Foxconn Technology Group, najveći globalni partner Applea u proizvodnji iPhonea, ponudio je 10 hiljada juana (1.400 dolara) svakom radniku koji odluči da napusti fabriku u gradu Džengdžou u pokušaju da ublaži nezadovoljstvo koje je rezultiralo protestima u sredu uveče.
Fabrika u Džangdžou je najveća fabrika iPhonea na svetu.
Taj bi iznos, koji bi bio isplaćen iz dva puta, olakšao put zaposlenima koji žele da se vrate svojim kućama. Mnogi od 200 hiljada zaposlenih tamošnje fabrike dolazi iz drugih provincija Kine.
Opširnije
Apple će smanjiti proizvodnju modela iPhone 14 za tri miliona
Analitičari očekuju da bi moglo biti proizvedeno čak šest miliona aparata manje od prvobitnog plana.
07.11.2022
Sony očekuje višu zaradu ove godine, prodaja iPhonea pomaže
Kompanija sa sedištem u Tokiju povećala je očekivanja operativnog profita na 1,16 biliona jena (7,8 milijardi dolara), što je više u poređenju sa prethodnom prognozom od 1,11 biliona jena.
01.11.2022
Pad prodaje iPhonea u Kini donosi Appleu nove probleme
Plasman ovih pametnih telefona je do sada bio otporan na pad privredne aktivnosti širom sveta.
31.10.2022
Amazon i Intel primorani da smanje troškove posle godina povećanja
Amazon, Meta Platforms i Intel, koji su se dugo fokusirali na proširenje, sada se ocenjuju po tome koliko brzo mogu da smanje troškove.
28.10.2022
Moguća namera ovoga poteza je da se fabrika reši radnika koji su podsticali tenzije.
Ponuda je veća od mesečne plate u toj fabrici i trebao bi da deluje umirujuće na neke od zaposlenih pošto su protesti ukazali na moguće ekonomske i društvene posledice kineske politike nulte tolerancije prema kovidu 19.
Stotine radnika se sukobilo sa obezbeđenjem nakon skoro mesec dana restrikcija kako bi se suzbilo širenje kovida.
Jedan od razloga protesta je i što su radnici saznali da neće dobiti veće plate koje su im obećane ako ne ostanu u fabrici do marta, a pojavila se i kompjuterska greška koja je pokazala da će isplate plata biti manje od obećane. Foxconn se izvinio zbog te kompjuterske greške.
Problemi u fabrici u Džengdžou samo povećavaju probleme sa lancem snabdevanja i isporukama na svetskom nivou. Period čekanja na isporuku iPhonea u nekim se slučajevima sada produžio do iza Božića.
"Imamo ljude na terenu u fabrici u Džengdžou, procenjujemo situaciju i usko sarađujemo sa Foxconnom na rešavanju problema", objavili su iz Applea u saopštenju.
Tokom protesta radnici su izašli iz spavaonica rano ujutro u sredu i gurali su se s obezbeđenjem. Nekoliko radnika je povređeno, a pozvana je i interventna policija da uspostavi red.
Rad u fabrici normalno je nastavljen u sredu uveče, ali situacija potvrđuje da nulta tolerancija prema kovidu ima svoju cenu na ekonomiju i lance snabdevanja.
Situacija pokazuje i koliko je opasno za Apple da se osloni da tu količinu proizvodnje u Kini kada su politički potezi i razvoj događaja, kao i trgovinski odnosi sa SAD, vrlo nepredvidivi.
Mnogi od 200 hiljada radnika za Apple u kineskom "iPhone Cityju" bili su prisiljeni na izolaciju zbog mera protiv kovida uz spartansku količinu hrane i pravu borbu da dođu do lekova.