Cena nafte na svetskom tržištu na putu najvećeg nedeljnog porasta od oktobra, zbog znakova pooštravanja ponude i izgleda za poboljšanje kineske tražnje, uprkos povećanju kamatnih stopa.
Dok je West Texas Intermediate (WTI) u petak pao ispod 76 dolara po barelu, fjučersi su porasli za oko sedam odsto ove nedelje. Postoje znaci da ruski tokovi ka Aziji opadaju zbog gornje granice cena, dok je Međunarodna agencija za energetiku ove nedelje saopštila da bi cene nafte mogle da porastu sledeće godine jer sankcije smanjuju snabdevanje zemlje.
Brzo kinesko ukidanje politike "Covid-Zero" podstaklo je optimizam u pogledu dugoročnih izgleda tražnje, iako su kratkoročni izgledi neizvesni kako broj infekcija raste. Potrošnja bi se mogla oporaviti već u drugom tromesečju naredne godine, smatra Mike Muller, šef Vitol Group za Aziju.
"Nedovoljna ponuda imala je prednost nad zabrinutošću potražnje", rekao je Ravindra Rao, šef istraživanja robe u Kotak Securities Ltd. u Mumbaiju. "Osim toga, slabost američkog dolara podržala je oporavak cena."
Bloombergov pokazatelj američkog dolara je ispod svog 200-dnevnog pokretnog proseka i niži je tokom ove nedelje, čineći robu po dolarskoj ceni jeftinijom za kupce u inostranstvu.
Nafta će godinu završiti nešto više nakon nestabilnog perioda trgovanja koji je pogoršan zbog stalnog nedostatka likvidnosti. Tržište se i dalje suočava sa preprekama, a Evropska centralna banka je ponovila upozorenje iz SAD za dalje povećanje kamatnih stopa, što je izazvalo zabrinutost zbog usporavanja ekonomije.
Cene:
-
WTI za isporuku u januaru pao je za 0,4 odsto na 75,81 dolara po barelu u 13 sati u Singapuru.
-
Brent za obračun u februaru skliznuo je 0,4 odsto na 80,90 dolara po barelu.