Energetski pasoš postaje obavezan i bez njega niko neće moći da proda stan. Tek pedesetak zgrada u Srbiji poseduje sertifikat o energetskim karakteristikama, a među prvima pre deset godina dobila ga je Blue house, poslovna zgrada iz Novog Beograda.
Energetski pasoš na slikovit i razumljiv način daje energetsku ocenu zgrade. Njegova svrha je da svim korisnicima pruži informaciju o energetskim karakteristikama zgrade. Često je ta ocena povezana sa troškovima za energiju i energente u objektu.
Još od 2009. godine je obavezan prilikom dobijanja upotrebne dozvole za nove zgrade. Novina je da će sve zgrade, bez obzira na starost, ubuduće morati da dobiju ovaj dokument. U njemu će se nalaziti informacije o termo-tehničkim sistemima koji se koriste u zgradi, svojstvima termičkog omotača zgrade, energetskim potrebama zgrade i gubicima toplote.
Opširnije
Porez na ugljenik EU bi mogao da pogorša zagađenje
Carine će dovesti do veće upotrebe uglja i prljavijeg snabdevanja energijom, piše Cowen.
29.12.2022
Novac od zagađivača može služiti zelenoj transformaciji
Srbija radi na transponovanju direktive EU koja reguliše emisije, rekao je Miroslav Tadić iz UNDP Srbija za Bloomberg Adria TV.
20.09.2022
U okviru ESG se zaboravlja na društvenu odgovornost, i EU to zna
Učesnici u privredi tek počinju da shvataju važnost ESG-a, ali još uvek nemaju tačna uputstva o tome kako treba da izveštavaju o svakom delu ovog pojma te se najviše fokusiraju na zelenu tranziciju.
18.08.2022
Lidl Srbija godišnje uštedi energiju potrebnu za više od 1.000 domaćinstava
Kompanija Lidl od početka poslovanja u Srbiji primenjuje sistem za upravljanje energijom koji podrazumeva niz mera za smanjenje potrošnje energije.
12.01.2023
Potpredsednica EIB: Kriza stvara nove izazove za energetsku efikasnost
Aktuelna energetska kriza nudi pouku za budućnost, smatra potpredsednica EIB zadužena za Zapadni Balkan.
23.07.2022
Prema Nacrtu izmena zakona o planiranju i izgradnji, koje su u skupštinskoj proceduri, zgrade u vlasništvu države imaju rok od tri godine da pribave sertifikat. Vlasnici poslovnih zgrada za dobijanje ovog dokumenta imaju pet godina. Duplo duže je predviđeno vreme za stambene zgrade. Posle isteka ovog roka sertifikat postaje sastavni deo kupoprodajnih ugovora.
Da bi zelena agenda zaista bila sprovedena, propisane su kazne. Za sve tri kategorije će se kretati od 25.000 do 100.000 dinara ukoliko ne ispune ovu obavezu u zakonskom roku.
Zelena agenda poskupljuje gradnju za dva odsto
U obrazloženju zakona je navedeno da se povećava zainteresovanost investitora u Srbiji za zelenu gradnju i očekuje se rast tog sektora. Ona je važna jer je udeo zgradarstva u emisiji ugljen-dioksida na svetskom nivou veći od 30 odsto. Podaci o sertifikovanim zelenim zgradama u Srbiji pokazuju da je prva zgrada registrovana za sertifikaciju 2010. godine po sistemu LEED, dok je prvi zeleni sertifikat dobila zgrada „Bluecenter“ u Beogradu 2013. godine po sistemu BREEAM.
"Od tada se uočava konstantan rast broja sertifikovanih zgrada, tako da ih danas ima između 40 i 50. Do pre nekoliko godina, većina ovih zgrada je bila locirana na Novom Beogradu, ali se u poslednje vreme uočava njihov trend i u drugim gradovima", navode iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i dodaju da je 2020. godina bila rekordna i tada je uručeno 12 sertifikata.
U januaru 2022. godine uručeno je osam novih sertifikata. U Srbiji je interesovanje za zelene zgrade krenulo sa komercijalnim poslovnim zgradama i tržnim centrima. Danas je sve više industrijskih projekata koji idu na sertifikaciju, i time su, pokrivene tri glavne grupe koje su zaslužne za razvoj modernih zelenih zgrada u Srbiji. Kada se govori o zelenim zgradama, neizostavna tema su troškovi i da li je investicija veća.
Činjenica je da postoji dodatni trošak za sertifikaciju zelenih zgrada. Potrebno je pokriti troškove registracije, sertifikacije, konsultanata i investicije na unapređenju objekta, kako bi se zadovoljili standardi dobre prakse. Ipak, dugoročno posmatrano, uštede tokom perioda eksploatacije mogu brzo da otplate inicijalne investicione troškove. U tom kontekstu, uvećana investicija se praktično vrati već u prvoj godini. Postoje primeri iz prakse gde se primenom principa zelene gradnje grade zgrade koje manje koštaju i imaju niže eksploatacione troškove, obrazlaže zakonodavac.
U proseku, izgradnja zelene zgrade koštaće dva odsto više, ali će investitoru doneti od 14 do 19 odsto uštede operativnih troškova zbog manje potrošnje energije i ostalih resursa. Osim navedenog, zelena gradnja sa sobom nosi i druge finansijske prednosti kao što su veća vrednost imovine, veći prihod od zakupnine, stopa popunjenosti objekata zbog tražnje je veća i generalno produktivnost je veća.
Agencija za prostorno planiranje i urbanizam izdaje, odnosno potvrđuje sertifikate zelene gradnje. Vlada podzakonskim aktom, prema klasi i nameni objekta, propisuje vrstu međunarodnih komercijalnih sistema sertifikacije zelene gradnje koje je moguće primeniti, vrstu objekata i rok u kome je obavezno pribavljanje i priznavanje sertifikata zelene gradnje, sadržinu zahteva za utvrđivanje ispunjenosti tih uslova, postupak priznavanja sertifikata zelene gradnje, kao i izgled i sadržinu rešenja kojim se priznaje sertifikat zelene gradnje.
Izbor građevinskog materijala, energetska efikasna stolarija, uređaji, rasveta i druga oprema takođe doprinose uštedi i održavanju mesečne potrošnje energije na niskom nivou.
Ovo je usaglašavanje s Direktivom o energetskim performansama zgrada EU. Srbija se 2005. godine obavezala na uvođenje evropskih direktiva koje se odnose na energetsku potrošnju u nacionalno zakonodavstvo. Tada je potpisan Ugovor o osnivanju energetske zajednice. Među tim direktivama je i ona koja se tiče energetskih karakteristika zgrada. Donošenjem Zakona o planiranju i izgradnji 2009. uvedena je obaveza unapređenja energetske efikasnosti u oblasti zgradarstva.