Efekti krize u IT sektoru prelili su se i na poslovanje srpske kompanija HTEC, koja je zbog toga bila primorana na reorganizaciju u sklopu koje je 200 zaposlenih napustilo kompaniju, potvrdila je za Bloomberg Adriju direktorka komunikacija Katarina Urošević.
To je, kako je navela, sedam odsto ukupnog broja zaposlenih u kompaniji.
Situacija na globalnom IT tržištu je izuzetno izazovna, što pokazuje veliki broj otkaza u vodećim svetskim tehnološkim kompanijama, kazala je Urošević u odgovorima za Bloomberg Adriju. "Nažalost, efekti krize prelili su se i na regionalno tržište."
Opširnije
Nova realnost: IT sektor raste 30 odsto, a ne 3 puta
Programeri frilenseri ne rade na projektima zbog smanjenih investicija u startapove u Americi.
06.06.2023
Srpski IT preduzetnik podelio otkaze, sada ljudima traži nove poslove
Malobrojni su oni koji otvoreno govore o problemima sa kojima se susreću u kompaniji koju vode.
09.05.2023
Srpski IT nastavlja da se hladi, pad u broju oglasa drastičan
Broj oglasa za pozicije u srpskom IT sektoru u prvom kvartalu 2023. prepolovljen je u odnosu na isti period prošle godine.
24.04.2023
Većina srpskih startapova očekuje rast veći od 50 odsto u 2023.
Srpski startap ekosistem beleži eksponencijalni rast, navodi se u izveštaju Inicijative "Digitalna Srbija", Startap skeneru 2023.
08.03.2023
Ako IT firme u Srbiji izgube ljude, gube i prednost na tržištu
Dok zapadni giganti mesecima otvoreno najavljuju i sprovode oštre rezove troškova, situacija u Srbiji nije tako transparentna.
09.03.2023
Microsoft i druge IT firme u Srbiji počele da dele otkaze
Kriza sa kojom su se susrele velike tehnološke kompanije prelila se i u Srbiju, tvrde pojedini predstavnici sektora.
24.02.2023
Kako je objasnila, kompanija HTEC Group uvela je još početkom godine niz mera u pravcu racionalizacije troškova i jačanja timova koji rade na razvoju novih poslovnih prilika, u cilju očuvanja zdravog biznisa i daljeg rasta.
Prema njenim rečima, reorganizovane su poslovne jedinice i optimizovan broj inženjera koji izvesno vreme nisu bili angažovani na projektima i čije znanje i veštine, nažalost, nisu odgovarajući za oblasti rasta koje očekujemo u narednom periodu. Sve to je bio neophodan odgovor na nepovoljne makroekonomske prilike, kako bi se postigla veća agilnost i stavio fokus na ključne oblasti rasta koje kompanija vidi u narednom periodu.
"Pored reorganizacije funkcionalnih jedinica, preusmeravanja ljudi i prekvalifikacija, nažalost, ovim procesom reorganizacije i optimizacije obuhvaćeno je oko 200 zaposlenih sa kojima smo morali da se raziđemo, što čini oko sedam odsto naše organizacije. Žao nam je što ove kolege nisu više deo našeg tima i činimo sve što je u našim mogućnostima da ih podržimo u daljem profesionalnom putu", navela je Urošević.
Na društvenim mrežama se šire informacije bivših i trenutnih zaposlenih ove kompanije u Bosni i Hercegovini koji navode da od Nove godine niko nije mogao da dobije povišicu do juna, zatim da nema timskih večera, bilo kakvih aktivnosti koje idu na teret kompanije "uključujući team buildinge, zabave, hangoute, nešto što je Mistral redovno imao i što je držalo community na okupu."
Prema navodima s društvenih mreža, otkazi su rađeni sporazumno uz naknadu od jedne do dve plate.
Direktorka komunikacija istakla je da kompanija HTEC nastavlja proces zapošljavanja u ključnim oblastima rasta, kao i da je poslovanje kompanije stabilno a u prvom kvartalu zabeležen je rast prihoda od 30 odsto.
Ipak, u kompaniji ovaj rezultat iako solidan, nije u skladu sa očekivanjima i ambicijama kompanije.
Takođe, iako je sektor trenutno u krizi, navodi da pored organskog rasta i dalje aktivno istražuju prilike za dalje strateške akvizicije koje bi kompaniji i njenim zaposlenim donele nove prilike, kako u regionu Jugoistočne Evrope, tako i na ostalim lokacijama gde firma posluje, a prevashodno u Sjedinjenim Američkim Državama i Velikoj Britaniji.
Kompanija HTEC poslednjih godina se eksplozivno širila kroz organski rast i niz preuzimanja, najavljujući pre godinu dana otvaranje 1.000 novih radnih mesta.
Kao jedan od najozbiljnijih kandidata za prvi srpski jednorog, HTEC je u poslednjih pet godina prikupio 124 miliona evra investicija.
Ovaj startap revidira postojeće tehnološke sisteme svojih klijenata, procenjuje vrednost investicija, razvija tehnološke strategije i platforme za svoje klijente. Kompanija sarađuje sa nekim od najpoznatijih tehnoloških kompanija i mnogim firmama sa liste "Fortune 500". Formalno sedište HTEC-a je u San Francisku, u Kaliforniji a posluje još u Skandivaniji, Holandiji, Ujedinjenom Kraljevstvu, Srbiji, Sloveniji, Bugarskoj, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji.
U septembru, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) odobrila je kredit od 55 miliona evra HTEC-u pošto je prethodno kroz nekoliko investicija koje je takođe EBRD podržala HTEC porastao sa 200 zaposlenih na 2.000 zaposlenih.
Dopunjeno novim informacijama kroz tekst
U pisanju pomogli Vanja Popović i Teo Zorić.