Banke su imale izuzetno uspešnu 2024 godinu u smislu poslovanja – dobri profiti, visoka likvidnost i solventnost, niski kreditni rizici i uvećani kamatni diferencijali usled visokih kamatnih stopa. Ovakvi uslovi oslikali su se i na cene akcija, pa je bankarski sektor bio jedan od vodećih na tržištu kapitala u Evropi.
Evropski indeks Euro Stoxx banks značajno je nadmašio širi indeks Euro Stoxx, prema rastu cena akcija. Sličan primer vidimo i u Adria regionu, i to na primeru Severne Makedonije, gde su banke dominirale uspehom na tržištu kapitala.
U Severnoj Makedoniji su banke nadmašile evropske banke, ali i ostale domaće sektore, usled dobre kreditne aktivnosti i profitabilnosti. Kamatni diferencijal jedan je od glavnih razloga dobre profitabilnosti, ali ne smemo zanemariti i prihode od naknada i provizija – koji su takođe vezani za osnovnu funkciju banaka. Kako se očekuje dalji pad kamatnih stopa, izvori profitabilnosti se mogu pomeriti ka alternativama, pa smo u nastavku analize pokušali da vidimo koliko se zapravo banke oslanjaju na naknade i kakva je situacija u Evropi.
Opširnije
Isplati se biti banka - u SAD beleže rekordan profit 2024.
Pet najvećih američkih banaka će 2024. godinu završiti sa ukupnim rastom prihoda od trgovanja od 15 odsto.
16.01.2025
Ograničenje kamata NBS ide naruku prihodima banaka u Srbiji
Odluka NBS da ograniči kamatne stope deluje povoljno na prihode banka, ocenjuje analitičarka Bloomberg Adrije Marina Petrov Savić.
09.01.2025
Šta je sve potrebno penzionerima da bi dobili kredit od banke
U većini banaka naglašavaju da se penzioneri uglavnom opredeljuju za gotovinske kredite
10.01.2025
Banke beleže rekordnu profitabilnost, prinos na kapital u Srbiji i Sloveniji iznad 20 odsto
Banke u Adria regionu ostvaruju izuzetne finansijske rezultate. Profiti ne samo da povećavaju vrednost za vlasnike već i jačaju kapacitete banaka za kreditiranje privrede i stanovništva.
29.11.2024
Ukoliko pogledamo samu dinamiku, prihodi od kamata su u Adria regionu rasli brže u 2024. u odnosu na uzorak banka iz EU, što se može pripisati ne samo rastu kamata, već i kreditnoj aktivnosti koju zemlje u regionu beleže. Sličan trend vidimo i kod naknada i provizija.
Iako smo se u dosadašnjim analizama fokusirali prvenstveno na prihode od kamata, prihodi od naknada i provizija nisu zanemarljivi. Ukoliko uporedimo sa prihodima od kamata, u Adria regionu su prihodi od naknada oko trećina prihoda od kamata, dok je iznos u EU nešto niži. Međutim, kada uporedimo s ukupnom dobiti pre oporezivanja, prihodi od naknada i provizija su ipak znatno veći na uzorku banaka u EU, u odnosu na Adria region, pa možemo reći da postoji prostor za dalji rast. Ovo je delimično i posledica bržeg rasta dobiti pre oporezivanja u Adria regionu (međugodišnje čak 27 odsto u odnosu na oko šest odsto u EU, za prva tri tromesečja 2024).
Međutim kada govorimo o naknadama i provizijama, moramo napomenuti da nam finansijski izveštaji ne daju detalje o efektima količine i cene. Ako imamo u vidu da domaće ekonomije ipak imaju bolju perspektivu rasta u narednoj godinu u odnosu na EU, možemo i očekivati da prihod od naknada i provizija raste brže, samo po osnovu količinske komponente. Postoji i prostor za povećanje konkretnih naknada i provizija, pogotovo u Severnoj Makedoniji i Srbiji, gde su cene finansijskih usluga za korisnike imale najsporiju dinamiku, posmatrano prema indeksima potrošačkih cena.
To pogotovo što banke ulaze u 2025. sa rastućim neizvesnostima u vezi s daljim kretanjem ključnih kamatnih stopa, što u slučaju da kamatne stope duže budu povišene, dodaju kreditnom riziku. Ne treba zanemariti troškove koje same banke plaćaju (rashodi po osnovu naknada i provizija), koje su korelisane s prihodima, ali je njihov efekat na bilanse ipak manji.
I naravno, zanimljivo je pogledati kako tržišta percipiraju finansijski sektor. Prema trendu kretanja cena akcija, možemo reći pozitivno. Cene svih akcija banaka iz našeg uzorka su zabeležile rast u 2024. Opet cene akcija banaka u Adria regionu imale su bolje preformanse – u proseku su dodale oko 80 odsto u 2024, dok su cene akcija banaka u EU porasle "tek" oko 40 odsto. Adria regionom dominirao je rast cena akcija makedonskih banaka, čija je vrednost udvostručena.