Cena nafte na svetskom tržištu pada kako zabrinutost zbog njene potražnje raste, jer investitore, nakon oštrih povećanja kamatnih stopa centralnih banaka i moguće recesije, odbija da ulažu u rizična sredstva, uključujući i robu.
West Texas Intermediate (WTI) potonuo je ispod 89 dolara po barelu, zaokruživši time treći mesečni pad, i to je najduži niz gubitaka od aprila 2020, pošto su centralne banke, uključujući Federalne rezerve, pooštrile politiku za borbu protiv povišene inflacije. Pored toga, trgovci su pratili i kretanje brodova kroz Suecki kanal nakon što se tanker nasukao, prekinuvši saobraćaj, pre nego što je ponovo povučen.
U Kini, najvećem svetskom uvozniku nafte, sečuanska metropola Čengdu zatvorena je od četvrtka uveče nakon porasta lokalnih slučajeva kovida 19. To je najveći grad koji je zatvoren nakon dvomesečne krize u Šangaju ranije ove godine, što će povući za sobom i loše makroekonomske rezultate.
Nafta je oslabila za više od 20 odsto u poslednja tri meseca do avgusta pošto su Fed i druge centralne banke podigle stope, izazivajući zabrinutost zbog usporavanja privrede ili čak moguće recesije. Taj pad je poništio sve dobitke nafte od početka rata u Ukrajini, koji je počeo krajem februara, i naterao Saudijsku Arabiju da signalizira Organizaciji zemalja izvoznica nafte i njenim saveznicima da bi mogli da smanje snabdevanje.
"Tržišta trenutno mere konfliktne okidače", rekao je Vishnu Varathan, šef ekonomije i strategije u Mizuho Bank, navodeći faktore rizika, uključujući zabrinutost oko potražnje, kao i razgovore o oživljavanju iranskog nuklearnog sporazuma koji bi s vremenom mogao razjasniti način za povećanje protoka nafte. "Tržište će biti oprezno uoči sastanka OPEC+ u ponedeljak."
Kako je nafta pala u četvrtak, ostale industrijske robe, uključujući bakar, takođe su se povukle. U isto vreme, globalni indeks kapitala je pao na najniži nivo za šest nedelja.
Ministri iz koalicije OPEC+ trebalo bi da se sastanu 5. septembra kako bi doneli odluku o politici proizvodnje nakon što su na poslednjoj sednici pristali na minimalno povećanje snabdevanja. Uoči događaja sledeće nedelje, zajednički tehnički komitet grupe pooštrio je svoje izglede za globalna tržišta nafte za ovu i sledeću godinu.
Cene:
- WTI za oktobarsku isporuku oslabio je 0,8 odsto na 88,73 dolara po barelu na berzi u Njujorku u 07.36 ujutru u Londonu
- Brent za novembarsko poravnanje oslabio je 0,9 odsto na 94,78 dolara za barel na berzi ICE Futures Europe
Među stavkama koje bi ministri OPEC+ mogli da odvaže je plan koji predvode SAD da se ograniči cena ruske nafte u pokušaju da se Moskva liši sredstava usled rata u Ukrajini. Predlog je nailazio na podršku, a vlada Ujedinjenog Kraljevstva je signalizirala svoje odobrenje. Grupa od sedam ministara finansija, uključujući ministarku finansija Janet Yellen, trebalo bi da razgovara o predlogu u petak.
Snaga u dolarima je doprinela preprekama za robu denominiranu u dolarima, pošto ih skuplja valuta čini skupljim za kupce u inostranstvu. Indeks Bloomberg dolara porastao je na najviši nivo u istoriji nakon niza od tri mesečna povećanja.