Netflix je godinama zanemarivao međusobno deljenje korisničke šifre s drugima. Sada pokušava da natera korisnika da plati za to zbog sve veće konkurencije na tržištu platformi za striming. Hoće li uskoro biti nemoguće deliti lozinke za Netflix, Disney i druge slične platforme?
U doba striminga, deljenje je mnogo lakše. Ako imate pretplatu za neku striming platformu, u teoriji možete bez problema drugome dati šifru. Ako više ljudi koristi jedan nalog, lakše je nego ranije kada ste morali da pozajmljujete ili kupujete VHS kasete, koje tada nisu bile jeftine.
Ako ste pozajmili kasete nekom drugom, morali ste da brinete da li će ih vratiti. Dolazak DVD-a i Blu-Ray diskova nije zapravo ništa promenio. Štaviše, za razliku od gore navedenih fizičkih medija, ne postoje ograničenja za deljenje kodova jer ne morate da dajete ili pozajmljujete ništa što bi vam kasnije moglo nedostajati, a takođe može sprečiti i moguće porodične svađe ili svađe između cimera jer ne morate da se dogovarate šta ćete gledati.
Međutim, obično je samo ljudima koji žive zajedno dozvoljeno da dele jedan nalog za striming. Tako je barem propisano u uslovima korišćenja većine platformi. Naravno, striming platforme znaju da ne poštuju svi ova pravila. Striming servisi obično kažu da se njihov sadržaj može gledati samo na uređajima u sopstvenom domaćinstvu pretplatnika i da je deljenje koda sa trećim licima zabranjeno.
Netflix je sada otišao i korak dalje. Od avgusta 2022. testira naplaćivanje striminga na dodatnim televizorima. Test, koji je prvi put sproveden u pet zemalja centralne i južne Amerike, trebalo bi da se proširi i na druge zemlje, a od marta 2022. godine, još tri latinoameričke zemlje dobile su opciju da dodaju najviše dve osobe van domaćinstva na isti račun.
Prema rečima stručnjaka za medije profesora Gerda Hallenbergera, ovo je nevoljno prihvatanje prakse korišćenja koju Netflix ionako ne može da spreči. Dobro je poznato da možete biti prijavljeni samo na ograničenom broj uređaja u isto vreme.
Novost je da Netflix sada beleži IP adrese i ID-ove uređaja u pilot-projektu u centralnoj i južnoj Americi kako bi otkrio kršenje pravila. Takvo praćenje lokacije i uređaja ne bi bilo dozvoljeno u svakoj zemlji zbog pravila o zaštiti podataka.
"Čak i ako korisnici krše uslove korišćenja usluga platforme, oni ne krše zakon. Najviše što Netflix može da uradi je da podnese građansku tužbu za naknadu štete, a takve tužbe teško da bi se isplatile i značile veliki gubitak ugleda", rekao je medijski advokat Severin Riemenschneider.
Česta praksa deljenja korisničkih naloga ima finansijske posledice, smatra medijski stručnjak profesor Marcus Kleiner. "To je zato što se plaća višom cenom pretplate. Nesigurna finansijska situacija streaminga je očigledna", rekao je on.
Priličan broj streaming servisa je ove godine povećao cene pretplate, dok se u isto vreme pojavljuju modeli finansiranja oglašavanja. "Amazon je, na primer, pokrenuo besplatan servis za striming Freevee, koji se oslanja na oglašavanje. Striming tako postaje sve više kao tradicionalna televizija. Oglašavanje je smrt ideje striminga", zaključio je Kleiner.
Netflix sada pokušava i taj put, te je uveo pristupačnu pretplatu sa oglašavanjem. Ovome treba dodati još jednu meru za ograničavanje deljenja naloga i prodaje više plaćenih pretplata. Naime, kako bi naterao ljude koji koriste deljeni kod da plate, Netflix omogućava korisnicima da izvezu profil sa svojom istorijom gledanja i listama kako bi otvorili sopstveni nalog.