Ljudi iz srpske dijaspore željni da kupe nekretninu u svojoj matičnoj zemlji, sada imaju mogućnost da prvi put to učine kroz kredite direktno namenjene njima. Državni program se realizuje u nadi da će neki od kupaca poželeti da se u Srbiji i zadrže ili vrate zastalno.
Banka poštanska štedionica, u većinskom vlasništvu Republike Srbije, plasirala je početkom meseca novi proizvod - set posebnih uslova za stambene kredite za nerezidente. Inicijativa je potekla od "Tačke povratka", programa za podršku povratnicima u Srbiju.
Prema rečima njihovog direktora programa za cirkularne migracije Ivana Brkljača, razlog zbog kog su se obratili partnerima iz Narodne banke Srbije (NBS) i Poštanske štedionice bio je taj što dijaspora dosta ulaže u kupovinu nekretnina, a njihov potencijal u tom pogledu nije bio prepoznat u bankarskom sektoru. Pravilo je da se stanovi i kuće kupuju u kešu.
Prvi korak ka povratku
"Dosadašnja iskustva pokazuju da su se nekretnine kupovale kao investicija, ali i kao prvi korak ka povratku u Srbiju. Stoga, nadamo se da će novi proizvod podstaći dijasporu da dodatno razmotri da se u srednjem ili dužem roku vrati u Srbiju", kaže Ivan Brkljač.
"Istraživanja od pre nekoliko godina pokazuju da dijaspora godišnje uloži više od milijardu dolara u kupovinu nepokretnosti u Srbiji. Ona je jedan od najvećih kupaca nekretnina u Srbiji. Nažalost, u veoma retkim slučajevima je postojala mogućnost da se dobije stambeni kredit za kupovinu kuće ili stana u Srbiji za našu dijasporu, s obzirom na to da naša dijaspora najčešće nema prihode u našoj zemlji, dok banke u inostranstvu nisu često spremne da kreditiraju kupovinu nekretnina u Srbiji", navodi on.
Od dve pomenute bankarske institucije tražili su, kaže, pojašnjenje postojećih propisa, te identifikovali na koji način je moguće izdati kredite našoj dijaspori, a da se ne stvore dodatni rizici za banku i finansijski sistem. Šta je, dakle, tačno osmišljeno?
Pravo na kredit, iznosi i rokovi
Kredite mogu podići državljani Republike Srbije koji žive u inostranstvu sa prijavom boravka najmanje 12 meseci. Oni moraju biti zaposleni u drugoj državi, sa redovnim mesečnim prilivom po osnovu zarade ili penzije. Naravno, potrebni su otvoren tekući devizni račun u pomenutoj banci, njena pozitivna ocena o finansijskom stanju i kreditnoj sposobnosti, ispunjeni uslovi u skladu sa kreditnom politikom banke i uplata svih naknada i drugih troškova kredita.
Kako se navodi na sajtu Poštanske štedionice, iznos kredita je od 15 do 500 hiljada evra, a rok otplate traje od 24 do 240 meseci. Za učešće je potrebno najmanje 30 odsto kupoprodajne vrednosti nepokretnosti.
Kada je u pitanju kamatna stopa, ona je tokom prvih 36 meseci fiksna i iznosi 3,4 odsto na godišnjem nivou za kredite osigurane kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita (NKOSK), odnosno 3,7 odsto za kredite koji nisu osigurani kod NKOSK.
"Nakon 36. meseca, vrši se usklađivanje kamatne stope i utvrđuje se kao zbir šestomesečnog euribora važećeg na dan usklađivanja i fiksne marže koja iznosi 3,4 odsto na godišnjem nivou za kredite koji su osigurani kod NKOSK-a, odnosno 3,7 odsto na godišnjem nivou za kredite koji nisu osigurani kod NKOSK", precizira se na sajtu banke.
Očekivanja
Naš sagovornik polaže nade u to da će program podstaći dijasporu da umesto plaćanja u gotovini uzmu stambene kredite i na taj način dodatno osnažiti finansijski sektor i građevinsku industriju u Srbiji.
"Kao što smo već napomenuli, dijaspora je jedan od najvećih kupaca nepokretnosti u Srbiji, i to u elitnim naseljima poput Beograda na vodi ili u mestima iz kojih dijaspora dolazi. Takođe, oni koja dosad nisu raspolagali sa dovoljno kapitala da kupe nekretninu u gotovini, sada imaju mogućnost da kupe svoju nekretninu", kaže Brkljač.
Kako dodaje, voleo bi da vidi da druge banke slede ovaj primer i ponude slične finansijske proizvode našoj dijaspori.