Lego A/S polaže nade za rast u sve veću kinesku srednju klasu, ujedno najveću na svetu, odbacujući kratkoročneekonomske probleme u azijskoj zemlji.
Najveći proizvođač igračaka na svetu planira da investira u Kinu, otvaranjem novih radnji i proizvodnih pogona, jer u kompaniji smatraju da demografska grupa koja se širi može pomoći da azijska zemlja dugoročno rastuće tržište, navodi izvršni direktor kompanije Niels B. Christiansen.
Opširnije
Saznajemo: Ukidaju se carine na izvoz 90 odsto srpske robe u Kinu
Od sledeće godine većina srpskih viskokvalitetnih prehrambenih proizvoda će se izvoziti u Kinu.
12.05.2023
Kako najpoznatija lutka na svetu oblikuje modne i druge trendove
Puno ime joj je Barbara Millicent Roberts. Prema podacima koje posedujemo, rođena je 9. marta 1959. godine u (fiktivnom) gradu Vilouz, u Viskonsinu, SAD.
19.07.2023
Kina je u klopci usporenog rasta
Kinesku ekonomiju potresaju strukturalni problemi, a potrebne reforme koči politički faktor, piše politikolog Aleksandar Đokić.
27.08.2023
"Možda izgleda čudno investirati u Kinu u trenutku kada se tržište povlači, ali mi i dalje smatramo da postoji veoma veliki potencijal", rekao je izvršni direktor u telefonskom intervjuu u vezi sa finansijskim izveštajem danske firme. Kao porodična kompanija, ona se fokusira na dugoročne izglede, naveo je on.
Lego može naći prostora za rast u Kini čak i u kratkom roku, uzimajući u obzir da postoji na desetine gradova srednje veličine u kojima kompanija još uvek nije predstavila svoje šarene kockice, smatra Christiansen.
Kineska ekonomija beleži usporavanje kako ulaganja u stambene nekretnine padaju, slabe izgledi izvoza i javljaju se naznake ustaljivanja deflacije. Ekonomisti očekuju da će bruto domaći proizvod u 2023. porasti za 5,1 odsto u odnosu na 2022, što je niža stopa rasta u odnosu na prethodne godine, pokazuje najnovija Bloombergova anketa.
"Jasno je da neizvesnost u vezi sa kineskim tržištem nekretnina utiče na potrošače, uzimajući u obzir da oni ne odlaze u radnje toliko često niti troše toliko novca koliko bi inače trošili", rekao je izvršni direktor Lega. "Ne znamo koliko će dugo trajati, ali ćemo sačekati da prođe."
Kompanija je ove nedelje saopštila da je zabeležila rast zarade na svetskom nivou od 1,5 odsto u prvih šest meseci ove godine, na 27,4 milijarde kruna (četiri milijarde dolara). S druge strane, u istom periodu neto prihod je pao 18 odsto, na 5,1 milijardu kruna, jer su troškovi, koji uključuju i investicije porasli za 10 odsto.
Lego očekuje da će broj njegovih radnji ove godine premašiti 500 i da će verovatno otvarati blizu 100 novih radnji godišnje u predstojećim godinama, rekao je izvršni direktor kompanije. To je dominantan udeo u "opadajućem" tržištu, rekao je on, ne dajući tačne brojke.
Prostor za rast postoji, uzimajući u obzir da je region Azije i Pacifika ima najmanji udeo u prodaji Lego proizvoda.
"Ljudi koji su najviše zainteresovani u naše proizvode i koji najviše kupuju jesu pripadnici srednje klase", rekao je Christiansen. " A u Kini bi se srednja klasa mogla gotovo duplirati u periodu između narednih pet ili 10 godina."
Kompanijom upravlja treća i četvrta generacija porodice Kirka Kristiansen. Neto bogatstvo Kjelda Kirka Kristiansena dostiglo je, prema Bloombergovom indeksu milijardera, 7,2 milijarde dolara, dok su bogatstva njegove dece - Agnete, Sofie i Thomasa - dostigla po 6,8 milijardi.