Udruženje švajcarskih prerađivača zlata reklo je da članovi organizacije nisu uvezli zlato iz Rusije prethodnog meseca, što postavlja pitanje ko je onda kupac.
Preko tri tone zlata, vrednih oko 200 miliona dolara, poslato je u maju iz Rusije u Švajcarsku. Većina je obeležena kao roba za preradu, sudeći po podacima Švajcarske uprave carina. To je bila prva isporuka iz Rusije od februara, kada je počeo rat u Ukrajini.
Uprkos činjenici da Rusiji nije zabranjen izvoz zlata u Evropu, stav prerađivačke industrije da ne uvozi zlato iz Rusije odražava strah kompanija da se kupovinom zlata od Rusa posredno finansira rat protiv Ukrajine.
"Nakon što je kontaktirala sa svojim članicama, agencija ASFCMP potvrđuje da nijedna članica nije odgovorna za ovu isporuku", reklo je Švajcarsko udruženje prerađivača i trgovaca plemenitim metalima u saopštenju u četvrtak. "Iako švajcarski zakoni ne zabranjuju uvoz zlata iz Rusije, ASFCMP ponavlja da zlato sumnjivog porekla nema šta da traži u Švajcarskoj."
Izjava povlači pitanje o tome ko je krajnji kupac, jer 14 članica ASFCMP poseduje glavne rafinerije u Švajcarskoj i dominantne su na svetskom tržištu. Kupovina zlata od Rusije je postala zabranjena tema nakon što je ta zemlja izvršila invaziju na Ukrajinu.
U martu je kompanija London Bullion Market Association izbacila ruske kompanije sa liste akreditovanih proizvođača, što je viđeno kao nezvanična zabrana uvoza zlata iz Rusije, koja je druga po proizvodnji plemenitog metala u svetu. Međutim, pravila ne zabranjuju drugim akreditovanim proizvođačima da uvoze metal iz ruskih rudnika.