Cena gasa na holandskoj TTF berzi skočila je u ponedeljak na početku trgovanja na 42,5 evra po megavat-satu, nakon što je u petak zatvorila na 36,4 evra po megavat-satu. To je povećanje od čak 18 odsto. Na skok cene gasa i dalje utiče najavljeni štrajk radnika u australijskoj kompaniji Woodside Energy Group, koja je ključna za izvoz tečnog prirodnog gasa (LNG).
Opširnije
Nemačka očekuje da će cene gasa biti visoke do 2027.
Očekivanje nemačke vlade ukazuje na potrebu za donošenjem novih hitnih mera, navodi se u izveštaju koji je odobrio kabinet.
20.08.2023
Rizici od LNG štrajka u Australiji se povlače kako se naziru novi pregovori
Woodside Energy Group i zvaničnici koji predstavljaju radnike u nekim od njenih postrojenja za tečni prirodni gas (LNG) verovatno će održati više razgovora tokom sledeće nedelje.
16.08.2023
Nemačka će se suočiti sa rizikom od nestašice gasa do početka 2027.
Nemačka će se i dalje suočavati sa rizikom od ozbiljne nestašice gasa do početka 2027. osim ako ne izgradi više infrastrukture za ovo gorivo.
11.08.2023
Cena gasa se zadržala na oko 40 evra
Cena gasa na evropskoj TTF berzi u sredu je porasla za više od 20 odsto, a u četvrtak uspeva da zadrži taj nivo i iznosi oko 38 evra po megavat-satu.
10.08.2023
Cena evropskog gasa skočila čak 21 odsto
Evropski prirodni gas je skočio najviše u skoro dva meseca pošto su se povećali rizici za snabdevanje LNG-jem usled mogućnosti štrajkova radnika u nekim objektima u Australiji.
09.08.2023
Vučić: Srbija ima dovoljno gasa za predstojeću zimu
"Imamo dizela za 92 dana i benzina za 81 dan", rekao je Vučić.
06.07.2023
Do štrajka će doći ako radnici sa rukovodstvom kompanije ne postignu u sredu dogovor oko plata. Naime, ako Woodside Energy ne ponudi odgovarajući sporazum, štrajk bi mogao da počne već 2. septembra, najavili su radnici tokom vikenda. Pored toga, i radnici druge energetske kompanije Chevron u Australiji počeli su da glasaju da li će i oni stupiti u štrajk.
Mogućnost poremećaja snabdevanja LNG-ja iz Australije mogao bi da utiče na 10 odsto globalnog izvoza LNG-ja. Azijski kupci LNG-ja najčešći su kupci gasa iz Australije, a ukoliko dođe do poremećaja snabdevanja, azijski kupci bi morali da se sa evropskim kupcima bore za LNG na drugim tržištima. To bi dovelo do skoka cena gasa.
Evropa je nakon smanjenja uvoza ruskog prirodnog gasa počela da kupuje rekordne količine LNG-ja zahvaljujući kojem je uspela prošle zime da popuni svoja gasna skladišta. Prema podacima AGSI, gasna evropska skladišta su već sada puna čak 91 odsto, dva meseca pre početka grejne sezone.
Međutim, uprkos činjenici da su skladišta puna i činjenici da Evropa ne kupuje gas iz Australije, uznemirenost na Starom kontinetu zbog potencijalnog štrajka se ipak oseća.