Cena sirove nafte skočila je u utorak ujutro preko 123 dolara za barel na londonskom tržištu zbog zabrinutosti investitora oko nivoa ponude i mogućim posledicama povratka Kine na tržište nakon ukidanja strogih mera u borbi protiv pandemije.
Barelom nafte brent se oko devet sati trgovalo za 123,3 dolara, a barel nafte West Texas Intermediate je u tom trenutku koštao 121,8 dolara. Kretanje cena nafte u suprotnosti je sa opštim trendom na svetskim tržištima, pošto je podatak o rekordnoj američkoj inflaciji doneo negativne trendove.
Cena sirove nafte ove godine je porasla za više od 60 odsto jer je ekonomski oporavak nakon popuštanja pandemije došao istovremeno sa poremećajima na tržištu izazvanim ruskom invazijom Ukrajine. Povratak Kine na tržište nakon ukidanja strogih protivpandemijskih mera znači da će rast potražnje najvećeg svetskog uvoznika doneti dodatnu napetost na tržište i dalje gurati cene nagore.
Ruski rat u Ukrajini je pogoršao situaciju na tržištima sirove i prerađene nafte i podstakao inflaciju u celom svetu. Ponuda je "jako tanka", komentarisao je Yergin i dodao da veliki proizvođači poput Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata nemaju dovoljno raspoloživih dodatnih kapaciteta da bi mogli bitno uticati na cene. Američki predsednik Joe Biden sprema se da poseti Saudijsku Arabiju, ali Bela kuća odbija ideju da bi glavna tema razgovora mogla biti proizvodnja nafte.
"Napetost na tržištu takođe znači potencijal za veću volatilnost", komentarisao je Warren Patterson, šef strategije sirovina i roba u singapurskoj kancelariji banke ING Groep.
Bloomberg Chartmaker
Azijski kupci
Dodatni znak visoke potražnje dolazi iz činjenice da deo azijskih kupaca ovih dana grabi bliskoistočnu naftu ranije nego što je to uobičajeno. Kupovina na trenutnom tržištu, koja uobičajeno ojača nakon što se objave službene prodajne cene, počela je čak i pre nego što su Irak, Kuvajt i Iran objavili svoje cene.
Pad proizvodnje u Libiji stvara dodatnu napetost na tržištima lake "slatke" nafte. Nafta iz Severnog mora se u ponedeljak prodavala na višem nivou nego u petak.
Fjučersi za naftu brent sa najbližim rokom isporuke su se prodavali po tri dolara više nego onaj za naredni mesec, a razlika u ceni pokazuje nedostatak ponude koja upravlja svetskim tržištima, uključujući i naftu iz Severnog mora.