Nafta je na putu nedeljnog gubitka od skoro osam odsto jer na tržištima raste zabrinutost zbog pogoršanih izgleda za tražnjom.
Potražnja za pošiljkama za zimsku isporuku pala je od Singapura do Hjustona, dok opada kriva tražnje za oba ključna pokazatelja u svetlu povećanja zaliha. Cena nafte tipa WTI u petak je porasla iznad 82 dolara za barel, ali su fjučersi pali drugu nedelju zaredom.
Naftom se trguje blizu najnižeg nivoa od septembra jer zabrinutost zbog sve većeg broja slučajeva kovida u Kini i agresivnog monetarnog pooštravanja velikih centralnih banaka utiču na izglede za potražnju. Zvaničnici Federalnih rezervi ponovili su svoju odlučnost da nastave podizanje kamatnih stopa kako bi ukrotili divlju inflaciju.
Opširnije
Naftni tanker pogođen kod Omana, cene nafte skočile
Naftni tanker povezan sa izraelskim milijarderom napadnut je raketom kod Omana u utorak uveče.
16.11.2022
Da li će obustava nafte Družbom odvratiti Srbiju od povezivanja?
Raketni napadi u Ukrajini opasni su po energetsku infrastrukturu kojom nafta i gas iz Rusije stižu u Evropu.
16.11.2022
IEA prognozira pad proizvodnje nafte u Rusiji u 2023.
Rusija bi mogla da se bori da pronađe nova tržišta za svoju naftu kada počne evropska zabrana uvoza.
16.11.2022
„Cene nafte ne mogu da se otresu pogoršanja kratkoročnih izgleda za naftu iz dve najveće svetske ekonomije“, rekao je Ed Moya, viši tržišni analitičar u Oanda Corp. „Trgovci energijom se takođe češu po glavi jer potražnja ostaje slaba uprkos tome što se zabrana Evropske unije za rusku naftu približava", dodao je on.
EU je spremna da počne da ograničava tokove ruske sirove nafte od početka decembra, što će dovesti do neizvesnih izgleda za snabdevanje tokom zime. Svetska tržišta goriva su takođe zaoštrena, posebno za dizel.
Cene:
WTI za decembarsku isporuku ojačao je za 0,8 odsto na 82,25 dolara po barelu u 7.01 ujutru u Londonu.
Brent za januarsku isporuku porastao je za 0,5 odsto na 90,26 dolara za barel.