U nedelji kada su saopštili svoju najnoviju akviziciju - preuzimanje beogradske IT firme Syrmia iz Beograda - iz HTEC Groupa za Bloomberg Adriju su govorili o ključnim stvarima koje su prethodile tom preuzimanju i strateškim planovima. Koliko je protekli period bio dinamičan i izazovan, možda u najkraćem opisuje činjenica da su u proteklih godinu i po kupili bosanskohercegovački Mistral, dobili najveći zajam koji je do tada u IT industriji u regionu odobrio EBRD, ali i otpustili 200 zaposlenih.
Svetski tehnološki sektor počeo je da pokazuje ozbiljnije znake krize još sredinom 2022, a posledice su i te kako osetili ovdašnji predstavnici industrije. U međuvremenu, pojavila se nova, dominantna tendencija u grani - veštačka inteligencija. O dešavanjima u samoj kompaniji, ali i celokupnoj industriji, razgovarali smo sa Katarinom Urošević, šefom osoblja (engl. chief of staff) kompanije HTEC.
- Akvizicijom Syrmije dobijate novih 250 inženjera. Budući da ste prošle godine otpustili 200 zaposlenih, da li ovo znači da ste imali potrebu za drugačijim kadrovima, nekim možda specifičnijim profilima? Takođe, koliko će preuzimanje uticati na promenu Vaše baze klijenata, koja nova tržišta Vam se sada potencijalno otvaraju?
Opširnije
HTEC preuzeo beogradsku Syrmiju, jača kapacitete u oblasti AI-ja
Srpska IT kompanija HTEC akvizirala je firmu Syrmia iz Beograda, nepunih godinu i po otkako su preuzeli vodeću bosanskohercegovačku tehnološku kompaniju Mistral.
07.02.2024
Mršav rast plata IT-jevaca u Srbiji posle 10 meseci pada
Prosečna plata u srpskom IT-ju je od početka 2023. beležila realni godišnji pad iz meseca u mesec, sve dok novembar nije doneo preokret.
26.01.2024
Čime se bavi IT firma koju Deloitte ocenjuje najbrže rastućom u Srbiji
Snažan skok prihoda uvrstio je drugi put zaredom srpski Factory World Wide na listu najbrže rastućih tehnoloških kompanija u centralnoj Evropi.
25.12.2023
Tehnološki sektor u Srbiji opreznije zapošljava, zaposleni manje fluktuiraju
Kada pogledamo podatke sa layoffs.fyi, deluje da je najgore za tehnološki sektor prošlo.
15.11.2023
IT sektor u Srbiji povodom krize poručuje: najgore je prošlo
Prošle godine, otprilike u ovo vreme, mediji su pažljivo pratili IT sektor, koji se posle pandemijskog buma suočio sa krizom.
14.11.2023
"Embedded" (ugrađeno, prim. aut.) softversko inženjerstvo, veštačka inteligencija i mašinsko učenje su oblasti u kojima prepoznajemo mogućnost za jačanje postojećih i razvijanje novih projekata. Istovremeno, bavimo se i razvojem ostalih tehnologija i njihovom primenom na projektima koje radimo za neke od najznačajnijih svetskih kompanija u IT-ju i tradicionalnim industrijama. Razvoj digitalnih proizvoda na kojima rade timovi inženjera različitih ekspertiza čini najveći deo našeg portfolija.
- Kakvi su finansijski rezultati HTEC-a za 2023. i kako se kretao broj zaposlenih tokom prošle godine?
Zbog globalne krize i smanjenog obima investicija u inovacije - što je najviše pogodilo IT sektor - naš rast je bio manji od projektovanog. Zadržao se na oko 15 odsto, mada je to i dalje bilo iznad proseka u našoj industriji. Iskoristili smo prethodnu godinu da se razvijamo u tehnološkim oblastima koje će biti u fokusu u narednom periodu, pojačali smo svoje kapacitete u domenu razvoja biznisa i prodaje i ambiciozno se pripremili za nove projekte.
Naš tim broji oko 2.000 zaposlenih, a nakon poslednje akvizicije nas je oko 2.200. IT industrija je dinamična, velika je ponuda poslova na tržištu rada, pa ljudi često menjaju kompanije, ali u HTEC-u je broj onih koji odlaze i dalje manji od proseka na nivou industrije.
- Sredinom prošle godine ste ocenili da je situacija u industriji veoma izazovna - da li se to promenilo i u kom pravcu? Kako vidite industriju u nekom bližem periodu?
