Nafta je nastavila da slabi posle nedeljnog pada, dok su trgovci odmeravali potencijalne sledeće korake Irana i Izraela usred tinjajućih tenzija na Bliskom istoku.
Brent je pao na cenu ispod 87 dolara za barel nakon gubitka od 3,5 odsto prošle nedelje, što je najveći pad od početka februara. Na tržištu vlada nelagodno zatišje posle pada cena u petak, sa Iranom koji je težio da umanji značaj odgovora Izraela na bespilotni i raketni napad islamske republike na tu jevrejsku državu bez presedana.
Američki dom usvojio je nove sankcije iranskom naftnom sektoru nakon neprijateljskih poteza i ta mera je na putu da prođe Senat za nekoliko dana. Zemlja je takođe odobrila nova sredstva za Ukrajinu u njenom ratu protiv Rusije.
Ipak, kompanije za upravljanje novcem su pokazale najviše interesovanja za brent od marta 2021. i sklapale su ugovore kako bi profitirale od bilo kakvog povećanja usred pojačanih tenzija. Druga tržišta takođe nagoveštavaju optimizam, sa kupovnim opcijama za naftu - koje donose profit kada cene porastu - trgujući se skuplje u odnosu na opcije koje donose zaradu kada cene padnu.
"Ono što je prilično iznenađujuće jeste da, uprkos povećanom riziku i napetosti na Bliskom istoku, izgleda da tržišta nafte nisu preterano zabrinuta", rekao je Warren Patterson, šef strategije za sirovine za ING Groep NV. Tržište će morati da vidi da li američke sankcije utiču na iranske tokove pre nego što reaguje, dodao je on.
Nafta je ove godine jača za oko 13 odsto zbog geopolitičkih tenzija i smanjenja snabdevanja OPEC+, što je zaoštrilo tržište. Investitori će se ove sedmice fokusirati na pregršt ekonomskih podataka Sjedinjenih Američkih Država (SAD), uključujući preferiranu meru inflacije Federalnih rezervi (Fed), koja će dati više naznaka o daljem putu monetarne politike.
Izveštaji o zaradama najvećih svetskih naftnih kompanija, među kojima su TotalEnergies SE, Chevron Corp. i Exxon Mobil Corp., takođe treba da stignu ove nedelje, kao i rezultati azijskih kompanija Reliance Industries Ltd. i Cnooc Ltd. Rast proizvodnje vodećih naftnih i gasnih kompanija biće u centru pažnje ovog kvartala, dok se zarade stabilizuju.
Cene:
-
Brent za junsko poravnanje pao je za 0,9 odsto na 86,51 dolar za barel u 12.30 u Singapuru.
-
WTI za isporuku u maju, koji ističe u ponedeljak, oslabio je za 0,7 odsto na 82,54 dolara za barel. Aktivniji junski ugovor oslabio je za 0,9 odsto na 81,50 dolara.