Nastavak tendencija i uticaja na poslovanje iz ove godine preneće se i na sledeću, u kojoj će najveći izazovi biti neizvesnost po pitanju cena energije, nedostatak adekvatne radne snage, kao i makroekonomsko okruženje, pre svega zbog rasta inflacije i kamatnih stopa, ocenili su predstavnici Nelt Grupe.
Miloš Jelić, direktor kompanije koja je jedan od najvećih igrača na tržištu distribucije i logistike u Srbiji i regionu, kazao je u godišnjem obraćanju medijima da se u prvoj polovini sledeće godine očekuje ozbiljan uticaj ovih faktora na poslovanje, a da se u drugoj polovini godine očekuje stabilizacija.
“Ne očekujemo da ćemo se u 2023. godini vratiti na uslove poslovanja sa kraja prošle godine, već očekujemo nastavak trenda iz ove godine”, kazao je Jelić.
Opširnije
Privrednici upozoravaju na krizu, oporavak ne vide pre 2024.
Vodeći ljudi kompanija iz regiona upozoravaju da dolazi kriza i da će kompanije morati da se pripreme za duži period pada ekonomske aktivnosti
18.10.2022
Analiza BBA: Divlja inflacija krotiće se rastom stopa i sledeće godine
Ubrzana inflacija primorala je centralne banke širom sveta da ove godine oštro povećavaju kamatne stope.
23.11.2022
S. Makedonija inflacijski prvak regiona, Srbija blizu rekorda iz 2008.
Godišnja stopa inflacije u oktobru se ubrzala u celom Adria regionu i u proseku je iznosila oko 15 odsto.
30.11.2022
Nelt Grupa posluje u Srbiji, regionalnim tržištima u okruženju, ali i regionu Afrike i u ovoj godini su ostvarili promet od 1,15 milijardi evra, što je rast u tekućim cenama od 14 odsto u odnosu na prošlu godinu, uz kapitalne investicije od 33 miliona evra.
Prema oceni Jelića, godina je za grupu bila finansijski uspešna u uslovima povećanih vanrednih troškova za energiju, povećanje plata, ali i značajnog izdvajanja za proces digitalne transformacije, projekte za energetsku efikasnost i automatizaciju procesa.
“Kada govorimo o uslovima poslovanja u sledećoj godini očekujemo da imamo rast kamatne stope euribor od tri odsto, u SAD od pet odsto, inflaciju za koju se predviđa raspon od 5-6 do preko 10 odsto i te indikatore smo ugradili u naše planove sa željom da se ne ostvare”, kazao je Jelić.
Grupa je u prošloj godini povećala broj zaposlenih za 555 i sada zapošljava ukupno 5.118 radnika, a u narednoj godini planira nova ulaganja, od čega će najveće biti u otvaranje drugog intermodalnog terminala u centralnoj Srbiji, koji će se nalaziti u Kruševcu.
Što se tiče radne snage, najveći izazovi su u Beogradu i većim gradovima, zbog čega je kompanija angažovana da kroz više programa dođe do kvalitetne i adekvatne radne snage, među kojima je i plaćanje obuke za C kategoriju za vozače. Nelt grupa je u ovoj godini izdvojila dodatna 2,5 miliona evra za vanredno povećanje zarada.
Na pitanje Bloomberg Adrije kako vanredne okolnosti kao što su inflacija, poskupljenje energije, rast kamatnih stopa i izazovno tržište radne snage utiču na glavnu delatnost i povrat na kapital vlasnika, izvršni direktor za finansije Marko Cilić je kazao da je zanačajan porast troškova energije i radne snage na neki način amortizovan ulaganjem u automatizaciju i digitalizaciju poslovanja i poslovnih procesa i podizanju efikasnosti sistema kako bi se prevazišli pritisci.
Izvršni potpredsednik Nelt Grupe Darko Lukić rekao je da je kompanija zahvaljujući rastu prometa i ekonomiji obima, smanjenjem marži uspela da ne prevali ceo iznos rasta troškova na cene. “Tamo gde je input troškova rastao 20 odsto, mi smo podigli cene 10 do 15 odsto zahvaljujući starteški planiranoj automatizaciji i digitalizaciji, a to je omogućeno rastom prometa.”