Teško je i nezahvalno anticipirati globalne trendove, ali ono što verovatno može da se očekuje jeste restrukturiranje brojnih kompanija, ali i siguran rast vodećih - posebno onih na vrhu, kao što su Apple, Google, Microsoft, Meta, Amazon, Nvidia i Tesla. Krajem godine na naplatu dolazi veliki deo korporativnog duga u Americi, što bi moglo da ugrozi poslovanje brojnih kompanija, koje su svoje zaduživanje projektovale sa mnogo manjim kamatnim stopama i sa većom planiranom stopom rasta. Razvijaće se one firme koje su postavile sigurne modele razvoja biznisa i u čiji rast će investitori želeti da ulože svoj kapital.
- Koliko je veštačka inteligencija, o kojoj se toliko govori, uzela maha i kako se HTEC tome prilagođava - da li su menjane neke postavke pod tim uticajem?
Veštačka inteligencija nije sama po sebi nova tehnologija i mi već deset godina radimo različite projekte u ovoj oblasti. Ipak, ova tehnologija je doživela nove proboje u nekim svojim oblastima u poslednjih godinu dana, čineći je sada još više primenjivom u raznim oblastima privrede - od dodatno inteligentne automatizacije poslovanja do prirodnijeg korisničkog interfejsa i interakcije sa računarom.
Veštačka inteligencija je tema o kojoj razmišlja skoro svaka kompanija u Americi, ali u ne malom broju slučajeva kompanije precenjuju zrelost podataka koje imaju i precenjuju brzinu dobijanja dodatne vrednosti kroz AI (engl. artificial intelligence - veštačka inteligencija, prim. aut.) tehnologiju - a te dve stvari su u jakoj korelaciji kada je reč o generisanju novih poslovnih prilika. Tako da, pored toga što radimo na velikom broju interesantnih AI inicijativa za klijente, vidimo i dosta kompanija kojima je potrebna podrška u oblasti "data engineeringa" (inženjeringa podataka, prim. aut.).
- Šta planirate za ovu godinu? Koliko su blizu ranije najave o HTEC-u kao našem prvom jednorogu i prvoj kompaniji iz Srbije izlistanoj na Njujorškoj berzi?
Ove godine nastavljamo da ulažemo u rast u strateškim tehnološkim oblastima i industrijama. Poslednjom akvizicijom, ojačali smo inženjerske kapacitete, takođe smo u poslednjih 12 meseci proširili naš tim u Americi, a nastavićemo i dalje. Počeli smo i zapošljavanje tima u Južnoj Americi, kako bi u saradnji sa timom u Evropi mogli da pruže podršku američkim klijentima u istoj vremenskoj zoni.
Samo vrednovanje HTEC-a nije samo po sebi najvažnija tema. Na strateške korake gledamo tako da maksimizujemo prilike za nas tim, a ne samo kroz prizmu finansijskih parametara i vrednovanja. Na isti način ćemo i za neki veći korak, kao što je izlazak na berzu, pratiti tržište i gledati šta donosi najveću vrednost za naše ljude i koji je pravi trenutak za važne odluke. Izlazak na berzu nije u planu za 2024. godinu.
- Akviziranju Syrmije prethodila su preuzimanja Mistrala, WaySeven Technologiesa, Momentum Design Laba, Konstrukta, Execoma... Kakva je strategija Vaše kompanije kada su akvizicije u pitanju i u kom smeru možemo da očekujemo da ćete dalje ići u tom pogledu?
Akvizicije vidimo kao strateške investicije u rast. Kupujemo zbog novih kapaciteta, jakih klijenata, novih tržišta i novih mogućnosti. Kontinuirano pratimo tržište, tražeći nove prilike za partnerstva, ne samo u regioni jugoistočne Evrope nego i širom Evrope i Amerike.
- Za kraj, osvrnimo se i na situaciju u susednoj Rumuniji. Postojao je plan da se tamo zaposli oko 1.000 inženjera, što bi praktično značilo da ova zemlja postaje centar HTEC-ovog poslovanja u Evropi. Kako se razvijaju stvari na tom tržištu?
HTEC je u Rumuniji, za samo godinu i po, otvorio predstavništva na četiri lokacije - u Temišvaru, Klužu, Bukureštu i Jašu. Vidimo veliki potencijal na ovom tržištu, pre svega zbog odličnih inženjera i jakih univerziteta koji razvijaju ove sjajne kadrove. Planiramo i dalje da širimo tim u Rumuniji, što kroz organsko zapošljavanje, što kroz potencijalne akvizicije na tom tržištu.
HTEC se ravnomerno širi u svim zemljama u regionu. Prve lokacije HTEC-a bile su u Srbiji, pa u Bosni i Hercegovini, gde su i dalje naši najveći timovi.
- Dopunjeno 12. pasusom i preciziranjem odgovora na pitanje o izlasku na berzu.