Nafta je otvorila sedmicu padom zbog spekulacija da globalna tražnja slabi i usled razmatranja investitora oko detalja o ambicioznom planu predvođenom SAD-om da pokuša da ograniči cenu ruske nafte.
West Texas Intermediate je potonuo na 85 dolara po barelu nakon nestabilnog rasta prošle nedelje, kada su se cene kolebale u širokom luku. Postoji zabrinutost da se izgledi za potrošnju pogoršavaju kako se globalni rast usporava, a Kina zadržava svoju strategiju "Covid-Zero".
U petak uveče u SAD-u, Ministarstvo finansija je izdalo smernice za usklađivanje za predloženu gornju granicu ruske nafte, fokusirajući se na dokumentaciju potrebnu privatnom sektoru da bi se uskladio sa programom, koji bi trebalo da počne u decembru, pošto Evropa pooštrava sankcije. Zamenik ministra finansija Wally Adeyemo rekao je da Moskva neće imati drugog izbora osim da učestvuje.
Sirova nafta je potonula za skoro trećinu od juna, izgubivši sve dobitke od ruske invazije na Ukrajinu. Do preokreta je došlo zbog pooštravanja monetarne politike centralnih banaka radi suzbijanja inflacije. Američki plan za ograničavanje cena, koji podržava Grupa sedam, ima za cilj da smanji prihod Moskve od prodaje nafte, smanjujući priliv sredstava koja se koriste za finansiranje rata.
"Čini se da potencijalna slabost potražnje sada zauzima centralno mesto, u smislu straha od recesije i proširenih ograničenja u Kini", rekao je Sean Lim, malezijski analitičar za naftu i gas u RHB Investment Bank Bhd.
Tokom vikenda, ukrajinske snage su nastavile da napreduju u oblasti Harkova, koristeći kolaps ruske odbrane. Otkako je izbio rat - i njegove inflatorne posledice nakon pandemije - tržišta su uzdrmana, a sankcije su pogodile neke tokove čak i kada je Azija pojačala kupovinu.
Cene:
- WTI za oktobarsku isporuku pao je za 1,6 odsto na 85,38 dolara po barelu na njujorškoj berzi u 05.43 ujutru u Londonu. Cene su prošle nedelje pale na 81,20 dolara, što je najniži nivo od januara.
- Brent za novembarski obračun pao je za 1,4 odsto na 91,53 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe.
U Kini, najvećem svetskom uvozniku nafte, vlasti su pojačale karantine i ograničenja kako se približava ključni sastanak Komunističke partije. Među mestima koja se sada suočavaju sa porastom infekcija su Čengdu, šesti po veličini grad u zemlji, delovi Gujanga i najmanje jedan univerzitetski kampus u glavnom gradu Pekingu. U subotu je širom zemlje zabeleženo 1.138 novih slučajeva.
Iranski nuklearni pregovori takođe su bili u fokusu pošto su Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Nemačka tokom vikenda izjavile da imaju "ozbiljne sumnje" u vezi sa posvećenošću Teherana novom sporazumu. Ako se pakt postigne, to bi moglo otvoriti put ka znatno povećanom protoku iranske sirove nafte na globalno tržište.
Prošle nedelje, Organizacija zemalja izvoznica nafte i njeni saveznici, uključujući Rusiju, kombinovali su simbolično smanjenje snabdevanja sa upozorenjem da je grupa spremna da ponovo deluje ako se okolnosti promene.
"Činjenica da je OPEC spreman da odgovori na promene na tržištu je plus za cene", rekao je Lim iz RHB-a. "To će pružiti osnovnu podršku tržištu."