Rizik da neka od banaka koje posluju u Srbiji doživi krah poput onog koji je zadesio Silicon Valley Bank praktično je nepostojeći, a šanse da se ovaj događaj negativno odrazi na poslovanje banaka u Srbiji su iste kao i u bilo kojoj drugoj zemlji sveta jer će uticaj biti posredan, rekli su za Bloomberg Adriju iz Narodne banke Srbije (NBS).
S druge strane, iako se u javnosti ne govori previše o uticaju na srpske kompanije, nazire se trasa kojom bi ova kriza mogla da dopuzi do pojedinih domaćih firmi.
"Banke u Republici Srbiji nemaju izloženost prema Silicon Valley Bank (SVB), odnosno poslovne odnose sa navedenom bankom, tako da ne postoji mogućnost ispoljavanja kako direktnih tako ni indirektnih efekata zatvaranja ove banke na bankarski sektor Republike Srbije", naveli su iz NBS u odgovorima na pitanja naše redakcije.
Opširnije
Vodeće banke u SAD kupe kajmak posle niza bankrota
Nakon što su tri manje banke doživele kolaps, njihove najveće američke kolege beleže navalu štediša.
14.03.2023
Kome će se startapovi okrenuti sada kada nema SVB
Život je već bio težak za startapove. Finansiranje je palo na najniži nivo u poslednjih pet godina.
14.03.2023
Potop akcija First Republic, na udaru i druge banke
Mere američkih regulatora za stabilizaciju finansijskog sistema trebalo je da podstaknu rast akcija, ali posledicama se na nazire kraj.
13.03.2023
Ne zna se na koga će pasti poslednja domina nakon propasti SVB
Američke vlasti su požurile da zaustave paniku nakon propasti Silicon Valley Bank.
13.03.2023
Najbitniji rizik u ovom trenutku predstavlja šansa da se kriza nepoverenja prelije na druge banke na tržištu Sjedinjenih Američkih Država (pre svega one od sistemske važnosti), kao i na celokupno američko finansijsko tržište, što se posredno može odraziti i na ostatak sveta, rekli su iz NBS.
Posredni uticaj
Jedan od načina na koji bi krah SVB mogao da utiče na kompanije u Srbiji još uvek je na nivou glasina, ali se tiče sveta informacionih tehnologija.
Naime, kompanije iz Srbije koje usluge (ili radnu snagu) nude i iznajmljuju američkim startapovima mogle bi da se nađu u problemu u slučaju da neki od pomenutih startapova postane insolventan. Za ovakakav scenario bi bilo potrebno da poverenje u slične banke bude znatno poljuljano, ili da ostali zajmodavci postanu manje voljni da finansiraju startapove kao po pravilu rizičnije kompanije.
Po nezvaničnim saznanjima naše redakcije, u okviru srpskih IT kompanija okrenutih ka startapovima sve veću pažnju obraćaju na dešavanja u vezi sa SVB, a neke od njih su već obavestile zaposlene o važnosti i mogućim posledicama kraha američke banke.
Kako dodaje drugi izvor koji je želeo da ostane anoniman, moguće je da su neke od srpskih IT firmi imale račune u SVB, jer je "SVB imao razne pogodnosti za taj sektor".
Odgovor Feda zasada zadovoljavajući
Da su Federalne rezerve napravile dobre prve korake, smatra Miloš Zečević, izvršni direktor za upravljanje aktivom i pasivom u Erste banci. Ono što jeste dobar signal tržištima jeste da su tokom vikenda Fed i druge bitne institucije u SAD izjavili da će omogućiti svim klijentima SVB da raspolažu svojim sredstvima bez obzira na to da li su depoziti osigurani ili ne, rekao je Zečević u pisanom odgovoru na pitanja Bloomberg Adrije.
"Dodatno je Fed i kreirao i najavio poseban alat (eng. Bank Term Funding Program) koji će omogući da se kvalifikovane institucije (banke, štedionice i ostale kreditne institucije) u slučaju likvidnosnih izazova obrate centralnoj banci i zaduže na bazi visoko likvidnih kolaterala na rokove do godinu dana. Sve to treba da ulije poverenje u bankarski sektor SAD i da predupredi nervozu koju bi eventualno imali deponenti ostalih banaka koje posluju na američkom tržištu", rekao je Zečević.
Centralna banka Srbije se takođe poziva na ovaj program Feda i navodi da je on i više nego dovoljan za prevenciju daljeg širenja krize.
"Tržišni učesnici uglavnom smatraju da ovi problemi ne predstavljaju široko rasprostranjen sistemski rizik u bankarskom sektoru SAD, usled specifičnosti poslovnog modela i portfolija SVB, kao i neadekvatnog upravljanja rizicima od strane te banke, te da ne bi trebalo da imaju velike implikacije na najveće banke u SAD", rekli su iz NBS.
Odgovor Federalnih rezervi na krizu biće sa pravom u centru pažnje zbog položaja koji centralna banka ima u svetu, zajedno sa mestom koje dolar igra u međunarodnom valutnom saobraćaju. Sličan stav ima i Zoran Grubišić, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji.
"Mislim da nas i dalje najviše gađa taj rast kamatnih stopa, poverenje u naš bankarski sistem nema veze sa operacijama ove američke banke. Ispostavlja se da naše banke mnogo bolje upravljaju rizikom", rekao je Grubišić u odgovoru na pitanja naše redakcije.
Region se slaže
Kako je pisala redakcija Bloomberg Adrije iz Skoplja, kompanije iz Severne Makedonije ne bi trebalo da osete potres. Kompanije iz te države ne mogu da imaju vezu sa SVB zbog zabrane da se u inostranstvu otvaraju računi, potvrdili su iz Narodne banke Severne Makedonije.
"U slučaju propale SVB, radi se o specifičnom poslovnom modelu koji se većinski zasniva na uslugama usmerenim ka IT sektoru", rekli su iz centralne banke našeg južnog suseda.
Banke u Evropi su još manje podložne riziku zbog većih kapitalnih bafera nego što je to slučaj u SAD, dodali su iz centralne banke.
Zečević ukazuje na evropske standarde i u kontekstu bankarskog sektora Srbije. Kako navodi, NBS prati poslovanje svih banaka i njihovu izloženost pojedinačnim poslovnim rizicima.
"Pored svih kontrola kroz koje domaće banke redovno prolaze, godišnje se odvija i proces supervizorske procene tzv. SREP (eng. Supervisory review evaluation process), koji sagledava poslovanje svake domaće banake ulazeći u individualnu procenu njenih pojedinačnih rizika", rekao je Zečević.
"Spram navedenog, bankama u Srbiji se usled adevatnog regulatornog nadzora ali i prirode nešto jednostavnijeg finansijkog tržišta ne može desiti da se ovakvi rizici, kao u slučaju SVB banke, materijalizuju", zaključio je.
- U pisanju pomogla Aleksandra Tomić.