Kompanije Volkswagen AG i Mercedes-Benz Group AG pretrpele su još jedan udarac u dugotrajnoj parnici oko naknade koju kupci mogu da traže ako su dizel automobili opremljeni nedozvoljenim softverom za kontrolu sistema protiv zagađenja.
Savezni sud pravde, najviši nemački sud za pitanja privatnog prava, doneo je u ponedeljak ključnu presudu u kojoj se kaže da će omogućiti većem broju vozača da naplate odštetu. Proizvođači automobila sada mogu da izbegnu odgovornost samo ako mogu da dokažu da nije bilo načina da se zna da je softver koji su koristili nezakonit.
Sudije ovog suda su pojedinačne predmete vratile prvostepenim sudovima kako bi oni utvrdili da li i kolika kompenzacija može da se traži prema novim smernicama. U slučaju nemara, vlasnici automobila ne mogu da vrate vozilo i dobiju punu cenu, presudili su. Umesto toga, oni mogu dobiti od pet do 15 odsto cene automobila, od čega se oduzima novčana korist koju su imali, kao što je korišćenje automobila.
Opširnije
Volkswagen zbog problema s nabavkom u 2022. isporučio manje vozila
Prodali su manje vozila zbog problema s nabavkom elektronike koji su izazvali zastoje u proizvodnji.
13.01.2023
Nemačka zadržava EU zabranu motora sa unutrašnjim sagorevanjem
Prema mišljenju pisca ovih redova - ova odluka je dobra.
17.03.2023
Mercedes izgubio na sudu, kupci imaju pravo na odštetu
Mercedes-Benz Grupa izgubila je spor na najvišem sudu EU u vezi sa odštetom vlasnicima čiji su automobili opremljeni nelegalnom kompjuterskom tehnologijom.
21.03.2023
Nove presude su reakcija sudija na martovsku odluku najvišeg suda Evropske unije u kojoj se kaže da pravila o emisiji gasova štite i vlasnike automobila, a ne samo javni interes, i da im nacionalni zakon mora omogućiti adekvatnu naknadu. Pre toga Nemačka po pravilu nije davala odštetu osim ako je proizvođač automobila postupio namerno, što je obično teško dokazati.
"Vlasnik automobila opremljenog ovim uređajem trpi gubitke zbog rizika da njegova upotreba bude zabranjena", navodi se u saopštenju vrhovnog suda nakon presude. "U korist kupca, mora se pretpostaviti da ga vlasnik ne bi kupio po punoj ceni", dodaje se.
Iz Mercedesa su rekli da prvostepeni sudovi tek treba da utvrde da li se određeni softver koji se koristi kvalifikuje kao nedozvoljen. Sve do značajne sudske odluke EU iz jula 2022. godine, vlasti su uvek odobravale tehnologiju, tako da nije bilo načina da Mercedes zna da je njegovo postupanje bilo nezakonito, saopštila je kompanija.
Iz Volkswagena nisu odgovorili na imejl u kom je tražen komentar.
Skandal oko dizel modela je razotkriven 2015. godine, ali njegove posledice i dalje prate nemačku automobilsku industriju. Volkswagen i Mercedes i dalje su upleteni u stotine tužbi vozača koji traže odštetu. Odluka od ponedeljka mogla bi dovesti do toga da još više vozača pokrene parnice jer se sada snižava granica za naplatu novca u vezi sa automobilima proizvedenim nakon izbijanja skandala.