Kada je prošlog meseca šef kompanije Ford Motor Co. u Velikoj Britaniji posetio proizvodni kompleks u Turskoj, temperature su dostigle 41 stepen Celzijusa. Istovremenom po novinskim naslovima u Velikoj Britaniji dominantna je bila jedna tema: da li će premijer Rishi Sunak smanjiti ciljeve vlade po pitanju zelene energije.
Nesaglasje je zvučalo zabrinjavajuće Fordovom veteranu Timu Slatteru, koji je u ovoj kompaniji već 25 godina.
"Nalazimo se u opasnosti da dovedemo do stvaranja osećaja da svet gori, da je suviše kasno", rekao je u intervjuu Slatter. "To nije slučaj. Ukoliko želimo da dovedemo do ovoga, možemo to da učinimo. Možemo da smanjimo emisije CO2 i verovatno to možemo učiniti na vreme. Ali moramo da počnemo s tim."
Opširnije
Ford ponovo pokreće fabriku EV kamiona usled rasta potražnje
Ford Motor Co. ponovo je pokrenuo proizvodnju električnog pikap modela F-150 Lightning.
01.08.2023
Američki poslanici pritiskaju direktore auto-kompanija zbog Kine
Ranije ove nedelje, državni sekretar Antony Blinken govorio je o izvesnom napretku u tim naporima nakon dvodnevne posete Pekingu.
20.06.2023
Ford ne želi Tesli da otme udeo na tržištu EV po svaku cenu
Iz Forda očekuju da će izgubiti tri milijarde dolara na električnim vozilima ove godine.
03.05.2023
Britanija zabranjuje prodaju benzinaca i dizelaša da bi umirila EV industriju
Britanska vlada obavezala se da će se držati zabrane prodaje novih automobila na benzin i dizel od 2030. godine.
25.07.2023
Fordov poziv da se nastavi sa zelenom tranzicijom u suprotnosti je sa sve većom sklonošću Konzervativne stranke Velike Britanije da pravi kompromise u pogledu energetske politike i okruženja radi političke dobiti. Među merama zbog kojih Sunak trpi najveći pritisak jeste da se ispuni obećanje Borisa Johnsona da prekine prodaju automobila koji se potpuno pokreću na benzin i dizel od 2030. godine.
Johnson se u novembru 2020. pohvalio da uspeo da pozicionira Veliku Britaniju kao zemlju G7 koja je najbrže dekarbonizovala automobile. Barem zasada, Britanija je otprilike na istom putu kao i Evropska unija.
Torijevci nisu ni približno toliko oduševljeni politikom u vezi sa 2030. godinom kao pre tri godine. Njihova promena stava ima veze sa prošlomesečnom neočekivanom pobedom na međuizborima u severozapadnom Londonu. Stranka se zadržala na Johnsonovom starom poslaničkom mestu tako što je glasanje efektivno pretvorila u nezvanični referendum o planu laburističkog gradonačelnika Sadiqa Khana da proširi zonu ultraniske emisije, ili ULEZ, koja od vlasnika starijih automobila zahteva da dodatno plaćaju za korišćenje vozila koja zagađuju.
Ministar britanske vlade Michael Gove sugerisao je prošlog meseca da će fleksibilniji stav u pogledu zelenih obećanja povećati šanse torijevaca protiv laburista na sledećim opštim izborima.
"Ako ljudi misle da tretiraju životnu sredinu kao krstaški rat, u kom delite svet na dobre i loše, onda gubite podršku koja vam je potrebna za promišljeno očuvanje životne sredine", rekao je Gove u intervjuu za the Telegraph.
Iako se Sunak do sada opirao eksplicitnim pozivima da se poništi politika za 2030. godinu, moglo bi se reći da sada, izjavama da je na strani vozača, hoda po žici.
Slatter, koji u narednim nedeljama napušta svoj posao predsednika Forda u Velikoj Britaniji da bi preuzeo ulogu globalnog rukovodioca, ne želi niti očekuje da će doći do poništenja politike iz 2030. Poništenje ne bi bilo u interesu proizvođača automobila, jer je posvećen tome da do kraja decenije u Evropi ima liniju potpuno električnih putničkih automobila.
Kolebanje vlade po ovom pitanju moglo bi poslati pogrešan signal kompanijama i investitorima na koje Ford računa da će izgraditi dovoljno infrastrukture za punjenje da podrži prelazak na električna vozila.
Više inicijative u sprovođenju kratkoročnih mera je ono od čega bi Ford i šira auto-industija u Velikoj Britaniji imali više koristi nego od debate u vezi sa pravilima za 2030. godinu. Automobilska industrija još uvek čeka da Ministarstvo saobraćaja usvoji dokument o vozilima sa nultim emisijama, takozvani ZEV, koji bi trebalo da stupi na snagu 1. januara.
Predloženi cilj ZEV-a od 22 odsto zasledeću godinu za mnoge proizvođače automobila predstaviće izazov, uzimajući u obzir da je 16 odsto automobila prodatih u prvoj polovini godine imalo pogon na baterije. Ovaj udeo uključuje i prodaju kompanije Tesla, koja prodaje isključivo električna vozila.
Slattera brine da dokument neće uključiti najnovije industrijske prognoze koje ukazuju na to da će se usvajanje EV biti usporeno zbog rasta troškova života. Otvoreno pitanje je i da li proizvođači automobila mogu da izbegnu tarife od 10 odsto na električna vozila proizvedena u EU koja ulaze na tržište Velike Britanije zbog pravila Bregzit sporazuma, koja zahtevaju da se materijali za baterije nabavljaju sa domaćeg tržišta.
Bez usavršavanja i jasnih zahteva u ZEV dokumentu, Fordov plan da na tržište električnih automobila plasira devet modela do 2025. godine biće "teže ostvariv", rekao je Slatter, dodajući da dodajući da pravila trgovanja EU predstavljaju pretnju Fordovim poslovnim i investicionim planovima.