Analiza

Analiza BBA: Freemium model omiljen u gejmingu, Nordeus dobar primer

Autor: Ana Ristović

09. januar 2023, 07:00

Gejming kompanije Adria regiona suočavaju se sa tri glavna izazova

Monetizacija se vrši kroz kupovinu u samoj aplikaciji, oglase i jednokratne naplate

Cela analiza gejming industrije našeg regiona dostupna za preuzimanje na dnu teksta u PDF formatu

Igrice za mobilne telefone dominantna su sila svetske industrije igara. Ova grana je u 2021. godini ostvarila 93,2 milijarde dolara prihoda, pokazuju podaci Newzooa. Poređenja radi, sektor igara za konzole zaradio je 50,4 milijarde, a one za PC donele su prihode od 36,7 milijardi dolara. 

Kako objašnjava analitički tim Bloomberg Adrije, postoje tri najčešća načina monetizacije mobilnih igara:

  • Kupovine u samoj aplikaciji;

  • Oglašavanje;

  • Jednokratna naplata.

"Danas je najčešće korišćeni model monetizacije mešavina kupovina u aplikaciji (takozvane mikrotransakcije) i oglašavanja. Međutim, kupovine u aplikaciji su vodeći model, koji koristi 70-80 odsto igara", navode naši analitičari u najnovijem izveštaju.

Industriju u regionu koči i dvostruko oporezivanje imajući u vidu nepostojanje ugovora o dvostrukom oporezovanju sa Sjedinjenim Američkim Državama u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji.

Glavne platforme za distribuciju mobilnih igara su Googleov Play Store i Appleov App Store, gde se svaka transakcija oporezuje sa do 30 odsto provizije, kaže se u izveštaju.

BloombergAdria.com

U tim okolnostima, Stillfront je preuzeo hrvatski Nanobit u septembru 2020, kupivši 78 odsto vlasničkog udela kompanije za 100 miliona dolara. Druga tranša za preostalih 22 odsto zavisila je od kretanja EBITDA, ali je tada definisano da ona svakako ne prelazi 48 miliona dolara.

Nordeus je takođe kupila jedna od najvećih gejming kompanija - Take-Two Interactive Software. Nabavna vrednost koju je Take-Two platio za tu srpsku firmu iznosi 289,8 miliona dolara, a sastoji se od 132,9 miliona dolara u gotovini, 0,5 miliona vrednih akcija koje je izdao Take-Two (procenjena vrednost toga je 94,2 miliona dolara) i uslovne naknade od 153 miliona dolara u slučaju da Nordeus postigne određene dogovorene rezultate.

BloombergAdria.com

Od pandemije kovida Nanobit je najviše profitirao, ostvarivši trocifreni rastom prodaje od 102,5 procenata. Ipak, međugodišnji rast troškova usluga od 96 odsto i troškova zaposlenih od 32 odsto smanjili su EBIT i EBITDA marže. One su nastavile da padaju i tokom 2021, prvenstveno vođene padom prodaje od 24,4 odsto.

Struktura troškova je takva da troškovi zaposlenih obično čine većinu (na primer, u Nordeusu 86 odsto, u Ekipa2 74 odsto), iako se taj broj može s vremena na vreme promeniti zbog kapitalizacije troškova razvoja.

Igrica makedonskog Furious Avocada je dostigla svetsku popularnost posle objavljivanja 2020. godine i sada beleži više od 150 miliona preuzimanja. Bila je to igra broj jedan u svetu po broju preuzimanja neko vreme. Kompanija koja se sastoji od oko osam zaposlenih, u 2021. uspela je da unovči bazu korisnika, što je rezultiralo sa 2,3 miliona evra i impresivnom EBIT maržom od 89 procenata.

Monetizacija: Nordeus dobar primer

Lokalni programeri igara oslanjaju se prvenstveno na takozvani freemium model, što znači da pokreću besplatne igre i onda monetizuju korisničku bazu kroz kupovine u samim igricama, kao i putem reklama.

"Nordeus je bio izuzetno kreativan i uspešan u kreiranju modela koji balansira između tih potreba, što je dokazala rastuća i veoma angažovana baza korisnika u njihovoj igri Top Eleven. Oglašavanje se vrši na zahtev - igrači aktivno traže da gledaju reklame kada žele da dobiju tokene (sistem takozvanih reklama za nagradu) koji bi kasnije mogli da se koriste za kupovinu u igrici", stoji u izveštaju analitičkog tima.

S druge strane, recimo, igra Enchanted World bosanskohercegovačke kompanije AI Interactive nije besplatna igra koja se oslanja na oglašavanje ili kupovine u aplikaciji. Umesto toga, njihova igra se isporučuje preko Apple Arcadea, platforme koja selektuje igre visokog kvaliteta. Za 4,99 dolara mesečno, igrači imaju neograničen pristup pažljivo odabranim igrama.

"Naša pretpostavka je da Apple plaća razvoj igre, a zatim nagrađuje programere honorarom na osnovu količine vremena tokom kog se njihove igrice igraju na platformi Apple Arcade. Iako je AI Interactive ostvario neverovatno visoke marže, još je prerano da se sudi o njegovom finansijskom učinku, imajući u vidu nizak iznos od prodaje koji generiše", poručuju naši analitičari.

Šta očekivati

Tendencije idu u korist industrije igara, jer mlađe generacije provode više vremena igrajući igrice umesto tradicionalnih vrsta zabave kao što su gledanje televizije ili čitanje. U stvari, igranje je postalo omiljena vrsta zabave i za generaciju Z i za milenijalce, naglašavaju analitičari.

BloombergAdria.com

Prema njihovoj oceni, demografska slika igrača mobilnih igrica koja se stalno menja takođe ukazuje na sjajan scenario u industriji igara. Ona okuplja sve više odrasle i ženske populacije, što rezultuje većim ukupnim adresabilnim tržištem. Prosečna starost igrača mobilnih igrica je, prema podacima MoPuba, 36 godina, a više od polovine njih starije je od 34 godine, prema Mediakixu. Određeni makroekonomski vetrovi, kao što su rastuće kamatne stope i visoka inflacija, negativno će uticati na rast ove grane u kratkoročnom periodu, zaključuje analitički tim Bloomberg Adrije.