Direktor Netflixa Greg Peters poručio je da njegova kompanija nije spremna da plaća naknadu na internet saobraćaj u Evropi, otklonivši tako zahteve evropskih telekomunikacionih kompanija da tehnološki divovi preuzmu deo tereta finansiranja novih mobilnih mreža.
Velike telekomunikacione firme kao što su Deutsche Telekom, Orange, Telefonice i Telecom Italia već dugo lobiraju da se deo tog tereta prebaci na tehnološke gigante poput Googlea, Applea, Amazona i Microsofta, javlja Dpa.
Ipak, grupa tehnoloških kompanija, uključujući Google, Apple, Meta Platforms, Netflix, Amazon i Microsoft, odgovara pak da bi "porez na internet" potkopao propise Evropske unije (EU) o jednakom tretmanu svih korisnika.
Opširnije
Netflix obara cene pretplate u Srbiji i celom Adria regionu
Netflix je smanjio cenu pretplate u preko 100 zemalja, uglavnom u onim sa nižim primanjima.
24.02.2023
Ilegalno je deliti šifru za Netflix u Srbiji, ali ko gleda?
Deljenje šifre je definisano ugovornim obavezama te Netflix može da pokrene postupak ukoliko ih korisnik ne poštuje, navode iz Zavoda za intelektualnu svojinu.
18.01.2023
Hoće li Netflix uspeti da stane na kraj deljenju šifri
Netflix je godinama zanemarivao međusobno deljenje korisničke šifre s drugima.
03.12.2022
Netflix planira da ponudi paket sa reklamama od sedam dolara
Netflix će 3. novembra uvesti novi plan oglašavanja, uz naplatu od sedam dolara za mesečnu pretplatu.
14.10.2022
Preko leđa potrošača
EU je nedavno pokrenula javne konsultacije o toj temi, a Holandija je početkom nedelje poručila da bi naplata naknade za internet tehnološkim divovima na kraju pala na leđa potrošača. Tamošnja vlada je od savetodavne kuće Oxer naručila studiju koja je pokazala nedostatke takvog poreza, rekla je u ponedeljak ministarka ekonomije Micky Adriaansens.
"Time bi se kaznili potrošači", rekla je ona, objasnivši da bi se potrošači koji plaćaju pretplatu na telekomunikacione usluge, striming i video-usluge mogli suočiti s većim računima jer bi tehnološke kompanije trošak novog poreza verovatno prenele na korisnike.
I čelnik Netflixa, američkog medijskog diva, upozorio je da bi na kraju na vetrometini ostali potrošači.
Nova naknada značila bi manja ulaganja u sadržaj i lošije uslove u ugovorima, dodao je Peters, koji obavlja dužnost izvršnog predsednika s Reedom Hastingsom.
Novoimenovani izvršni čelnik američkog medijskog diva takođe je naglasio da se troškovi telekoma proteklih godina nisu menjali, upkos skoku saobraćaja podataka.
Borba s telekomima
Evropski telekomi već godinama žele da naplate platforme s brzim prenosom podataka.
Na Svetskom mobilnom kongresu u Barseloni rečeno je da pet najvećih internet servisa čini oko 55 odsto saobraćaja podataka, što evropske mrežne operatere stoji oko 15 milijardi dolara godišnje.
Peters je pak naglasio da je Netflix razvojem tehnologija striminga osigurao efikasniji prenos svojih serija i filmova. Tako je u 2020. godini bila potrebna upola manja brzina prenosa podataka za isti kvalitet slike kao u 2015. godini.
Netflix je istovremeno telekomunikacionim firmama osigurao besplatan pristup vlastitoj mreži, u koju je uložio više od milijardu dolara, rekao je Peters.
Istakao je i da su u proteklih pet godina u proizvodnju sadržaja uložili više od 60 milijardi dolara, te dodao da bi i medijske kompanije od telekoma mogle da traže da plaćaju pristup sadržaju.
"Ali mi to ne tražimo", zaključio je.