cena akcija je, prema pisanju Bloomberga, izbrisao u četvrtak čak 3,1 milijardu evra (3,3 milijarde dolara) tržišne vrednosti i dodatno povećao nevolje kompanije koje su proistekle iz problematične kupovine kanadskog proizvođača Bombardier Inc. od 5,5 milijardi dolara.
Francuska kompanija očekuje odlaganje velikog ugovora sa Velikom Britanijom, koji uključuje 443 voza koji opslužuju linije kao što su London Overground i Elizabeth Line, od kojih je nekoliko doživelo zastoje. Nakon pada od 38 odsto na ranom trgovanju u Parizu, akcije su pale za 35 odsto.
Opširnije
Metro kreće iz depoa na beogradskom Makišu
Sporazum vredi oko 200 miliona evra i u narednih 60 meseci očekuje se da će biti završena izgradnja.
22.09.2023
Alstom sada očekuje da će posao biti završen tokom 2024. i 2025. godine. Problemi u lancu snabdevanja koji su doveli do mnogo većih zaliha i sporijih novih porudžbina takođe su doprineli tome da kompanija smanji svoje prognoze priliva novca, saopštila je kompanija kasno u sredu.
Ovo upozorenje predstavlja "veliki udarac" kredibilitetu menadžmenta, napisao je analitičar Deutsche banka Gael de-Bray, dodajući da je povećanje kapitala "sve verovatnije".
Francuski proizvođač sada očekuje negativan "cash flow" od čak 750 miliona evra za celu fiskalnu godinu, u poređenju sa prethodnom prognozom „značajno pozitivnih“ rezultata, saopštio je u sredu. Kašnjenje projekta Aventra u Velikoj Britaniji čini oko jednu trećinu rezanja.
Skoro tri godine od kupovine Bombardierovog železničkog poslovanja, Alstom nastavlja da se bori sa skupim nasleđenim ugovorima svog bivšeg žestokog konkurenta. Alstom je okrivio loše upravljanje Bombardiera za kašnjenja u isporuci i veliku potrošnju potrebnu za njihovo dovršenje.
"Devedeset pet odsto vozova je proizvedeno, ali je prihvatanje kupaca bilo niže od očekivanog, sa samo 87 odsto plaćenih“, rekao je De-Bray, prenosi Bloomberg.
"Rizici od izvršenja ostaju visoki, uz medijske priče o kašnjenjima nekih projekata brzih vozova u SAD (Amtrak) i UK (HS2)."
Najveći uticaj imao je mnogo veći nivo zaliha, nakon što je kompanija povećala proizvodnju usred skraćenih lanaca snabdevanja kako bi popunila zaostale narudžbine i izbegla prekid proizvodnje i kašnjenja u isporuci. Nove narudžbine su takođe smanjene.
Alstom je imao negativan "cash flow" od 1,15 milijardi evra u prvih šest meseci ove godine, dok je potvrdio svoje srednjoročne smernice, kao i cilj za rast prodaje iznad pet odsto za fiskalnu 2024.
Inače, beogradski metro će graditi kineska kompanija PowerChina i francuske kompanije Alstom i Egis Rail. Francuska strana će biti zadužena za elektromehaniku, a kineska strana će se baviti građevinskim radovima na izgradnji metroa. Građani su imali priliku da glasaju između četiri Alstomova predloga dizajna metroa.
Filip Deler, potpredsednik kompanije Alstom, rekao je tada da će za izgradnju biti korišćena najsavremenija tehnologija.
"U odnosu na tradicionalne načine izgradnje, koristićemo nešto drugačije modele kako bismo postigli maksimalnu uštedu energije i optimalno korišćenje infrastrukture koja će biti izgrađena. Dizajn metroa će takođe pribegavati najmodernijim metodama", rekao je ranije Deler.
- U pisanju teksta pomogla Albertina Torsoli.