Šta menadžeri najvećih kompanija u Adria regionu očekuju do kraja godine
Ni Adria region nije izuzet od ovih globalnih pritisaka, ali je u poslednjih nekoliko godina pokazao veću otpornost na spoljne šokove.
pre 4 dana
22. februar 2023, 07:10
Industrija e-trgovine je brzo rasla tokom proteklih godina, ali profiti u regionu ostaju niski
Kompanije Adria regiona će morati da se prebace sa 1P na 3P poslovni model
Celu analizu možete preuzeti u PDF-u
Depositphotos
Industrija e-trgovine je brzo rasla tokom proteklih godina, a u Adria regionu je prema nekim kriterijuma bila i iznad proseka Evropske unije. Ipak, profiti kompanija iz regiona su niski, što će se verovatno promeniti kada pređu na drugi poslovni model, zaključak je najnovije analize analitičkog tima Bloomberg Adrije.
Razvoj ove industrije je doveo do promena u obrascima tradicionalnog maloprodajnog i distributivnog poslovanja. Poslednjih godina, trgovina preko mobilnog telefona postaje ključni trend, navodi se u analizi, što pokazuje podatak da se tokom 2021. godine oko 70 odsto ukupne onlajn prodaje odvijalo putem mobilnih telefona. Na industriju jak uticaj ima i veštačka inteligancija.
Što se regiona tiče, industrija je u različitim fazama razvoja, što proizilazi iz različitih stepena digitalizacije, karakteristika tržišta i različitog ekonomskog razvoja između zemalja, objašnjavaju analitičari. Zajednička karakteristika je da su tržišta u prilično ranim fazama razvoja, pa stoga pokazuju potencijal za ekspanziju.
S jedne strane, broj preduzeća sa onlajn prodajom u većini zemalja Adria regiona bio je iznad proseka Evropske unije (EU) tokom 2021. Međutim, i pored većeg broja kompanija koje koriste onlajn prodaju, zaključak je drugačiji kada se uporedi vrednost prodaje, s obzirom na to da onlajn prodaja ima manji udeo u ukupnoj prodaji u Adria regionu nego u EU.
Srbija je najbolji primer - skoro trećina kompanija ima onlajn prodaju, međutim, samo pet odsto prihoda ostvaruje se putem onlajn kanala. Slično je u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, dok Slovenija ima najbolji učinak.
Analiza pokazuje i da se države razlikuju i po tome koliko često građani kupuju onlajn. U BiH, Srbiji i S. Makedoniji veći deo stanovništva kupuje jednom ili dva puta u periodu od tri meseca, dok Slovenci i Hrvati kupuju u proseku češće nego tri puta.
Uprkos blagom prosečnom smanjenju prodaje od jedan odsto u 2021. godini, kompanije iz Adria regiona su i dalje ostvarile ohrabrujući rast od 16,7 odsto u odnosu na pretpandemijsku 2019. godinu. Međutim, nivoi profitabilnosti su niski, što pokazuje podatak da je hrvatski eKupi ostvario najvišu EBIT maržu od 1,5 odsto, dok je prosek regiona bio -16,2 odsto.
Kompanije u regionu se oslanjaju na takozvani 1P (eng. first-party) model e-trgovine u kom funkcionišu kao maloprodaja koja kupuje robu od trgovaca i prodaje je na svojoj veb-stranici, za razliku od vodećih kompanija za e-trgovinu u centralnoj i istočnoj Evropi (Allegro) i SAD (Amazon) čiji se poslovni modeli prvenstveno oslanjaju na 3P (eng. third party), u kojem deluju prvenstveno kao platforma koja povezuje potrošače i trgovce.
Analitičari očekuju da će i naš region postepeno preći na 3P poslovni model. S obzirom na to da je Allegro preuzeo slovenačku Mimovrstu i hrvatski Mall, očekuju brže uvođenje 3P modela u budućnosti, a kasnije i dalje povećanje profitabilnosti kroz značajno proširenje izbora ponude i učestalosti transakcija.
Oni smatraju da će buduća dinamika ove industrije u regionu biti snažno povezana sa potrošačkim navikama kupaca. Inače, kako objašnjavaju, kod žena najveći udeo u kupovini ima odeća, dok muškarci preko interneta vole da kupuju elektroniku.
"S obzirom na to da su obe kategorije proizvoda u korelaciji sa ekonomskim ciklusima, a uz to nisu esencijalni, očekujemo blagi pad prodaje u 2023. S druge strane, uvođenje 3P od strane određenih kompanija u regionu će neizbežno dovesti do proširenja asortimana proizvoda, većeg broja trgovaca, više kupaca, a samim tim i više transakcija. Verujemo da bi trend mogao da nadoknadi pad obima u odnosu na 1P model, što će rezultirati stabilnim iznosom prodaje u 2023", zaključuje analitički tim.
U narednom periodu će prelazak sa e-trgovine na m-trgovinu imati ogromnu ulogu u borbi za udeo na tržištu. Analitičari dodaju da će kompanije morati da pronađu načine da poboljšaju korisničko iskustvo, ali i da smanje troškove logistike kako bi povećale profitabilnost. "Investicije u logistiku ne samo da će im obezbediti konkurentsku prednost u odnosu na druge igrače u oblasti e-trgovine već i prednost u odnosu na kompanije koje prodaju direktno potrošačima", navodi se u analizi.
Kako zaključuju, veliki investicioni ciklusi će se materijalizovati u srednjoročnom i dugoročnom periodu. Kompanije u regionu i dalje veoma zavise od usluga trećih strana, a s obzirom na rastući udeo e-trgovine, kasno reagovanje po tom pitanju može dovesti do znatnog gubitka tržišnog udela.