Nafta je krenula prema najvišem nivou na zatvaranju od početka decembra zahvaljujući uverenju da će se potražnja u Kini brzo oporaviti nakon napuštanja politike nulte tolerancije na kovid i uoči najnovijih predviđanja Međunarodne agencije za energiju (IEA).
West Texas Intermediate kretao se naviše ka nivou od 81 dolara po barelu, nastavljajući skromni rast ostvaren u utorak i prošlonedeljni skok od više od osam odsto. Glavni sekretar OPEC-a Haitham Al-Ghais rekao je da je "oprezno optimističan" u pogledu svetske ekonomije nakon što je kartel prognozirao uravnoteženo tržište sirove nafte u ovom kvartalu.
IEA, koja savetuje velike ekonomije, kasnije u sredu objavljuje svoju mesečnu analizu. Izveštaj bi mogao da pokaže efekte brzog ponovnog otvaranje Kine, ali i očekivani učinak sankcija na ruske tokove kao odgovor na rat u Ukrajini.
Nafta je imala težak početak godine, potonuvši u prvoj sedmici zbog zabrinutosti oko globalnog usporavanja, pre nego što se snažno oporavila. Osim zaokreta Kine, nafta je pronašla podršku slabijeg dolara i očekivanja da se Federalne rezerve približavaju kraju agresivnog povećanja kamatnih stopa.
Kineski ekonomski oporavak "jača nade da bismo ove godine mogli da vidimo snažan oporavak kineske potražnje za naftom", rekao je Warren Patterson, zadužen za strategiju u trgovanju sirovinama u ING Groep NV. "Tržište će verovatno paziti na sve potencijalne revizije potražnje u današnjem mesečnom izveštaju IEA."
Cene:
WTI za isporuku u februaru porastao je za 1,2 odsto na 81,13 dolara po barelu u 6.29 ujutro u Londonu.
Brent za namirenje u martu porastao je za jedan odsto na 86,75 dolara po barelu.
Odražavajući optimističan ton iz Kine, najvećeg svetskog uvoznika sirove nafte, najviši državni zvaničnik za ekonomiju rekao je da će se ekonomija ove godine verovatno vratiti na svoj trend rasta pre pandemije. Prošle sedmice jedno istraživanje Bloomberga pokazalo je da analitičari očekuju da će kineska potrošnja sirove nafte dostići rekord 2023. godine.
Goldman Sachs Group Inc poboljšao je svoju prognozu rasta kineskog bruto domaćeg proizvoda ove godine nakon što su ekonomski podaci ranije ove sedmice bili bolji od očekivanih. Banka sada predviđa da će se ekonomija povećati za 5,5 odsto u 2023, u odnosu na prethodnih 5,2 odsto.
Rastući osećaj optimizma na tržištu nafte, kao i sirovina u širem smislu, pomogao je u povećanju likvidnosti, pri čemu je broj ukupnih otvorenih pozicija u naftnim fjučersima porastao na najviši nivo od juna. Prošle godine likvidnost je pala, što je pogoršalo oscilacije cena.