Deset zemalja Evropske unije (EU), među kojima su Nemačka, Francuska i Italija, protive se predlogu zabrane naknada koje fondovi plaćaju bankama kako bi nudili mogućnost investiranja u njih.
Predložena zabrana tih naknada, koje su zapravo svojevrsni podsticaj bankama da nude ulaganja u te fondove, "destabilizovala bi postojeće distribucione kanale štednih proizvoda", napisalo je 10 ministara finansija u zajedničkom pismu Evropskoj komisiji (EK).
Trebalo bi da EK uskoro istupi sa strategijom za male pojedinačne investitore, nakon što je ustanovljeno da finansijski savetnici, uključujući banke, često svojim klijentima preporučuju kupovinu skupljih i neadekvatnih investicionih opcija.
Opširnije
EU ima novu ideju kako da implementira sankcije prema Rusiji
Evropska komisija želi direktnije da podrži države članice u implementaciji sankcija.
29.03.2023
Prokletstvo Credit Suissea nas uvodi u novu bankarsku stvarnost
UBS vikend spasavanje Credit Suissea uznemirilo je ulagače u evropski bankarski sektor.
23.03.2023
Novo poglavlje kapitalizma rađa se iz bankarske krize
Credit Suisse dugo je bio sinonim za dosadno ispravno bankarstvo dok se nije krenulo u egzotičan investicioni poduhvat.
23.03.2023
Investicioni proizvodi iza kojih stoje naknade za njihovu prodaju u proseku su 35 odsto skuplji, navela je evropska poverenica za finansijsku stabilnost i usluge Mairead McGuinness.
"Želim da potrošači imaju pristup finansijskom savetovanju, ali pristrasno savetovanje im ne pomaže. Pitanje je, dakle, šta je savet i da li je u njihovom najboljem interesu", ističe McGuinness.
Ministri 10 zemalja članica napominju da su uvereni da se mogu razmotriti drugi oblici osim zabrane naknada, kao što je sprečavanje sukoba interesa ili osiguravanja da mali investitori zaista dobiju odgovarajuću vrednost za svoj novac.
Lobističke grupe investicionih fondova takođe su kritikovale predlog zabrane. One ističu da male štediše imaju koristi od sadašnjeg sistema manjih naknada u odnosu na velike investitore, te da već mogu da izaberu da plate investicioni savet putem provizija ili direktnih naknada.
Prema navodima ministara finansija, postoji prostor za unapređivanje evropskog regulatornog okvira, a prioritet bi bio da se osiguraju uslovi kako bi mali investitori sigurno usmeravali veći procenat svoje ušteđevine u produktivne investicije kao što je energetska tranzicija.