Nafta je pojeftinila, umanjujući nedeljni dobitak, uz smanjenje rizika na širim finansijskim tržištima i više znakova snažne svetske ponude.
Cena brenta je pala na 82 dolara za barel i na putu je da poništi četiri dana rasta, dok je West Texas Intermediate (WTI) bio blizu 78 dolara. Akcije u Aziji su pale, stvarajući pritisak na rizičnu imovinu kao što je nafta. Iako je bilo znakova hlađenja američke inflacije, zvaničnici Federalnih rezervi (Fed) ove sedmice su nagovestili samo jedno smanjenje kamatnih stopa ove godine.
"Učesnici na tržištu ponovo procenjuju da li su prenaglili, jer su tokom noći predstavljeni slabiji ekonomski uslovi u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) nakon nedavnog 'jastrebovskog držanja' Feda", rekao je Yeap Jun Rong, tržišni strateg za IG Asia Pte u Singapuru.
Opširnije
NIS 27. juna odlučuje o dividendi, presek 17. juna
Naftna industrija Srbije (NIS) kroz dividendu sa akcionarima planira da podeli četvrtinu svoje neto dobiti iz prethodne godine.
27.05.2024
Analiza BBA: Šta će biti sa sirovinama do kraja godine
Tržište sirovina u 2024. oblikuju svetski faktori, sa raznolikim performansama koje se beleže među metalima.
27.05.2024
Prelazak na OIE značiće i da se ukupna energija manje troši
Ljudi ne žele ugalj, naftu ili gas. Radije žele proizvode i usluge koje pruža energija - grejanje doma, javni prevoz ili čelične limove.
05.06.2024
Pompezna prodaja akcija Aramcoa mogla bi doneti 12 milijardi dolara
Saudijska Arabija će prikupiti čak 12 milijardi dolara kroz ponudu akcija Aramcoa.
31.05.2024
Nafta je u padu od početka aprila, delom zbog zabrinutosti oko potražnje, iako su napadi Hutija na brodove ponovo počeli da se pojačavaju, ugrožavajući trgovinske tokove. Veća ponuda iz SAD i tekuće usporavanje kineske rafinerijske aktivnosti dodatno zamagljuju izglede.
Ipak, spredovi se drže u bikovskoj strukturi, to jest kasnijim ugovorima se trguje jeftinije u odnosu na one bliže, što ukazuje na slabe zalihe. Razlika između dva najbliža fjučersa brenta bila je 40 centi za barel, u poređenju sa 28 centi pre nedelju dana.
Međunarodna agencija za energetiku ove sedmice je istakla veliki suficit ove decenije, kako se ubrzava prelazak sa fosilnih goriva, što je potez koji je izazvao ukor Organizacije zemalja izvoznica nafte.
Cene:
-
Brent za avgustovsko poravnanje je pao za 0,5 odsto na 82,35 dolara za barel u 11.30 u Singapuru;
-
WTI za isporuku u julu je pao za 0,6 odsto na 78,15 dolara za barel.