Sud u Milanu otvorio je istragu zbog sumnji da finansijski izveštaji banke Monte dei Paschi di Siena SpA u vreme državne pomoći nisu tačno predstavljali stvarno stanje najstarije aktivne banke na svetu.
Istraga se odnosi na navodnu prevaru protiv države Italije u vreme kada je ona banku spasavala od bankrota, piše u dokumentima u koje je Bloomberg imao uvid. Italija je banku spasavala od bankrota 2017. godine. Pre Bloomberga, finansijski medij MF je pisao o istrazi.
Sud u Milanu naložio je javnim tužiocima da provere metodologiju po kojoj je ova banka računala problematične kredite i da istraže da li je banka bila dovoljno kapitalizovana za takozvanu preventivnu dokapitalizaciju. Takođe se istražuje da li su državna sredstva trošena na pokrivanje skrivenih gubitaka.
Opširnije
Šta videti u Milanu za četiri dana
Za četiri dana možete obići Milano, jezero Komo, ali i Bergamo.
26.05.2024
Italija će zasad zadržati kontrolni deo u pošti
Plan je da država naposletku zadrži udeo od 35 odsto.
27.03.2024
Pored dividende, Intesa kroz otkup akcija vraća još 1,7 milijardi evra
Program otkupa, koji treba da počne u junu, dopuna je isplati dividende od 5,4 milijarde evra, što znači da će deoničarima biti isplaćena 7,1 milijarda evra.
06.02.2024
UniCredit povećava isplate deoničarima nakon profita koji je sve iznenadio
Profit banke UniCredit SpA prevazišao je očekivanja, pa je zajmodavac mogao da poveća iznos koji će isplatiti deoničarima na 8,6 milijardi evra.
05.02.2024
Italija odlučila da nacionalizuje najvećeg proizvođača čelika u zemlji
Vlada se složila da poveća svoj udeo u Acciaierie d'Italia - ranije poznatoj kao Ilva - sa 38 na 66 odsto.
09.01.2024
Predstavnik banke nije želeo da komentariše medijske navode.
Istraga je jedna u nizu onih koje se bave izveštajima banke, a događa se u trenutku kada premijerka Giorgia Meloni planira da privede kraju izlazak države iz vlasništva nad bankom, što je i ugovoreno sa Evropskom komisijom.
Italijanski trezor je već prodao svoj udeo u kapitalu banke koju je država već pomagala 2009. kada je mogla da bankrotira zbog rasta broja problematičnih kredita i loše trgovine derivativima.
Ova banka je nagomilala više od 20 milijardi evra gubitaka i nemilice je trošila sredstva koja su pristizala od akcionara i poreskih obveznika. Od tada je uspela da stane na noge, što je državi omogućilo da krene da izlazi iz vlasništva.