Holandski nacionalni avio-prevoznik KLM otkazivaće do 20 povratnih letova do 28. avgusta kako bi odgovorili na manjak radne snage na amsterdamskom aerodromu Shiphol.
Aerodrom u Amsterdamu, kao i sam KLM, bori se sa malim brojem zaposlenih jer se avijacija oporavila brže ovog leta nego što su kompanije i aerodromi očekivali. Industrija je na udaru zbog nedovoljno nosača prtljaga i radnika na pultovima za prijavljivanje putnika, ali i zbog sve češćih štrajkova zaposlenih koji su pod pritiskom da rade što više.
KLM, koji posluje u okviru grupe Air France-KLM, pored otkazivanja letova, smanjiće broj sedišta na letovima u Evropi kako bi se stvorila nova mesta za one kojima letovi budu otkazivani. Kompanija je obećala putnicima da će ih blagovremeno obavestiti ukoliko njihov let bude otkazan.
Opširnije
Otkazani letovi i kašnjenja: avion je lutrija za srpske putnike
Manjak radne snage je glavni uzrok kašnjenja i otkazivanja letova, a teško je brzo zaposliti nove ljude.
02.07.2022
Lufthansa misli da će prekidi u letovima trajati do 2023.
Avio-kompanije u problemu zbog nedostatka radne snage.
25.06.2022
Dodatno, KLM će promeniti način na koji unosi kargo u avion na interkontinentalnim letovima. Koristeći veće kontejnere, avio-kompanija se nada da će smanjiti vreme i broj radnika koji su potrebni za utovar. Ove mere ostaće na snazi do 29. oktobra.
Dok KLM smanjuje broj mesta u avionima, kompanija Transavia, koja je takođe članica grupe Air France-KLM, suočava se sa potencijalnim štrajkom jer je sindikat posade SNPNC upozorio na štrajk pošto su odbili da potpišu ugovor o bonusima zato što im nije zagarantovano povećanje osnovne plate koja je ispod minimalca za nove zaposlene.
Prema podacima na sajtu Flight Aware, u četvrtak je otkazano ukupno 23.999 letova u svetu. Sam KLM je treća kompanija u Evropi po broju otkazanih letova. Čak 44 aviona KLM-a nisu poletela u četvrtak. Pored toga, 221 let ove avio-kompanije je kasnio.