Konkurencija juriša na rupu na tržištu obveznica denominovanih u švajcarskim francima koju je ostavio bankrot banke Credit Suisse. Od marta, kada je kompanija doživela krah, najveći dobitnik je upravo kompanija koja ju je preuzela - UBS Group AG, mada su i druge banke poput Deutsche Banka i BNP Paribasa takođe uvećale svoj udeo na tržištu. U prethodnih 20 godina je upravo Credit Suisse bio iza najvećeg dela emisija korporativnog duga.
Ovo je bila naročito dobra godina da se uđe na tržište jer su cene zaduživanja u Švajcarskoj znatno niže nego u evrozoni, a franak je jedan od valuta zemalja Grupe 10 sa najboljim učinkom. Do sada je emitovan dug od oko 46,5 milijardi franaka (50,9 milijardi dolara), što je najviši nivo u više od 10 godina.
"Zaista beležimo međugodišnji rast novih emisija i u tom smislu kolaps Credit Suissea do sada nije imao nikakav uticaj na primarno tržište", rekao je Markus Thoeny, menadžer portfolija obveznica u Lombard Odier Asset Management. Trka za tržišni udeo može značiti da će neke banke pokušavati da na kratak rok obećavaju povoljnije uslove za izdavaoce, dodao je on.
Opširnije
Direktor UBS-a zadovoljan oporavkom Credit Suissea
Vidi 'dobar zamah' u povratu sredstava koja su klijenti povukli iz Credit Suissea.
25.09.2023
UBS prodaje prve obveznice od preuzimanja Credit Suissea
Biće emitovane tri tranše dolarskih dužničkih hartija od vrednosti.
18.09.2023
Ermotti (UBS): Veličina banke ne predstavlja opasnost za Švajcarsku
Glavni izvršni direktor UBS Group AG pokušao je da ublaži zabrinutost u vezi sa veličinom bankarskog giganta.
03.09.2023
Obveznice denominovane u švajcarskim francima, na engleskom poznate kao "Swissies", nude opciju diverzifikacije, posebno kada su kretanja na tržištu valuta povoljna. Franak je oslabio ovog meseca, iako je u odnosu na evro od 2023. napredovao za dva odsto.
Rast prinosa na švajcarskim tržištima stvorili su mogućnost za međunarodne emitente da prikupe sredstva jeftinije nego što bi to učinili na tržištima evra ili američkih dolara. Investitori koji su ranije orijentisali svoje portfelje ka akcijama ili gotovini takođe su se vratili i ulili novac u tržište fiksnih prihoda.
"Obveznice denominovane u švajcarskim francima su izašle iz 10 godina duboko negativnih stopa", rekao je Damien Aellen, šef švajcarskog sindikata za emisije BNP Paribasa. "Emitenti su uvek tražili diverzifikaciju, ali sada smo konkurentni i sa strane prinosa", dodao je.
Prilikom poslednje emisije, nemačka firma iz zdravstvenog sektora, Fresenius SE, prodala je zapise vredne 275 miliona franaka, a posrednici su bili BNP Paribas i Deutsche Bank. Obe banke su udeo na tržištu obveznica u švajcarskim francima uvećale na 7,3 odsto, i to sa 3,4 i 5,6 odsto, koliko su ovi pokazatelji iznosili tokom istog perioda 2022. godine, pokazuju podaci koje je Bloomberg prikupio.
"Mi smo jedna od većih banaka koje nisu iz Švajcarske ali tu posluju, i vidimo potrebu za većom konkurencijom na tom tržištu, s obzirom na konsolidaciju dva najveća igrača. To čujemo i od klijenata“, rekao je Mark Lewellen, jedan od direktora sektora za tržišta kapitala Deutsche Banka. "Postoji prilika na tržištu obveznica u švajcarskim francima i nedavno smo angažovali veliki broj radnika kako bismo pomogli da ojačamo naš tim u Cirihu, kako za sindikalne, tako i za poslove odnosa sa emitentima", dodao je.
UBS je najviše uvećao svoj udeo, koji ove godine iznosi 41 odsto tržišta. Iz kompanije su odbili da komentarišu.
Regionalni zajmodavci Zuercher Kantonalbank i Raiffeisen Switzerland zadržali su svoj deo kolača, i imaju manje-više stabilnih 11 i 8,7 odsto, pokazuju podaci.