Air Serbia dobila je novi širokotrupni avion koji će pomoći srpskoj nacionalnoj avio-kompaniji da poveća broj dugolinijskih letova. Novi avion stigao je u Srbiju samo nekoliko dana pošto je kompanija objavila da širi broj dugolinijskih letova i na istok i na zapad.
"Unapređenje flote spada u strateški najvažnije ciljeve u razvojnom planu naše kompanije. Da bismo mogli dalje da razvijamo mrežu, neophodno je da imamo odgovarajuću flotu i potrebne kapacitete", rekao je Jiri Marek, izvršni direktor kompanije Air Serbia u saopštenju za medije. "Željno iščekujemo trenutak kada će se naš novi 'airbus A330' naći u saobraćaju. Imajući u vidu trenutne potrebe mreže, veoma je važno da novi avion što pre uđe u redovni saobraćaj i zbog toga će saobraćati sa postojećim izgledom kabine i sedišta", dodao je.
Novi avion u floti srpskog nacionalnog avio-prevoznika je Airbusov A330-200 i ima registarsku oznaku YU-ARC. On će moći da primi 18 putnika u biznis klasi i 250 u ekonomskoj. Međutim, sam avion nije nov: pre kompanije Air Serbia koristila ga je južnoafrička kompanija South African Airways (SAA).
Opširnije
Kompanije obožavaju avijaciju i guraju njen rast
Rukovodioci kompanija smatraju da je veoma bitno da se njihovo poslovanje nalazi blizu aerodroma, a velika većina je iskazala da su veoma zavisni od avijacije.
08.11.2022
Air Serbia u oktobru skoro pa duplirala broj putnika
Air Serbia je u oktobru prevezla više od 250.000 putnika u redovnom i čarter saobraćaju, naveli su iz kompanije u petak.
04.11.2022
Air Serbia uspostavlja direktan let za Kinu posle 22 godine
Air Serbia uspostaviće od devetog decembra direktan avio-saobraćaj između Beograda i Tjenđina, četvrtog najvećeg grada u Kini.
03.11.2022
Air Serbia i Turkish Airlines povećavaju broj letova iz Beograda za Istanbul
Prema dogovoru kompanija, umesto 10 puta nedeljno, između Beograda i Istanbula biće 17 letova od ove zime.
27.10.2022
Avion je proizveden 2011. godine i ima Rolls-Royce motore. Jačina motora (Engine Thrust) je 71100 N, raspon krila 60 m, a dužina približno 59 m. Može da leti na maksimalnoj visini od 41.450 stopa, navedeno je u saopštenju.
Kao i drugi avioni ove avio-kompanije, dobio je ime po poznatom Srbinu, te se zove "Mihailo Pupin", po čuvenom naučniku.
Iz avio-prevoznika su rekli da im je cilj bio da odaju počast Pupinu, profesoru fizike na Univerzitetu Kolumbija u Njujorku, jednom od osnivača NASA i dobitniku Pulicerove nagrade za autobiografiju. Prvi avion za dugolinijski saobraćaj kompanije Air Serbia zove se "Nikola Tesla" i nosi lik ovog naučnika.
Osim što avion nosi Pupinovo ime, ima i oslikan njegov lik. Letelica je ofarbana u Marani, u državi Arizona u Sjedinjenim Američkim Državama, što je i bilo potrebno posle preuzimanja od druge avio-kompanije. Za proces farbanja, korišćeno je 20 različitih boja i oko 400 litara farbe, a bilo je potrebno 18 dana neprekidnog rada u dve smene, sa timovima od oko 10 ljudi po smeni da bi se avion ofarbao. Međutim, renoviranju nije došao kraj.
"Planirano je da početkom sledeće godine, prilikom redovnog 12-godišnjeg servisa aviona, 'Pupin' dobije kabinu koja će po kvalitetu biti slična onoj kod postojećeg A330-200 'Tesle'. Nastavljamo dalje sa obnavljanjem flote da bismo putnicima omogućili još veću fleksibilnost mreže i udobnost", dodao je Marek.
Kompanija Air Serbia je samo u novembru najavila dve nove rute kojima će A330-200 biti prekopotreban. Naime, srpski prevoznik počinje direktno da leti za Kinu 9. decembra, a od maja sledeće godine otvara letove i za Čikago, koji bi trebalo da budu veoma popularni zbog velikog broja srpskih državljana koji žive u ovom američkom gradu.
Avion "Mihailo Pupin" će početi da leti u okviru dugolinijskog saobraćaja posle neophodnih tehničkih i administrativnih koraka.