Početak relaksacije monetarnih politika najvećih centralnih banaka sveta najavljuje promene i nove izazove u uslovima poslovanja za banke. Kako u ambijentu očekivanog smanjenja nivoa profitabilnosti bankarskog sektora pomiriti potrebu za stalnim snižavanjem troškova sa jedne i investiranjem u rast sa druge strane, na koji način uposliti podatke i nove tehnologije u svrhu jačanja konkurentnosti, unapređenja poslovanja i kreiranja još boljeg iskustva klijenata u poslovanju sa bankom?
Dragica Mihajlović, direktor za upravljanje finansijskim poslovanjem (CFO) i član Izvršnog odbora Banca Intesa, podelila je svoje viđenje aktuelne situacije na tržištu i pravce daljeg razvoja, kao i poslovne planove i očekivanja Banca Intesa u nastupajućem periodu.
Kakve reakcije tržišta očekujete ove ,,vruće“ jeseni imajući u vidu najnovije poteze ECB i FED, ali i aktuelne geopolitičke rizike? Kako će banke menjati poslovne strategije u uslovima nižih kamatnih stopa kao posledice monetarnog popuštanja?
Verujem da ćemo ovaj put moći bolje da predvidimo reakcije tržišta, jer je ublažavanje restriktivnosti monetarnih politika centralnih banaka dugo očekivano i najavljeno, i već se krenulo u tom pravcu. Potrebno je da se što pre vratimo u okvire u kojima kamatne stope ne stvaraju ni inflacione niti recesione pritiske, i samo u tim okolnostima možemo govoriti o održivim poslovnim strategijama za banke – okruženju stimulativnom da se održi potreban nivo kreditne aktivnosti uz kamate koje ne ugrožavaju pozicije korisnika kredita. U tom kontekstu, u potpunosti podržavamo napore centralne banke da kreira okruženje koje će obezbediti dugoročnu stabilnost. Takođe, pozitivno gledamo na trenutni razvoj situacije na tržištu jer je početak procesa smanjenja kamatnih stopa uticao podsticajno na oporavak kreditne aktivnosti koja je u proteklom periodu bila vidno usporena.
Upravljanje likvidnošću, bilansnom strukturom i investiranjem je vaš svakodnevni posao. Kroz kakve izazove banke prolaze sada na ovom planu? Šta prepoznajete kao šansu?
Kada dovoljno dugo radite na poslovima upravljanja finansijama u najvećoj banci na tržištu, imate priliku da direktno iskusite kako se ta funkcija vremenom menja i razvija. Nekada smo bili dominantno fokusirani na izveštavanje i pripremu bilansa, a sada je fokus na tačnim projekcijama i strateškom planiranju. Prognoze se kreiraju češće, oslanjaju se na različite scenarije i moraju biti precizne, a egzekucija planova disciplinovana. U uslovima nestabilnog makroekonomskog okruženja i rastućih geopolitičkih rizika, najvažniji zadatak tima za upravljanje finansijama jeste da kompaniju što bezbolnije ,,izvede” iz nesigurnih voda i definiše strategiju rasta koja nudi alternativne mogućnosti.
Snižavanje kamata utiče na naše prihode i sasvim je sigurno da će profitabilnost celokupnog bankarskog sektora biti niža u budućem periodu. Najvažnija odluka koju moramo da donesemo jeste pravilna alokacija raspoloživih resursa na poslovne funkcije i aktivnosti sa potencijalom za rast. Dodatno, izazovi dolaze i sa strane troškova. Na jednoj strani moramo optimizovati poslovanje i snižavati troškove i istovremeno kontinuirano investirati u projekte, proizvode i inovacije koji obezbeđuju rast. Implementacija novih tehnologija i digitalizacija su svakako ključne investicije, ali uz adekvatnu selekciju investicionih prioriteta. Fokus je da se što pre ostvare pozitivni efekti ulaganja u digitalnu transformaciju, uz smanjenje neproduktivnih troškova i privlačenje i zadržavanje talenata. Ako želite da održite lidersku poziciju na tržištu onda transformacija nije opciona.
Poslednjih godina došlo je do brojnih spajanja banaka na domaćem tržištu, kreirane su veće grupe, zastupljenost modernih tehnologija raste, održivost je pitanje tržišnog opstanka. Kako vidite pravce daljeg razvoja bankarskog sektora Srbije?
Konsolidacija bankarskog sektora je bila očekivana i izvesno je da još nismo na kraju tog procesa. Naše banke imaju izazovnu i rastuću konkurenciju, menjaju se potrebe i očekivanja klijenata, a regulatorna ograničenja i troškovi koji ih prate dodatno opterećuju efikasnost poslovanja. Na domaćem tržištu postoji i dalje relativno veliki broj banaka koje imaju nefleksibilne troškovne strukture i koje se ,,takmiče“ za iste klijente, pokazatelj odnosa troškova i prihoda je relativno visok, a prihodi su konstantno pod ,,pritiskom“. Već smo videli da su neke veće evropske banke izgubile interes da ostanu na našem tržištu jer nisu mogle da ostvare stope povrata koje opravdavaju visoke nivoe ulaganja. Uslovi su sada još izazovniji i pred mnogim bankama su važne odluke u kom pravcu treba da idu.
