Kako cure informacije o toku hitnog sastanka ministara energije Evropske unije, postaje sve jasnije da su Mađari odredili ton sastanka, ali i da njihov stav da ne treba uvoditi ograničenje cena na ruski gas dele i druge članice EU. Iz diplomatskih izvora se saznaje da je na sastanku odbačen predlog Evropske komisije o uvođenju zamrzavanja cena za ruski gas.
Iz istih izvora, navodi Bloomberg, saznaje se da ministri pritiskaju Evropsku komisiju da pronađe drugi način kako će obuzdati cene uvezenog gasa.
Neki se ministri zalažu za ograničenje cena na sav uvezeni gas, a spominje se i ideja o zajedničkoj kupovini gasa. Ministri uglavnom podržavaju oporezivanje viška profita koje su ostvarile energetske kompanije, ali i osiguravanje likvidnosti trgovcima kojima su marže sve veće.
Šefica Evropske centralne banke Christine Lagarde isključila je u petak mogućnost da će kratkoročno kreditirati energetske kompanije. Naglasila je da je to zadatak vlada članica EU.
"U ovoj vrlo volatilnoj okolini, važno je da fiskalne mere pruže likvidnost solventnim akcijama tržišta energenata, posebno industrijskim kompanijama. ECB i nacionalne centralne banke evrozone spremne su pridoneti likvidnosti banaka, ali ne i energetskim kompanijama", rekla je Lagarde na konferenciji za medije u Pragu.
Dodala je kako bi evropske vlade trebalo da deluju kao kolektiv da osiguraju finansijsku stabilnost ključnih energetskih kompanija.
Ministri su nakon rasprave zaključili da je potrebno "dodatno razraditi ideju" o ograničavanju cene gasa.
Predvodnik najvećeg nemačkog energetskog lobija BDEW Kerstin Andreae usprotivila se ograničenjima cena jer bi one uzrokovale dalju neizvesnost što se tiče ulaganja u obnovljive izvore energije.
"Intervencije na tržištu energenata su visokorizične i trebalo bi ih izvoditi tek nakon pažljivog razmatranja dugoročnih učinaka. Akutne tržišne intervencije u trenutnoj situaciji bile bi kontraproduktivne i otežale bi proizvodnju energije", rekla je Andreae koja je apelovala na povećanje proizvodnih kapaciteta i manju upotrebu fosilnih goriva.
Cene gasa, koje su gotovo osmostruko više od prosečnih nivoa koje inače dostignu u ovo doba godine, ove nedelje su varirale jer su trgovci procenjivali koliko je situacija zabrinjavajuća. U petak su te cene pale za 8,2 odsto.
Na sastanku je Ukrajina obećala Poljskoj da će uskoro isporučiti struju iz nuklearne fabrike Hmjelnicki, izjavio je poljski premijer Mateusz Morawiecki.
Mađarski otpor
Podsetimo, tokom četvrtka i u petak pre sastanka na kojem ministri raspravljaju kako obuzdati cene energije, bilo je indikacija da će se voditi napeta rasprava o toj gorućoj temi.
Mađarski ministar spoljnih poslova Pétra Szijjárta izjavio je da se zamrzavanje cene ruskog gasa protivi evropskim i mađarskim interesima. Zamrzavanje cene ruskog gasa izazvalo bi trenutni prekid isporuke Evropi, rekao je Szijjártó.
Mađarski ministar spoljnih poslova u julu se u Moskvi sastao s ruskim kolegom Sergejem Lavrovom i tražio 700 miliona kubnih metara gasa povrh postojećeg dugoročnog ugovora o snabdevanju. Gazprom je u septembru počeo da povećava isporuku Mađarskoj, uz već ranije dogovorenu isporuku gasovodom Turski tok. Mađarska uvozom iz Rusije pokriva većinu svojih potreba za naftom i gasom, javlja Hina.
"Ujutro ćemo dati sve od sebe da Brisel konačno shvati da snabdevanje gasom nije ideološko ili političko pitanje, već fizička stvarnost", izjasnio se u četvrtak na svom Facebook profilu Szijjártó, koji je naglasio da nije potrebna Nobelova nagrada da bi se shvatilo da bi ograničenje cena isključivo za ruski gas dovelo do trenutnog prekida snabdevanja.
"Plan kojim bi se cena ograničila isključivo za ruski gas koji dolazi gasovodima u potpunosti je protiv evropskih i mađarskih interesa", zaključio je Szijjártó.
Iz Mađarske već mesecima dolazi negodovanje zbog sankcija koje je Evropska unija nametnula Rusiji zbog invazije na Ukrajinu. Evropa nije uspela da oslabi Moskvu, ali evropska privreda trpi velike posledice, kritike su Mađarske koje će se zasigurno čuti i na sastanku ministara energetike.
Neslaganje s predlozima
Protiv predloga o zamrzavanju cena ruskog gasa izjasniće se i Češka, koja je izrazila želju da se ta tema skloni sa dnevnog reda sastanka. Podsetimo, Češka predsedava Evropskoj uniji i usmerava na teme o kojima će se raspravljati.
Svoje neslaganje s predlogom iskazale su u petak ujutro Nemačka i Austrija. Neke su zemlje zavisne od tog gasa, rekao je nemački ministar privrede Robert Habeck u Briselu.
"Bilo bi neprimereno da Nemačka sve uvek poziva na razumevanje, a onda ga ne pokazuje. Zalihe nekih zemalja zavise od ruskog gasa", rekao je Habeck i istakao da se Nemačka protivi i opštem ograničenju cena gasa jer bi to tržištu poslalo loš signal. On se zalaže za ograničenje cene energenata za osnovne potrebe, ali kada se neke količine potrošnje pređu, korisnici će morati da plate više.
Austrija, koja je smanjila zavisnost od ruskog gasa, ali i dalje ne može bez njega, takođe ne podržava ograničenje cena gasa, rekla je ministarka energetike Leonore Gewessler.