Trafigura Group isplatila je tri milijarde svojim glavnim trgovcima i rukovodiocima, nakon što je trgovinski gigant ponovo zabeležio rekordni profit za šestomesečni period zaključno s martom.
Isplata - najveća koju je Trafigura imala do sada - još jedan je u nizu primera koji ilustruju kako mala grupa trgovaca sirovinama deli ogromne zarade ostvarene zahvaljujući energetsku krizu koju je uzrokovao rusko-ukrajinski sukob.
Trafigura je za šestomesečni period zaključno s martom, prijavila neto profit od 5,5 milijardi dolara, što je za 108 odsto više u odnosu na isti period godinu dana ranije. Ovo je za kompaniju takođe treće polugodište zaredom sa rekordnim profitom. Dobre rezultate kompanija je uspela da ostvari čak i nakon velikih gubitaka zbog navodne prevare u vezi sa isporukama nikla.
Opširnije
Cene nafte nastavljaju da padaju, potražnja upitna
Ruska proizvodnja nafte i dalje je visoka čak i nakon što je ta zemlja izjavila da će smanjiti zalihe.
07.06.2023
OPEC+ postigao dogovor o smanjenjima proizvodnje i u 2024.
Slabi ekonomski podaci iz Kine i strahovi od recesije utiču na cene nafte, koje su u maju pale za 11 odsto.
04.06.2023
Rasprava o afričkim zemljama koči pregovore OPEC
Čitav niz sastanaka na marginama skupa i vozikanja između bečkih hotela u subotu nije pomogao da se izgladi neočekivani sukob.
04.06.2023
Za kineske čeličane i rudnike uglja nije dobar trenutak
Kineski proizvođači sirovih materijala prednjače kada je pad industrijskog profita u pitanju.
29.05.2023
Dividenda koju kompanija isplaćuje podeljena je između otprilike 1.100 zaposlenih koji poseduju akcije Trafigure, što znači da je svako od njih u proseku primio po 2,7 miliona dolara.
Trafigura nije jedina kompanija koja ima koristi od energetske krize. Njen takmac Vitol Group ostvario je rekordni profit od skoro 15 milijardi dolara prošle godine, kako je tada izveštavao Bloomberg, a i sektori za trgovinu energentima u naftnim kompanijama BP Plc i Shell Plc su takođe zabeležili izvanredne dobitke.
Rast neto profita Trafigure
Ipak, Trafigura upozorava da se rekordne zarade neće nastaviti do kraja godine, jer se očekuje da će i energetska kriza početi da pokazuje znake slabljenja.
"Ne očekujemo da će se nesvakidašnji uslovi koji su karakterisali svetsko tržište sirovina u 2022. i prvoj polovini 2023. nastaviti do kraja godine", rekao je izvršni direktor kompanije Jeremy Weir. "Efekti oštrije monetarne politike na svetsku ekonomiju, manje stresa u nabavnim lancima i sezonski faktori koji utiču na potražnju za sirovinama kao što je gas, pomažu da se ublaži volatilnost i verovatno će dovesti do toga da rast bude sporiji u odnosu n prethodnih 12 meseci."
Rekordni profit Trafigure dolazi sa skromnim povećanjem poreskih troškova: kompanija je za pomenuti period prijavila troškove na ime poreza na dobit od 627 miliona dolara, što predstavlja efektivnu stopu poreza od 10 odsto. Iako je u vlasništvu kompanije različita imovina, od topionica cinka u Belgiji i Holandiji do benzinskih pumpi u Africi, veći deo Trafigurinog profita dolazi od trgovaca koji trguju iz centara sa niskim poreskim stopama, kao što su Švajcarska i Singapur.
Osim toga, kompanija je zbog navodne prevarom u vezi niklom izgubila 590 miliona dolara, što je veći gubitak u odnosu na 577 miliona dolara, koliko se očekivalo u februaru, što ukazuje na to da je veći deo profita ove kompanije došao iz njenog energetskog sektora. Trgovanje metalima i mineralima predstavljalo je samo 10 odsto ukupnog operativnog profita kompanije, pre deprecijacije i amortizacije prihoda za dati period, za koji su iz kompanije naveli da je obeležen "dobrim performansama u izazovnim tržišnim uslovima".
(Tekst ažuriran detaljima u trećem i četvrtom pasusu.)