Meta, kompanija u čijem su vlasništvu društvene mreže Fejsbuk i Instagram, kao i čet platforma WhatsApp, zabeležila je u prvom kvartalu skok broja korisnika, ali i prihoda u sektoru digitalnog oglašavanja. Meta je do kraja marta dodala oko 40 miliona dnevnih aktivnih korisnika, pa njihov ukupan broj trenutno iznosi nešto više od dve milijarde.
Prodaja u sektoru oglašavanja zabeležila je prvi skok nakon tri kvartala padova i popela se na 28,6 milijardi dolara. Mark Zuckerberg pripisao je ovaj uspeh upotrebi veštačke inteligencije i uvođenju kratke video-forme Reels na Instagram, koja je povećala vreme provedeno na mreži za 24 odsto.
"Meta se vratila onome što očekujemo od nje kao kompanije, a to je konstantan rast. Ipak, vredi napomenuti da u ovom kvartalu nije bilo rasta profita, u stvari, troškovi su porasli više od prihoda. Međutim, rekao bih da su se vratili u sedlo u smislu da se fokusiraju na ono što je stvarno, a to je da je Meta biznis usmeren na oglašavanje," kaže za Bloomberg Adria Connect osnivač i glavni urednik Techonomy Media David Kirkpatrick.
Ko još veruje u Metaverse
Meta se ipak ogradila od virtuelne realnosti. Reč Metaverse bila je samo fusnota u saopštenju nakon objavljenih rezultata, uprkos tome što je kompanija svoj ribrending i ime oslonila na eksperiment. Eksperiment koji je kompaniju koštao milijarde dolara u gubicima i dobroj volji investitora.
"Mislim da Mark Zuckerberg i dalje čvrsto veruje u Metaverse kao budućnost komunikacije za korisnike interneta. Ne slažem se s tim, ali on u to veruje. Ipak, jasno je da je kompanija zasada odlučila da ne priča o tome, verujem da je to i zbog poniženja koje je kompanija doživela zbog takvog preuranjenog poteza", smatra Kirkpatrick.
Meta rukovodstvo je znalo šta investitori žele da čuju - a to su planovi o ulaganju u veštačku inteligenciju. S jedne strane, to je i logičan put za kompaniju koja već ima najveće inovatore i istraživače u sektoru AI i godinama inkorporira napredne tehnologije u svoje sisteme.
"To je definitivno važnije za njihovu budućnost nego Metaverse. Meta već koristi AI u svim svojim usluga, veštačka inteligencija je iza algoritama koji pokreću oglašavanje na platformi, a to je način na koji zarađuju. Verujem da nećemo videti novi proizvod, već će AI poboljšati ono što već radi", procenuje Kirkpatrick.
Kirkpatrick: Ne očekujem dobru volju od Zuckerberga
Uticaj društvenih mreža na način na koji ljudi doživljavaju sebe i svet, odlučuju, kupuju i glasaju, tema je koja se ciklično greje i hladi u javnoj svesti. Meta se našla u centru brojnih kontroverzi zbog lažnih vesti, upotrebe ličnih podataka, ali i poruka koje šalje (nezaštićenim) mladim korisnicima.
Međutim, da li se ti problemi mogu uopšte rešiti očekivanjem da će vlasnici platformi, kao što su Mark Zuckerberg ili Elon Musk, sami inicirati neku promenu? Kirkpatrick veruje da pritisak ipak mora da dođe od samih država i regulatora, a kao pozitivan primer navodi Evropsku uniju.
"Nijedna druga vlada na svetu, osim Kine, nije preduzela nikakve značajnije mere da reguliše način na koji ove kompanije koriste AI (u odnosu na korisnike). Smatram da je EU dobar primer ostatku sveta. Nažalost, ovde u SAD više smo usredsređeni na politički jaz nego na efikasnu inicijativu za regulaciju ovih kompanija. Ne možemo se oslanjati na dobru volju Zuckerberga, jer je nema mnogo”, kaže Kirkpatrick.
Nakon izveštaja, vrednost akcija kompanije skočila je na više od 240 dolara po deonici. Akcije Mete su ove godine zabeležile rast od 74 odsto, izbrisavši gubitke od prošle godine. Podsetimo, prošla godina bila je najgora u istoriji kompanije, a vrednost deonica tada je pala za 64 odsto.