Trebalo bi da Evropska unija (EU) izrekne rekordnu kaznu vlasniku Facebook Meta Platforms zbog kršenja privatnosti, a koja bi trebalo da bude viša od 746 miliona evra (809 miliona dolara), s koliko je ranije kažnjen Amazon.
Irska komisija za zaštitu podataka kazniće giganta te društvene mreže zato što nije poslušao upozorenje najvišeg suda koje ima za cilj da zaštiti korisničke podatke od radoznalih očiju američkih bezbednosnih službi nakon što su postavljeni na servere preko Atlantika, rekli su informisani izvori koji su govorili pod uslovom da ostanu anonimni.
Regulator, koji nadgleda rad većine kompanija iz Silicijumske doline, takođe će narediti toj društvenoj mreži da zaustavi sve prenose podataka u SAD koji se oslanjaju na navodno nesigurne ugovorne klauzule, a koje dovodi u pitanje najviši sud Unije.
Opširnije
Meta se vraća rastu, Metaverse se sveo na fusnotu
Prodaja u sektoru oglašavanja u kompaniji Meta popela se na 28,6 milijardi dolara.
28.04.2023
Oglašavanje na Facebooku poguralo prihode Mete
Prihodi od prodaje u prvom kvartalu porasli su na 28,6 milijardi dolara - što je prvi rast nakon tri uzastopna kvartala pada.
27.04.2023
Twitter, YouTube, Facebook, Instagram... svi će se suočiti sa novim pravilima EU
Evropska unija (EU) objavila je da će 19 velikih onlajn platformi i pretraživača biti podvrgnuto dodatnoj kontroli u skladu sa novim pravilima.
25.04.2023
Meta priprema nova otpuštanja u Facebooku, WhatsAppu i Instagramu
Otpuštanja ove nedelje biće praćena dodatnim rezovima u maju.
19.04.2023
EU uvodi stroža pravila za sadržaj na internetu
U slučaju nepoštovanja pravila, kompanije mogu biti novčano kažnjene sa do šest odsto globalnog prometa.
22.02.2023
Senatori Zuckerberga pritiskaju zbog rizičnih programera u Kini
Procenjuje se da je stotine hiljada visokorizičnih programera imalo pristup poverljivim podacima.
07.02.2023
To je poslednja runda u dugotrajnoj sagi koja se završila sa hiljadama kompanija poput Facebooka koje su uronile u pravni vakuum. Sudije EU su 2020. poništile odluku EU koja reguliše transatlantske tokove podataka zbog zabrinutosti da podaci građana nisu bezbedni nakon što su prebačeni u SAD. Iako kompanije nisu prekršile ugovor, sumnje u zaštitu podataka u SAD brzo su dovele do toga da su irske vlasti preliminarno zabranile Facebooku da prenosi podatke.
Zabrana prenosa podataka bila je očekivana, a ranije je navela Metu da zapreti potpunim povlačenjem iz EU. Irska presuda će ciljati samo na Metin Facebook i neće uticati na druge Metine usluge, kao što je Instagram, ili bilo koju drugu kompaniju koja deli podatke na isti način.
U Meti su odbili da komentarišu kaznu koja će verovatno doći pre pete godišnjice Opšte uredbe EU o zaštiti podataka. Trenutnu najvišu kaznu izrekao je Amazonu luksemburški regulator 2021. godine, nakon što je kompanija za e-trgovinu optužena za pogrešno rukovanje ličnim podacima.
Očekuje se da će zabrana uključiti prelazni period, do kada bi novi transatlantski pakt o podacima o kojem EU pregovara sa SAD mogao da stupi na snagu. Irske vlasti su odluku usvojile prošle nedelje, saopštiće je narednih dana, nakon čega će Meta sigurno odgovoriti žalbom.
Kontroverza datira još od 2013. godine, kada je Edward Snowden razotkrio razmere špijuniranja američke Agencije za nacionalnu bezbednost. Borac za zaštitu privatnosti Max Schrems osporava Facebook u Irskoj, gde ta kompanija društvenih medija ima svoju evropsku bazu, tvrdeći da su podaci građana EU u opasnosti u trenutku kada se prenesu u SAD.