Microsoftovo preuzimanje Activision Blizzarda vredno 69 milijardi dolara dobilo je odobrenje Evropske unije, samo nekoliko sedmica nakon što je britanski regulator doneo odluku da stavi veto na najveći dogovor u industriji igara.
Evropska komisija je saopštila da je njena analiza pokazala da sporazum neće naštetiti konkurenciji nakon što je Microsoft obećao da će dozvoliti rivalima u oblaku da ponude blokbaster naslove kao što je "Call of Duty" na sopstvenim platformama tokom narednih 10 godina.
Evropska komesarka za konurenciju Margrethe Vestager u ponedeljak je opisala akviziciju kao "prokonkurentsku" i dodala da će ona pogurati tržište striminga u oblaku, koje predstavlja samo jedan do tri odsto celokupnog tržišta igara.
Opširnije
Microsoft zamrzava plate zbog krize
Microsoft je već povećavao plate u 2022, rekao je Nadella.
11.05.2023
Microsoftov Bing AI će uskoro nuditi pretrage pomoću slika
Microsoft Corp. Bingu dodaje funkcije poput mogućnosti slanja zahteva pomoću slika.
04.05.2023
Blokirano Microsoftovo preuzimanje Activisiona teško 69 mlrd. dolara
Britanska Agencija za konkurenciju i tržišta blokirala je Microsoftovo preuzimanje Activision Blizzarda.
26.04.2023
Microsoftov profit i prodaja premašili procene
Rezultati Microsoft Corp. u trećem fiskalnom kvartalu bili su podstaknuti tražnjom za njihovim glavnim softverom i uslugama u oblaku.
26.04.2023
Plašiti se veštačke inteligencije ili ne, pitanje je sad
Čak i oni koji su preplašeni ovom tehnologijom ne slažu se oko toga odakle pretnja dolazi.
13.05.2023
Blagoslov EU dolazi nakon negativnih komentara britanske Uprave za konkurenciju i tržišta (engl. Competition and Markets Authority - CMA), koja se prošlog meseca pokazala kao globalni posmatrač nakon Bregzita, i američke Federalne trgovinske komisije (engl. Federal Trade Commission - FTC), koja je pokušala da blokira sporazum prošle godine.
Vestager je rekla da se zaključci regulatora EU i UK razlikuju po pitanju toga koliko će se brzo razvijati tržište igara u oblaku u budućnosti.
"Slažemo se da je tržište striminga u oblaku obećavajuće tržište. Možda se ne slažemo oko toga koliko će se brzo razvijati", rekla je Vestager, dodajući da EU prognozira duži razvojni period za igre u oblaku od Ujedinjenog Kraljevstva.
Iako odluka EU pruža tračak nade, "verovatno se ne menja mnogo" za Microsoftove šanse za uspeh u pravnim izazovima koje postavljaju FTC i CMA, kaže analitičarka Bloomberg Intelligencea Jennifer Rie.
"To je zato što je svako doneo odluku na osnovu tržišnih uslova u svom regionu", rekla je ona. "Ovi uslovi se mogu razlikovati, što može dovesti do drugačijeg zaključka o uticaju sporazuma na konkurenciju".
Evropska komisija branila je svoju odluku i navela da će obaveze osnažiti milione evropskih potrošača da "strimuju igre Activisiona koristeći bilo koje usluge za igre u oblaku" koje postoje u EU.
"Obaveze će doneti značajne prednosti konkurenciji i potrošačima, jer će dovesti Activisionove igre na nove platforme, uključujući manje igrače iz EU, a one će biti dostupne na više uređaja nego ranije", navodi se u saopštenju komisije.
Nasuprot tome, iz CMA kažu da će ugovor ojačati Microsoftovu prednost na tržištu igara u oblaku, dajući mu kontrolu nad brojnim vodećim igrama, uključujući "Overwatch" i "World of Warcraft". Britanski regulator smatra da bi bez spajanja Activision u budućnosti mogao da počne da pruža igre na platformama u oblaku.