Etički investitori nisu naučili lekciju iz prinudnog oduzimanja ruske imovine jer nastavljaju da kupuju državni dug autokratskih nacija, navodi dobavljač podataka Verisk Maplecroft.
Petnaest zemalja koje se obično uključuju u fondove državnog duga imaju lošiji rezultat u polju životne sredine, društvene odgovornosti i upravljanja (ESG) od Rusije, prema rejtingu kompanije. Dve od njih, Turska i Egipat, imaju veću težinu u tipičnim portfeljima nego što je imala Rusija.
To uvećava rizik za investitore. Novi evropski propisi koji primoravaju fondove da dokažu etičko poslovanje takođe bi mogli da ih nateraju da preispitaju svoje strategije na tržištima u razvoju.
"Osim Rusije, bilo je malo značajnih promena u vlasništvu portfelja sa tržišta u razvoju u zemljama koje imaju veoma sumnjive ESG profile", rekla je Eileen Gavin, analitičarka u kompaniji. "Nije teško zamisliti da jedan od mnogih autokrata sa tržišta čijim dugom se intenzivno trguje sedi i radi nešto jednako loše".
Uvođenje održivih finansija na tržišta suverenog duga je još uvek u nastajanju. Metodologija i pristupi dizajnirani za korporacije ne mogu se lako prevesti na vlade, a postoji zabrinutost da bi primena ESG ocena na jednostavan način nepravedno podigla cenu kapitala za siromašnije zemlje.
Ipak, iznenadno izbacivanje Rusije sa globalnih tržišta kapitala može biti poziv na buđenje. Rusija je često bila deo fondova državnih obveznica koji su označeni kao etički prema indeksima kao što su ESG proizvodi JPMorgan Chase & Co.
"Prethodna pretpostavka da se sva tržišta u razvoju u portfelju mogu postepeno podsticati na usklađivanje sa vrednostima ESG investitora više ne važi", rekao je šef tržišta u Verisku James Lockhart Smith. "Mora doći do promene, pre ili kasnije."
U njihovom izveštaju se navodi da su drugi lideri sa tržišta u razvoju, kao što su Kina, Saudijska Arabija i Indonezija, opravdali novu proveru.
Najveća zabrinutost za investitore u ESG je Kina, jer neki od njih ponovo procenjuju da li tamo vredi investirati nakon ruske invazije. Čisti ESG fondovi sa sedištem samo u Evropi imaju oko 130 milijardi dolara uloženih u kinesku imovinu, prema podacima koje je prikupio Bloomberg ranije ove godine.
"Spremnost investitora da se odmaknu od Rusije, gde su na to bili i prinuđeni sankcijama, razlikuje se od njihovih aktivnosti u Kini", rekla je Gavin. "Rat stvara veći pritisak na menadžere koji su do sada bili u stanju da se kreću između autokratskih izdavalaca i novog kadra klijenata koji su usklađeni sa ESG-om".