Cena nafte je krenula ka nedeljnom porastu jer je optimizam u pogledu oporavka Kine ublažio zabrinutost da će američka monetarna politika biti dodatno pooštrena.
West Texas Intermediate (WTI) trgovao se nešto ispod 78 dolara po barelu, ali je porastao za dva odsto nakon trodnevnog niza dobitaka. Oporavak Kine nakon što je napustila politiku "Covid-Zero" ponovo je podstakao nade da će biti velika godina za potražnju u najvećem svetskom uvozniku nafte. Podaci ove nedelje ukazali su na povećanje aktivnosti, a Saudi Aramco je kinesku potrošnju opisao kao vrlo snažnu.
U međuvremenu, u SAD jača ekonomska čitanja od očekivanog mogla bi da podstaknu Federalne rezerve da povećaju kamatne stope više nego što se ranije očekivalo, rekli su donosioci odluka. To bi moglo da podstakne američki dolar, čineći robu po ceni u toj valuti manje atraktivnom, a istovremeno rizikuje usporavanje ili recesiju.
Nafta je ove godine blago pala, dok je ostala u relativno uskom rasponu od jedan do 10 dolara. Pored trendova u SAD i Kini, investitori posmatraju i ruske energetske tokove, koji su se pokazali otpornijim nego što se očekivalo uprkos sankcijama Zapada uvedenim usled rata u Ukrajini. Proizvođač OPEC+ planira da podigne izvoz dizela na novi mesečni maksimum u martu.
Cene:
- WTI za isporuku u aprilu pao je za 0,3 odsto na 77,95 dolara po barelu u 5.08 ujutro po londonskom vremenu.
- Brent za poravnjanje u maju smanjio se za 0,2 odsto na 84,55 dolara po barelu.
"Širi makroekonomski sentiment trenutno je vodeći pokretač cena nafte", rekao je John Driscoll, direktor JTD Energy Services Pte. Jačanje vremenskih raspona takođe je pokazatelj podrške potražnje, dodao je.
Više informacija o izgledima Kine doći će ovog vikenda, kada počinje godišnji Nacionalni narodni kongres. Premijer Li Keqiang će u nedelju podneti izveštaj o radu vlade kako bi naznačio cilj za rast bruto domaćeg proizvoda, a ekonomisti očekuju cilj veći od pet odsto. Prošle godine, ekonomija je porasla za samo tri odsto, što je prilično promašilo zvanični plan.