Kompanije od Microsoft Corp. do Texas Instruments Inc, koje su dugo imale koristi od lanaca snabdevanja koji prolaze kroz Kinu, sada plaćaju cenu sveobuhvatnih lockdowna u zemlji koja je milione ljudi zatvorila u domove.
Texas Instruments, koji snabdeva poluprovodnicima proizvođače automobila i tehnološke kompanije, smanjio je prognozu prihoda u utorak za oko 10 odsto jer su kupci zatvorili fabrike i smanjili nivo rada u Kini. Istog dana, Microsoft je objavio da su zatvaranja uticala na njegov učinak i da bi produžena isključenja naštetila njegovoj sposobnosti proizvodnje Xbox konzola i Surface laptopa.
Južnokorejski proizvođač memorijskih čipova SK Hynix Inc. upozorio je u sredu da svaki oporavak tržišta pametnih telefona i računara zavisi od kineskog pristupa politici Covid-19. Hynix poseduje pogone u Wuxi i Chongqingu i snabdeva kompanije poput Apple Inc, čiji se najveći proizvodni pogon iPhonea nalazi u Zhengzhouu.
"Najveći faktor potražnje bilo bi zatvaranje", rekao je Myoungsoo Park, Hynixov marketinški direktor, misleći na narudžbine kompanija s lancima snabdevanja u Kini. "U zavisnosti od toga kako će se razvijati u budućnosti, i dalje će ostati neka pitanja o neizvesnosti oko potražnje u drugoj polovini".
Decenijama su kompanije premeštale proizvodnju u Kinu zbog prednosti niske cene rada, velikog domaćeg tržišta i podrške vlade. Glavni izvršni direktor Apple Inc. Tim Cook pomogao je u uvođenju modela usmerenog na Kinu, gradeći najvredniju kompaniju na svetu kroz centraliziranje montaže u zemlji, dok su komponente dopremane iz celog sveta.
Ipak, pandemija Covida izložila je rizike strategije o kojima se pre nije razmišljalo. Fabrike su zatvorene, dok su troškovi dostave porasli. Zaključavanje u Šangaju, gradu od 25 miliona stanovnika, pogoršalo je probleme, a sada bi se moglo proširiti i na Peking. Xi Jinpingova administracija prihvatila je strogu politiku Zero Covid kako bi pokazala moć Komunističke partije u zaustavljanju širenja pandemije.
U širem smislu, kineske politike za suzbijanje Covida izazivaju talasanje u drugoj najvećoj svetskoj ekonomiji, dovodeći cilj Pekinga da dostigne rast od 5,5 odsto sve više u pitanje. Očekuje se da će neizvesnost, zajedno s inflatornim pritiscima, narušiti potražnju potrošača za skupim diskrecionim artiklima poput pametnih telefona, električnih vozila i laptopa.
Kineski industrijski regulator obećao je da će lanac snabdevanja zemlje držati "neometan" nakon Xijeve naredbe za ublažavanje uticaja pandemije na ekonomiju. Ipak, ključni industrijski parkovi ostaju nepristupačni za kamione.
Brojne su se kompanije pozabavile uticajem kineske politike na zaradu ili su bile pitane o tome u protekloj sedmici, prema Bloombergovom pregledu transkripata konferencijskih poziva. Oni se kreću od divova poput General Electric Co. i Pepsico Inc. do kompanija nižeg profila koje igraju ključnu ulogu u globalnim lancima snabdevanja.
AU Optronics Corp., tajvanska kompanija čiji su kupci Samsung Electronics Co. i HP Inc., objasnila je u utorak da su blokade u Kini povećale složenost svega, od proizvodnje do zapošljavanja.
“Materijali koji nam nedostaju mogu se menjati svaki dan", rekao je Paul Peng, izvršni direktor kompanije. “Danas bi to bili hemijski materijali, sutra bi to bilo nešto drugo. Moramo svakodnevno pratiti kakvih nam materijala nedostaje”.
Kompanija je izgubila od 30 do 40 odsto svojih kapaciteta u svom poslovanju u Kunshanu, dok su druge kineske jedinice pod različitim nivoima ograničenja, rekao je Peng. AU Optronics kaže da je teško dati smernice za drugo tromesečje zbog nepredvidive situacije.
James Yang, predsednik tajvanske Innolux Corp, objasnio je da će posledice kineskog zatvaranja biti dalekosežne.
"Uticaj će se i dalje očitovati u drugom i trećem tromesečju", rekao je Yang, čiji su kupci Samsung i General Motors Co.
Pogođeni su i proizvođači automobila. Tesla Inc. izgubila je oko mesec dana rada tokom gašenja u Šangaju. Continental AG, drugi po veličini proizvođač autodelova u Evropi, snizio je prognozu rasta globalne proizvodnje ličnih automobila i lakih ekonomskih vozila na raspon od četiri do šest posto, sa šest na devet posto ranije.
Iako je Texas Instruments smanjio prognoze za prihod, kompanija je rekla da ne beleži rasprostranjena otkazivanja narudžbina. To može sugerisati da se problemi odnose više na logistiku nego na širi pad potražnje za elektronikom.
"Postoji mnogo kupaca koji su jednostavno ugašeni - ne primaju isporuke", rekao je glavni finansijski direktor Rafael Lizardi u intervjuu.
Drugi su uvideli da blokade smanjuju potrošnju potrošača. Izvršni direktori kompanije MediaTek Inc, koja isporučuje mobilne čipove Samsungu i Xiaomi Corp, rekli su ulagačima u sredu da smanjuju svoje prognoze za globalne isporuke pametnih telefona sa jednocifrenog procenualnog rasta na ravni, na oko 1,35 milijardi jedinica. To je velikim delom podstaknuto većim padom u Kini nego što se prvobitno očekivalo, rekli su.
Microsoft je u prvom tromesečju objavio veliku zaradu, podstaknutu uslugama računarstva u oblaku. Ipak, naznačio je da bi njegova sposobnost nabave Xboxa i drugog hardvera mogla biti pogođena ako i dalje bude izazovno premeštati ljude i proizvode po Kini.
"Kašnjenja proizvodnje čak i početkom maja očito mogu imati veliki uticaj na kvartal", rekla je finansijska direktorka Amy Hood. "Dakle, pratimo to".
Za sada je nejasno kako će Apple, koji je zavisan od stotina dobavljača dobavljača širom Kine, upravljati lockdownom. Kompanija, čije je sedište u Kupertinu u Kaliforniji, izveštava o zaradi 28. aprila.
Foxconn Technology Group, primarni sastavljač iPhonea, rekao je da je njegova fabrika u centralnoj Kini nastavila s radom uprkos zatvaranju tog područja. Pod nazivom iPhone City, postrojenje je prešlo na sistem zatvorene petlje prema kojem zaposleni ostaju na licu mesta i ne mogu puno da putuju. Prema lokalnim pravilima, radnici u ključnim kompanijama mogu putovati na posao sa dozvolama.