Špekulanti ponovo beže s tržišta nafte, pripremajući teren za još ekstremnije oscilacije cena.
Investitori su smanjili svoje uloge u naftnim kompanijama za 19 odsto, što je najveći pad u šest sedmica. Pozicije su sada na najnižem sezonskom nivou u više od decenije.
Egzodus dolazi usred još jednog pada nafte, izazvanog zabrinutošću oko ekonomije. West Texas Intermediate fjučersi pali su tri uzastopne sedmice, a čak su nakratko pali na najniži nivo od kraja 2021.
Dok ulagači žure da izađu iz svojih pozicija, likvidnost presušuje i ostavlja tržišta uglavnom u rukama trgovaca koji se ponašaju u skladu sa kretanjima na tržištu, što je scenario koji često stvara još veću volatilnost, rekao je Michael Tran, direktor RBC Capital Markets LLC.
"Ukratko, tržištu nafte treba više igrača na terenu", rekao je.
WTI neto duga pozicija, ili razlika između broja optimističnih i pesimističnih ulaga, pala je na 157.047 ugovora u sedmici koja je završena drugog maja, prema podacima koje je u petak objavila Komisija za trgovinu robnim fjučersima SAD-a. Udeo špekulanata je blizu najnižeg nivoa u poslednje tri godine.
Bez špekulanata, cene se mogu odvojiti od pokretača ponude i potražnje. To može stvoriti probleme hedžerima, trgovcima i proizvođačima koji se ne mogu udaljiti od tržišta čak ni kada se ono kreće u suprotnosti s onim što diktiraju osnovni pokazatelji. Implicitna volatilnost već se nedavno popela na najveći nivo u više od 30 dana.
Ova vrsta egzodusa dovodila je do ekstremnih oscilacija cena u prošlosti.
Prošle godine je kombinacija strožih uslova za kreditiranjem i rasta kamatnih stopa smanjila potražnju špekulanata koji ponekad koriste naftu kao zaštitu od inflacije. Slabljenje likvidnosti uzrokovalo je sve nestalnije kretanje cena unutar dana. Do kraja godine više od 120 milijardi dolara slilo se s globalnih robnih tržišta.
Deo razloga zašto špekulanti s naftom ostaju po strani je taj što su se ponovo opekli. Na primer, početkom aprila držali su vrlo veliku kratku poziciju u nafti. Međutim, Saudijska Arabija i saveznici, poznati kao OPEC+, najavili su iznenadna smanjenja proizvodnje zbog kojih su cene skočile, ostavivši mnoge ulagače sa gubicima. Umesto da se vrate na tržište dugim pozicijama ili novim kratkim pozicijama, investitori su odlučili da ostanu po strani.
WTI se u petak ustalio na 71,34 dolara po barelu. Ranije u sedmici cena je dotakla 63,64 dolara, najnižu vrednost od 2021.
Da bi se optimistični ulagači vratili, verovatno će biti potrebna oba znaka značajnog usporavanja ruske proizvodnje zajedno s održivim oporavkom kineske potražnje.
Naposletku, kada se tržište nafte muči, to takođe može povući druge robe naniže jer trgovci u celom sektoru dobijaju takozvane pozive pdržavanja (engl. margin call - poziv marže - zahtev da se ponovo ispune uslovi minimalne marže), rekla je Carley Garner, robni broker i strateg u DeCarley Tradingu.
"Još nismo stigli do takvog scenarija, ali ako nafta padne ispod 63 dolara, to će se preliti na druga tržišta - čak i na deonice", rekla je. ''Nafta mami špekulante kada cene rastu. Sada moraju da nađu racionalnije tržište''.