Četbotovi, naučnici podataka, softverski inženjeri. Kako klijenti traže više za manje, advokatske firme zapošljavaju sve više osoblja koje je studiralo tehnologiju, a ne prava, kako bi pokušali da se izdvoje od svojih rivala.
Advokatske firme traže stručnjake za veštačku inteligenciju više nego ikada ranije, kaže Chris Tart-Roberts, šef za tehnologiju u pravu advokatske kuće Macfarlanes, opisujući trend za koji kaže da je počeo pre oko šest meseci.
"Konkurencija za tehnološke talente u oblasti prava je žestoka i tako je već neko vreme."
Opširnije
Vaša buduća AI će imati više ličnosti
Različite ličnosti za različite zadatke.
03.07.2023
Typeface, startap koji radi s AI-jem, prikupio 100 miliona dolara
Typeface Inc. je startap koji radi sa veštačkom inteligencijom i fokusiran je na usluge kreiranja sadržaja za kompanije.
29.06.2023
Vlasnika ChatGPT-ja tuže za krađu podataka
OpenAI je optužen i za rizikovanje civilizacijskog kolapsa.
29.06.2023
Čak i IT-jevci strahuju za svoja radna mesta
Pogled na to ko je nezaposlen, ko treba da bude zabrinut i ko vredi više nego ikad.
05.07.2023
Država Njujork kupuje superkompjuter da zvaničnici uče o AI
Regulatorna tehnologija bi omogućila bolju obradu podataka državne uprave.
27.06.2023
Revolucija u generativnoj veštačkoj inteligenciji, mašinama koje mogu da uče i vrše predviđanja, ubrzala je potragu industrije prava za efikasnijom tehnologijom. Mnoge kompanije sada sklapaju timove koji rade na tome kako da koriste generativnu veštačku inteligenciju u svim svojim oblastima rada, u vreme kada ChatGPT, četbot čiji je vlasnik OpenAI, postaje nešto čega se treba plašiti, koliko ga i prigrliti.
Prema nedavnoj studiji Univerziteta u Pensilvaniji, pravne usluge su najranjivije na softver u stilu ChatGPT-ja. To podstiče zabrinutost da bi veštačka inteligencija mogla da zameni značajan deo napornog rada advokata na početku karijere. Široko dostupna tehnologija posebno je pogodna za pravne poslove koji oduzimaju mnogo vremena, zbog svoje sposobnosti da vrlo brzo analizira velika dokumenta, predvidi uspešne argumente na osnovu prošlih slučajeva ili kreira pitanja na osnovu unapred definisanih kriterijuma za saslušanje.
Allen & Overy je ranije ove godine bila prva iz "magičnog kruga" vodećih advokatskih firmi u Velikoj Britaniji koje su lansirale četbot za pomoć advokatima pri skiciranju ugovora i dopisa klijentima. Rivali sada koriste legalne pomoćnike zasnovane na AI kao što je CoCounsel kompanije Casetext Inc, uključujući firmu Bryan Cave Leighton Paisner, koja je započela probnu upotrebu softvera u junu.
Travers Smith, takođe sa sedištem u Londonu, kaže da je nedavno unapredio jednog od svojih softverskih inženjera u AI menadžera i da želi da napravi prilagođeni AI model za firmu. Weightmans sa sedištem u Liverpulu angažovao je dva mlađa inženjera u pravu ove godine kako bi zadovoljio potražnju klijenata za tehničkom ekspertizom, kaže Catriona Wolfenden, menadžer za inovacije u kompaniji.
U Macfarlanesu, jedan viši član tima sada je na master studijama veštačke inteligencije na univerzitetu Cambridge. Allen & Overy planira da doda još data naučnika u svoj tim od 20 advokata i programera koji rade na softveru zasnovanom na veštačkoj inteligenciji koji može da skicira klauzule ugovora ili olakša pregovore, kaže Francesca Bennetts, partner u firmi.
"To je nepogrešiv trend", navodi Christina Blacklaws, pravni konsultant i predsedavajuća Lawtech UK, vladinog projekta za transformaciju pravne industrije Velike Britanije pomoću tehnologije. "Mnogo toga pokreću klijenti koji žele više za manje: više transparentnosti, isplativije pravne usluge."
Promenjivi pejzaž poslova čak menja i nastavne planove i programe pravnih fakulteta. Univerzitet u Liverpulu sada nudi module koji uče studente da komuniciraju sa tehnološkim alatima, kaže Katie Atkinson, dekan škole elektrotehnike, elektronike i računarstva.
"Nije kao da će svi advokati biti zamenjeni data naučnicima", kaže Atkinsonova. "Više se radi o tome da se kreira sektor novih uloga."