Francuski zajmodavci osporavaju stav poreskih vlasti o nekim strategijama isplate dividendi, nakon istrage u bankama u Parizu ove nedelje.
Francuski bankarski lobi Federation Bancaire Francaise (FBF) podneo je tužbu najvišem administrativnom sudu u zemlji kako bi zatražio od poreskih vlasti da razjasne koje strategije isplate dividende zahtevaju plaćanje poreza, kaže osoba upoznata sa procedurom. Zajmodavci tvrde da francuske fiskalne vlasti nisu dale jasne smernice u prethodnoj poreskoj odluci, pisanom tumačenju zakona, objavljenom prošlog meseca.
Zvaničnik suda, Conseil d'Etat, nije mogao odmah da potvrdi prijem tužbe FBF-a.
Opširnije
Brisel i države EU zaratili zbog bankarskih investicionih naknada
Deset zemalja EU protive se predlogu zabrane naknada koje fondovi plaćaju bankama kako bi nudili mogućnost investiranja u njih.
29.03.2023
Japanskim bankama ne preti scenario Credit Suissea
Bankarski sektor je stabilan, rekao je Suzuki, a banke nisu previše ulagale u rizične obveznice.
28.03.2023
NBS nije izložena Deutsche Banku, pred nama nova nestabilna sedmica
NBS pažljivo prati sva kretanja
27.03.2023
Povlači se bankar čiji je komentar srušio Credit Suisse
Saudi National Bank je u Credit Suisseu imao udeo od 9,9 odsto.
27.03.2023
Pariski tužioci su u utorak izvršili raciju u kancelarijama BNP Paribas SA, njene jedinice Exane, Societe Generale SA, Natixis SA i HSBC Holdings plc u okviru istrage o poreskim prevarama i pranju novca u vezi sa strategijama isplate dividendi poznatim kao "cum-cum". U raciji su učestvovali i tužioci iz Nemačke, gde je izbegavanje plaćanja poreza na dividende na dnevnom redu većim delom ove decenije. Pored krivičnog postupka, banke na meti francuskih tužilaca suočavaju se sa ukupnim kaznama koje premašuju milijardu evra.
Istraga se odnosi na takozvane "cum-cum" transakcije u kojima bi domaće banke preuzimale akcije preduzeća od stranog ulagača neposredno pre isplate dividende. To bi im omogućavalo traženje poreske olakšice koju stranac ne može dobiti. Ulagači su držali akcije u periodu kada su dividende isplaćivane i(li) nisu bile oporezovane ili su porezi vraćeni. Zatim su prodali vrednosne papire natrag izvornom vlasniku, a ušteđeni iznos podeljen je između strana.
Slična shema, poznata kao "cum-ex", omogućila je "šorterima" (engl. short seller) i stvarnim vlasnicima akcija da zatraže poreske olakšice na dividendu isplaćenu samo jednom.
Trgovac u nemačkom suđenju "cum-exu" 2019. rekao je sudu da je "cum-ex" pet do šest puta profitabilniji od "cum-cuma". Međutim, "cum-cum" je bio daleko rašireniji, posebno u međubankarskom trgovanju, jer se smatralo da su pravni rizici mnogo manji.