Koliko je u tom smislu upravljanje podacima značajno za budućnost bankarstva? Koliko su podaci moćno sredstvo i koliko je upravljanje njima važan deo vaše strategije za očuvanje liderske pozicije?
Mislim da neću pogrešiti ako kažem da sve kompanije, a ne samo banke, koje nemaju razvijene sisteme upravljanja podacima imaju vrlo neizvesnu budućnost. Potrebe za proizvodnjom informacija eksponencijalno rastu, ali dramatičnost promena se možda još više ogleda u zahtevanoj brzini kojom se velike količine podataka moraju prikupiti, proveriti i obraditi. Poslovni izraz ,,biti korak ispred svih” sada ima inovirano značenje i pretpostavlja da ste prvi u sticanju tačnih i relevantnih informacija, odnosno da imate razvijene kapacitete da u realnom vremenu, kroz obradu podataka, uočite potrebne veze i pravilnosti ponašanja pojava i sa velikom sigurnošću simulirate buduća kretanja. Sposobnost da pouzdano predviđate trendove postaje ključna referenca koja vas odvaja od konkurencije. Biti u posedu tačnih i pouzdanih podatka predstavlja ogroman potencijal. Posledično, izazov ostvarivanja tog potencijala je prioritet u strateškom vođenju kompanija koji zahteva značajne investicije.
Banca Intesa je putem tehnološke transformacije krenula uz velika investiciona ulaganja u tehnologiju i, na šta smo posebno ponosni, u ljudske resurse. Dizajn sistema upravljanja podacima kreiran je pre gotovo deset godina, i sada krupnim koracima idemo napred. Izveli smo pravu malu tehnološku revoluciju kada smo počeli da menjamo kulturu upravljanja podacima – od postavljanja jednoznačnih definicija, utvrđivanja „vlasništva“ nad podacima do implementacije zahtevnog procesa kontrole i merenja kvaliteta podataka, pa sada imamo pouzdane prediktivne modele na koje se oslanjamo u poslovanju. Ipak, najznačajniji iskorak napravili smo kroz višegodišnji rad naše data akademije koja nam je obezbedila stručne i motivisane kadrove. Uložili smo značajna sredstva i naporno smo radili kako bismo osigurali svoju budućnost i očuvali lidersku poziciju.
U kom pravcu će Banca Intesa razvijati poslovanje u kontekstu očekivanih tržišnih trendova i kretanja?
Kada ste lider na tržištu, prirodno je da su vaši planovi vrlo ambiciozni i da se od vas očekuje da budete inovativni i tačno anticipirate tržišne promene. Drugim rečima, da znate u kom pravcu će se razvijati potrebe klijenata i da imate spremna rešenja. Očekujemo solidne stope rasta kredita i depozita, pri čemu je fokus na unapređenju kvaliteta usluga koje pružamo klijentima. Investicije smo usmerili u projekte digitalizacije, i uvereni smo da će to unaprediti iskustvo naših klijenata u radu sa bankom. U prošloj godini, bili smo prva banka na tržištu koja je u saradnji sa Kancelarijom za IT i eUpravu omogućila digitalno izdavanje parametara za aktivaciju mobilne aplikacije ConsentID, i sada, brzo i lako, bez odlaska u banku možete podneti zahtev i realizovati gotovinski kredit. Planiramo da korišćenje i ostalih proizvoda naše banke bude mnogo jednostavnije. Takođe, verujemo da će se naše tržište ubrzano razvijati i da ćemo imati dinamičan rast usluga osiguranja i ulaganja u investicione fondove. Naredne godine obeležićemo dvadeset godina prisustva Intesa Sanpaolo grupe u Srbiji, i to su dve decenije izuzetnog rasta i razvoja Banca Intesa, tokom kojih smo postali i ostali najveća banka na tržištu sa odličnim stopama profitabilnosti i efikasnosti poslovanja. Naš razvoj je bio dominantno organski, i mišljenja smo da je to za nas najbolja razvojna strategija.
Intesa Sanpaolo je članica Blumbergovog Indeksa rodne ravnopravnosti. U kojoj meri sprovodite ovakvu politiku grupe u Srbiji?
Naša grupa je suštinski posvećena unapređenju rodne ravnopravnosti, i urađeno je mnogo toga kako bi se ovaj trend dodatno poboljšao. Reč je o konkretnim merama i projektima koji su doveli do pozitivnih rezultata kada govorimo o participaciji žena u upravljačkim strukturama i kompenzacionim politikama. Svi zaposleni u Banca Intesa posvećeni su očuvanju i izgradnji poslovnog okruženja koje podržava i promoviše inkluzivnost i ravnopravnost. Privilegija koja se dobija radom u takvoj sredini podrazumeva i preuzimanje odgovornosti da dalje pomerate granice i menjate kulturu i sredinu. Mi smo pokrenuli raznovrsne inicijative koje podržavaju promene, a jedna, na koju sam vrlo ponosna, organizovana je kao internacionalni projekat grupe - Women For Future, posvećen osnaživanju koleginica različitih generacija sa fokusom na podsticanje ispoljavanja inovativnih i kreativnih sposobnosti.
Sadržaj nastao u saradnji sa kompanijom Banca Intesa