Kina otkupljuje terete sirove nafte koja bi inače išla u Evropu, zastrašujući trgovce naftom na kontinentu koji su upravo videli da je uvoz iz Rusije skoro zaustavljen u vreme kada lokalna potražnja raste.
Najveći svetski uvoznik nafte već je kupio pet miliona barela uglavnom kazahstanske sirove nafte koja će biti isporučena iz luke u Crnom moru sledećeg meseca, kažu trgovci te klase. U smislu dnevnog toka, to je najviše od početka 2021.
To je važno jer je u pitanju nafta koja je održala u poslovanju evropske rafinerije, posebno od sredine prošle godine kada su kompanije u Evropskoj uniji prekinule kupovinu iz Rusije nakon invazije Ukrajine. Fizički trgovci izveštavaju da potražnja Evrope takođe jača, pojačavajući konkurenciju za cenu buradi.
Opširnije
Cena nafte raste nakon pada, jer tražnja ipak postoji
Cena nafte na svetskom tržištu je porasla usred šireg tržišnog rasta.
05.01.2023
Putin odgovara na ograničenje cene nafte zabranom prodaje za učesnike
Kremlj je zabranio izvoz ruske sirove nafte i rafinisanih proizvoda stranim kupcima koji se pridržavaju gornje granice cena.
27.12.2022
Ako EU pogodi industriju derivata, Rusi će izvoziti sirovinu
Rusija bi mogla da poveća izvoz sirove nafte ako zabrana EU na uvoz goriva dovede do manjeg protoka u ruskim rafinerijama.
25.12.2022
NIS ima ambiciozan plan za 2023.
Iz NIS-a su najavili da će uložiti 49,1 milijardu dinara 2023. godine u svoje poslovanje kako bi finansirali niz razvojnih projekata u ključnim oblastima poslovanja.
23.12.2022
Uticaj na cene - izražene kao premije ili popusti na referentne vrednosti - bio je "bikovski". S obzirom na to da je povratak Kine iz kovida još u ranim fazama, to je podsetnik koliko bi Evropa mogla biti osetljiva oživljavanjem kupovine iz te azijske zemlje.
Takozvana CPC Blend nafta, od koje većina dolazi iz Kazahstana, porasla je na cenu samo tri dolara po barelu jeftiniju od Dated Brenta, međunarodnog markera za fizičke transakcije nafte, prema trgovcima. Pre samo mesec dana bila je osam dolara jeftinija.
Znaci jačanja idu dalje od Crnog mora. Norveški gigantski naftovod Johan Sverdrup sada donosi tri do četiri dolara po barelu manje od Dateda, pošto je početkom decembra bio više od šest dolara jeftiniji od njega.
I tu je tražnja pokazala znake povećanja. Kineski Unipec kupio je najmanje dva miliona barela iz Johana Sverdrupa za utovar u januaru. Norveška kompanija Equinor ASA takođe je rezervisala supertanker za prebacivanje dva miliona barela tog kvaliteta u Aziju kasnije ovog meseca. Možda će biti još toga a februarska trgovina tek treba da počne.
Lunarna nova godina
Očekuje se da će potražnja porasti posebno nakon Kineske nove godine krajem ovog meseca, tvrde trgovci.
Čini se da se rast razlika nije ponovio u istoj meri drugde u svetu, naglašavajući koliko je Evropa osetljiva na spoljnu konkurenciju za lokalnu burad. Nekoliko trgovaca zapadnoafričkom naftom takođe je reklo da očekuju povećanu kupovinu od Kine, iako je to tek trebalo da se materijalizuje od četvrtka.
Rusija je ranije bila najveći snabdevač EU sirovom naftom, isporučujući oko petinu uvoza u blok, ali su ti tokovi u region skoro zaustavljeni pošto je zabrana počela petog decembra.
Kako raste konkurencija, rafinerije u bloku će možda otkriti da moraju da plate više kako bi sprečile egzodus snabdevanja. Severno more je dom brenta, složene mreže fjučersa, derivata i fizičke trgovine koja je centralna za globalno tržište nafte.
Pored rastuće kineske tražnje, potražnja je porasla i unutar same Evrope, što je, prema rečima trgovaca, povećalo pritisak na diferencijale.
Mnoge evropske rafinerije vratile su se na tržište nakon duge pauze tokom praznične sezone. Prema trgovcima, marže prerade ostaju dobre, iako ne spektakularne.
Padajuće cene prevoza nafte takođe su otvorile mogućnosti za slanje tereta na druge lokacije. Te trgovine su bile zatvorene jer su troškovi transporta dodali nekoliko dolara po barelu na cenu isporučenog tereta sirove nafte. Niži troškovi isporuke su takođe pomogli da se poveća potražnja evropskih rafinerija.